https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

Vysaunujte sa k zdraviu!

7.12.2016 - Mnohí z nás najmä s príchodom jesene a zimy pociťujú nadmernú únavu a vnútorné napätie, jednak v dôsledku nadmernej záťaže organizmu a oslabenej imunity. V takomto prípade často siahame po rôznych vitamínových prípravkoch a výživových doplnkoch. Jednoduché a zároveň príjemne riešenie nám však už niekoľko storočí prinášajú severské národy v podobe tradičného saunovania. Kým väčšina ľudí považuje saunu za luxus a zbytočný rozmar, pre Fínov je sauna každodennou nutnosťou spolu s ražným chlebom, dobrým jedlom a vodkou. Dokonca vraj majú viac sáun ako áut.

Uvoľní telo i dušu, skvalitní činnosť srdca a omladí pleť. Fínska sauna!

Fínska sauna predstavuje tradičné saunovanie vo svojej prapôvodnej podobe, ktorá je vykurovaná saunovou pecou a lávovými kameňmi. Popri rôznych tipoch a druhoch, ktoré sa momentálne na trhu nachádzajú sa práve tá fínska teší stabilnej popularite. Oproti ostatným disponuje možnosťou nárazového zvyšovania vlhkosti vzduchu podľa potreby požívateľa polievaním horúcich kameňov. Táto skutočnosť predstavuje výhodu v tom, že čím je vzduch vlhší, tým sa zvyšuje tepelná vodivosť a teplota vzduchu sa môže transportovať na pokožku.
 
 
Blahodarné účinky saunového kúpeľa 
Liečivé účinky saunovania sú známe už od nepamäti. Pravidelná saunová kúra má priaznivý vplyv na fyzickú i psychickú kondíciu celého organizmu. Efektívne výsledky však možno dosiahnuť správnym saunovaním a dodržiavaním istých bezpečnostných pravidiel.
 
O pozitívnom pôsobení sauny na telo a zásadách saunovania sme sa rozprávali s MUDr. Mariánom Fedorom, PhD.
 
Veľkým mýtom saunovania je, že sa počas neho chudne. Stratíte síce približne 500g vody, no nahromadené tuky nezmiznú. Saunovanie má predovšetkým výborný preventívny účinok. Pravidelnou návštevou sauny sa v tele vytvorí odolnosť voči rôznym viróznym infekciám dýchacích ciest. Horúci vzduch v saune vyvoláva potenie a vylučovanie škodlivých látok, otvára póry pokožky, zlepšuje prekrvenie, pružnosť a celkový vzhľad pleti. Zrýchľuje metabolizmus, pôsobí protizápalovo, baktericídne a zabíja roztoče, ktoré žijú na ľudskom tele, vďaka čomu pomáha pri liečbe rôznych alergií,
ekzémov, akné a kožných chorôb. Zároveň prináša fyzickú i psychickú relaxáciu, odstraňuje nervozitu, úzkosť a bolesť hlavy.
 
 
Zásady saunovania
Pred samotným saunovaním sa osprchujte a utrite do sucha, aby bol proces potenia čo najúčinnejší. Do sauny nechoďte s plným žalúdkom, ale ani hladný či bezprostredne po fyzickej námahe. Saunujte sa v zásade zahalení plachtou a určite nie v plávkach. Najskôr si sadnite na najnižší schodík a po adaptácii sa presuňte vyššie. Najvhodnejšia poloha na saunovanie je v ľahu s podloženou hlavou alebo v polosede, kedy je zadok a chodidlá na rovnakej úrovni. Dýchajte nosom a to pozvoľna, nie zhlboka. V závislosti od vašej kondície zotrvajte v saune 15 ‒ 20 minút. Po saunovaní ochladzujte telo v sprche či bazéne postupne, doplňte tekutiny a doprajte si viac ako štvrťhodinový odpočinok.
 
 
Domáce saunovanie
Pokiaľ sa saunovanie stane vašim pravidelným rituálom, určite oceníte prítomnosť sauny vo vašej domácnosti. Narastajúcej obľube sa v súčasnosti tešia privátne sauny, ktorých výhodou je najmä domáca hygiena, okamžité použitie a zlepšenie zdravotného stavu celej rodiny. V tomto smere je však nevyhnutné vybrať si skúseného dodávateľa sauny, ideálne výrobcu, ktorý zapracuje všetky vaše požiadavky do saunovej kabíny. Ďalším významným aspektom, ktorý je potrebné rešpektovať s prihliadnutím na celkovú životnosť a funkčnosť je zladenie detailov, prevedenie remeselného spracovania či uplatnenie svetelného podsvietenia. V rámci interiérových riešení sú častou voľbou parné sauny či infrasauny. Z hľadiska prevádzky, vstupných nákladov a požiadavok na stavebnú pripravenosť prekážku dnes nepredstavuje ani realizácia fínskej sauny. Vzostup však zaznamenali i exteriérové sauny zasadené v priestore záhrady či v okolia domu doplnené o ochladzovaciu odpočinkovú zónu. V oboch prípadoch je však dôležité, aby sa saunujúci za každých okolností cítil príjemne, preto koncept sauny dôkladne naprojektujte a navrhnite s dodávateľom, stavebnou firmou či záhradným architektom.
 
 

Výber materiálu, z ktorých bude vaša exteriérová sauna zhotovená poriaďte najmä vonkajším poveternostným vplyvom ako je dážď, sneh, vietor a slnečné žiarenie. Vzhľadom na to možno ich povrch primerane zabezpečiť dreveným obkladom.  Uplatnenie tu nájdu aj fasády a tehlové obklady bežne používané pri konštrukcii rodinných domov. Atraktívne riešenie predstavujú presklené steny, vďaka čomu bude váš pobyt v saune opticky prepojený s exteriérom záhrady a celkovo vám poskytne príjemný výhľad na okolitú krajinu. Presklenie sa realizuje s izolačným dvojsklom alebo trojsklom určeným špeciálne pre exteriérové sauny.  Často sa v rámci exteriérového wellnessu implementuje parná sauna, prípadne infrasauna, a tým sa využitie domáceho wellness rezortu stáva dostupné každému. Keďže ide väčšinou o finančne náročný projekt, dbajte na jeho dôkladné vypracovanie a načrtnutie čo najvernejšej vizuálizacie, ktorá bude zohľadňovať všetky požiadavky technických i dizajnových parametrov.

Autor: PG, ĽD

Foto: Klafs, Compass pool