https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

ŽIADNA PÔDA? ŽIADNY PROBLÉM!

 Pestovať ovocie a zeleninu v záhrade znamenalo vytvoriť podmienky na takéto pestovanie, vyčleniť si plochu na ktorej budeme pestovať, pripraviť si pôdu, tráviť hodiny času okopávaním, sadením, hnojením, polievaním a staraním sa o záhradu niekoľko mesiacov predtým než získame chutnú odmenu. Niektorí ľudia radi pracujú, komunikujú tak s prírodou. Niektorí šťastlivci dokonca majú miesto na pestovanie čerstvého ovocia či zeleniny. Ostatní, ktorí majú obmedzený priestor, si však takýto luxus nemajú ako dovoliť. Aké maju teda možnosti?

Existujú dve odpovede: hydroponické alebo aeroponické pestovanie – jednoducho a bez pôdy. Pri hydroponickom pestovaní ide v skratke o to, že rastliny majú svoje korene ponorené v nutričnom roztoku namiesto pôdy. Korene však nie sú úplne celé ponorené, pretože by mohli začať odumierať a hniť. Aeroponické pestovanie je zas rozdielne v tom, že rastliny sú v vzduchovej komore a ich korene sú jemne poprašované živinami; nie sú ponorené vo vode. „Kým majú rastliny prísun živín, tak môžu rásť. Dokonca z nich môžeme takto vypestovať zdravšie rastliny a tak aj zdravšie jedlo,“ objasňuje Frank McDonough, rastlinný konzultant pre arborétum a botanickú záhradu v Los Angeles.

Moderné hydroponické a aeroponické pestovacie systémy umožňujú rastlinám rásť v malých priestoroch, využívajúc ľahko dostupné prostriedky ako sú plastové trubičky, sieťové črepníky, akváriové kamene a vzdušné pumpy. „Môžete ich nájsť v mnoho mrakodrapoch a v mestách ako je napríklad New York,“ pokračoval McDonough. „Tu v Južnej Kaliforní spotrebujú trochu viacej vody kvôli vyparovaniu, ale taktiež môžu byť rastliny pestované vo vnútorných priestoroch, a tým podstatne znížiť spotrebu vody.“ 

Napriek mnohým ich podobným vlastnostiam (aeropónia je prakticky typom hydropónie) majú aeroponické a hydroponické techniky aj zásadné rozdiely. Hlavným je v prípade aeropónie vynechanie médií, v ktorých sú uložené korene rastlín. Hydroponické systémy takéto médium vyžadujú. Takisto distribúcia živín je rozdielna. Kým pri hydroponických systémoch môžu byť rastliny aj celý čas z časti ponorené vo vode alebo živiny môžu byť distribuované kontinuálnym či prerušovaným tokom živného roztoku, pri aeroponických systémoch rastliny nie sú v kontakte s roztokom ani minútu. Namiesto toho je distribúcia živín zabezpečená sprejovaním, prípadne hmlením visiacich koreňov a spodných častí stoniek roztokom obohateným živinami viackrát za hodinu.

Úplne hydroponické a aeroponické pestovacie systémy sa dajú kúpiť online a ponuka je dnes už naozaj pestrá. Avšak na internete nájdete aj mnoho návodov a videií ako si vytvoriť svoju malú záhradku krok za krokom. Takéto systémy sú zväčša uzavreté – žiadna voda sa nevyparuje. Nechajte svoj domov prakticky zazelenať a získajte úrodu, ktorá vyčarí úsmev vám a aj vašej návšteve.

AUTOR: RD
FOTO: ARCHIV REDAKCIE