https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

NEPODCEŇUJTE VÝBER VONKAJŠIEHO OSVETLENIA

 Tak, ako je dôležitý výber osvetlenia v interiéri, podstatný je aj výber vhodných exteriérových lámp. Správne zvolené svietidlá dotvárajú celkový vzhľad domu, ale najmä poskytujú svoju úžitkovú hodnotu v podobe náležitého osvetlenia práve tam, kde je to potrebné.

V onkajšie svietidlá nie sú práve rýchloobrátkový tovar a zvyčajne sa zaobstarávajú na niekoľko rokov do budúcnosti. Preto sa pred touto „investíciou“ oplatí zamyslieť a poradiť sa napríklad aj s odborníkmi. Podľa Ing. Petra Zavřela zo spoločnosti EGLO, je v prvom rade potrebné si uvedomiť, čo chcete osvetlením dosiahnuť. Chcete získať svetlo napríklad pred vchodovými dverami, na terase či záhradnom chodníčku, osvetliť zaujímavý objekt v záhrade, vystrašiť prípadných zlodejov alebo dosiahnuť tlmené osvetlenie okolo domu? Ak si ujasníte funkčnosť svietidla, prichádza na rad výber dizajnu. Vybrať si môžete klasický, moderný alebo rustikálny štýl. Odporúča sa zvoliť si ho tak, aby ladil s fasádou domu, farbou okien či celkovým charakterom stavby. Všeobecne sa k modernejším stavbám odporúča vybrať svietidlá s jednoduchým a čistým dizajnom (tvarovo jednoduchšie s hladkým povrchom) a k vidieckym domom skôr svietidlá klasického alebo rustikálneho charakteru.

ČÍM JE MOŽNÉ OSVETLIŤ EXTERIÉR

Na osvetlenie vonkajšku môžete využiť viacero druhov exteriérových svietidiel. Podľa Ing. Zavřela ich však nemusíte striktne využiť všetky, záleží od veľkosti samotného domu či pozemku, koľko osvetlenia znesie. Najčastejšie ľudia používajú nástenné svietidlá, ktoré sa umiestňujú na steny domu, prípadne na rôzne stĺpy, ktoré sú súčasťou domu alebo plotu. Môžu poskytovať aj priame aj nepriame osvetlenie. Vďaka nim si efektne môžete osvetliť vybrané plochy okolia domu. Pri vchode do domu z ulice alebo záhrady je ideálne umiestniť svietidlo so senzorom. Jednak budete mať dostatok svetla napríklad pri odomykaní, ale týmto spôsobom môžete odradiť aj prípadného nevítaného hosťa.

Tu sú aj ďalšie druhy svietidiel, ktoré vám poskytnú želané svetlo:

Bodové svietidlá - Zapichovacie bodové svietidlá ponúkajú možnosť osvetlenia rôznych objektov (krík, lavička, hojdačka) a vedia nasmerovať svetlo práve tam, kam potrebujete. V prípade zapusteného bodového osvetlenia do úrovne terénu, napríklad do chodníka, trávy alebo dlažby, získate zase očarujúce tlmené svetlo, ktoré dotvorí správnu záhradnú atmosféru, ale zároveň je aj veľmi funkčné. Mnohé sú vybavené aj pohybovým senzorom. Čoraz častejšie sa v tejto kategórie využívajú solárne typy, ktoré vďaka nulovým nákladom na elektrickú energiu ušetria vašu peňaženku.

Stĺpikové svietidlá a stojace lampy - Sú v rôznej výške – od pár decimetrov až do cca 2,2 metrov. Využívajú sa na osvetlenie prístupových alebo príjazdových ciest k domu, prípadne vyznačenie chodníka alebo terasy v záhrade. Tu sú aj ďalšie druhy svietidiel, ktoré vám poskytnú želané svetlo: Bodové svietidlá Zapichovacie bodové svietidlá ponúkajú možnosť osvetlenia rôznych objektov (krík, lavička, hojdačka) a vedia nasmerovať svetlo práve tam, kam potrebujete. V prípade zapusteného bodového osvetlenia do úrovne terénu, napríklad do chodníka, trávy alebo dlažby, získate zase očarujúce tlmené svetlo, ktoré dotvorí správnu záhradnú atmosféru, ale zároveň je aj veľmi funkčné. Mnohé sú vybavené aj pohybovým senzorom. Čoraz častejšie sa v tejto kategórie využívajú solárne typy, ktoré vďaka nulovým nákladom na elektrickú energiu ušetria vašu peňaženku. 

Závesné svietidlá - Ponúkajú intenzívne lokálne osvetlenie. Hodia sa najmä do záhradných altánkov alebo na osvetlenie miest, ktoré slúžia na záhradné stolovanie. Využiť ich však môžete aj na osvetlenie krytého vchodu do domu. Populárne sú napríklad lampáše v rôznom farebnom prevedení. Solitérové svietidlá Sú dominantou a ozdobou záhrady. Na výber sú svietidlá, ktoré sa zapájajú do elektriny, ale vybrať si môžete aj solárne typy. Sú nielen funkčné, ale aj štýlové a svojím dizajnom výrazne skrášlia záhradu, terasu a okolie domu. Podľa Ing. Petra Zavřela je dizajnovo efektné napríklad spojenie skla a hnedého kovu.

NOVINKY A TRENDY

Dnes sa vo vonkajšom osvetlení už pomaly upúšťa od „lampášovej klasiky“ a do popredia ide nadčasový trend čistých línií a jednoduchého dizajnu v striedmej farebnosti bielej, čiernej alebo sivej. Moderné sú však aj patinované povrchy na svietidlách, ktoré vyčarujú akúsi retro atmosféru a zachytávajú tak prchavý okamih minulosti. Trendom v oblasti osvetlenia sú však nepochybne LED svietidlá. Sú čoraz obľúbenejšie, pretože umožňujú šetriť energiu, a tým aj finančné náklady užívateľov, ktoré sú spojené s osvetlením.

AUTOR: RB
FOTO: ARCHÍV FIRIEM A REDAKCIE