https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

9 KROKOV K HARMONICKEJ SPÁLNI PODĽA FENG ŠUEJ (1. časť)

1.10.2018 │ Spálňa je miesto, kde trávime tretinu dňa a jej hlavnou funkciou je odpočinok. Z pohľadu Feng Šuej je treba dbať na niekoľko zásad pri jej zariaďovaní, ktoré pomôžu pritiahnuť do života lepšie zdravie, kvalitné vzťahy a úspech. Čo je teda potrebné vedieť, aby bola spálňa v súlade s princípmi Feng Šuej?

Pri výbere postele je dôležitý predovšetkým jej tvar, materiál, z ktorého je zhotovená a to, či má kvalitné čelo. Čelo postele totiž predstavuje oporu a ochranu hlavy pri spánku. Čím je čelo mäkšie a vyššie, tým lepšiu oporu zabezpečuje. V súčasnosti sú veľmi obľúbené kontinentálne postele, ktoré tento komfort a bezpečie hlavy pri spánku poskytujú. Ďalšou dôležitou časťou postele je jej podnožie. Malo by ponechávať priestor medzi telom postele a podlahou, aby mohol vzduch cirkulovať. Je treba si predstaviť spiaceho človeka, okolo ktorého môže prúdiť dookola energia – či. Preto postele, ktoré nemajú od podlahy žiadny voľný priestor, nie sú z pohľadu Feng Šuej vhodné. Pre konštrukciu postele sú najvhodnejšie prírodné materiály. Rovnako i pri výbere matraca je treba uprednostniť kvalitné prírodné výrobky od renomovaných výrobcov.

1. ORIENTÁCIA POSTELE 

Najvýznamnejšou časťou pri umiestnení postele v miestnosti je možnosť vidieť z postele na dvere. Podľa Feng Šuej je to bezpečnostná zásada, lebo možnosť vidieť na dvere dáva pocit bezpečia. Ďalej je potrebné posteľ podľa možnosti umiestniť tak, aby chodidlá ležiaceho na posteli nesmerovali priamo ku dverám. Tejto polohe postele sa totiž hovorí poloha zosnulého. Nie je vhodné, aby bola posteľ umiestnená medzi dverami a oknom, ale pokiaľ to priestor inak neumožňuje, sú na okne potrebné závesy z ťažšej látky, prípadne baldachýn nad posteľou.

2. ŠATNÍK 

Pokiaľ priestor bytu alebo domu poskytuje samostatný priestor pre šatník, spálňa slúži len na oddych. Ak samostatný priestor na oblečenie k dispozícii nie je, treba šatník čo najviac odbremeniť od nepotrebných šiat a citlivo zakomponovať do interiéru spálne. V prípade umiestnenia šatníka oproti posteli, nie je vhodné použiť na jeho prednej časti zrkadlové plochy. Odraz postele totiž narúša pokojný spánok, preto je potom dôležité zrkadlá na noc prikrývať. I tu platí pravidlo, že najvhodnejšie sú prírodné materiály a zemité odtiene. Zrkadlá v spálni by mali byť menších rozmerov vzhľadom na to, že predstavujú prvok vody. Voda ako element sa do spálne hodí iba vo výnimočných prípadoch.

3. FARBY

Farby vody, respektíve odtiene modrej a čierna farba sú v spálni vhodné zo všetkých farieb najmenej. Je to preto, že voda je z pohľadu Feng Šuej otázka emócií. Príliš veľa modrej v spálni môže viesť ku konliktom a odcudzeniu sa vo vzájomnom spolužití dvojice. Najvhodnejšie farby do spálne sú zemité odtiene a do istej miery aj farby ohňa. Farby ako červená, oranžová a ialová môžu prispieť ku vášni vo dvojici. Ak je ich však priveľa, môžu narúšať pokojný spánok. Vo všeobecnosti sa hodia i odtiene zelenej, ktoré vytvárajú atmosféru sviežosti a mladosti. zeLeň a oBrazy v interiéri Rastliny a akváriá sa do spálne nehodia, nakoľko narúšajú pokojný spánok. Môžete však zvoliť živé rastliny s drobnými lístkami, prípadne umelé rastliny. Energiu rastlín je však možné vniesť do priestoru vo forme nástennej výzdoby. Veľmi vhodné sú obrazy kvitnúcich ovocných stromov ako jabloň, čerešňa alebo broskyňa a tiež obrazy s dvojicou vtákov. Vtáky podľa Feng Šuej prinášajú šťastie a ich stvárnenie v páre symbolizuje šťastné partnerstvo. Kaktusy v interiéri sú vo všeobecnosti nevhodnou alternatívou, preto by sa v žiadnej podobe nemali vyskytnúť ani v spálni.

4. ZELEŇ A OBRAZY

Rastliny a akváriá sa do spálne nehodia, nakoľko narúšajú pokojný spánok. Môžete však zvoliť živé rastliny s drobnými lístkami, prípadne umelé rastliny. Energiu rastlín je však možné vniesť do priestoru vo forme nástennej výzdoby. Veľmi vhodné sú obrazy kvitnúcich ovocných stromov ako jabloň, čerešňa alebo broskyňa a tiež obrazy s dvojicou vtákov. Vtáky podľa Feng Šuej prinášajú šťastie a ich stvárnenie v páre symbolizuje šťastné partnerstvo. Kaktusy v interiéri sú vo všeobecnosti nevhodnou alternatívou, preto by sa v žiadnej podobe nemali vyskytnúť ani v spálni.

2. ČASŤ (čoskoro) →

AUTOR: LH
FORO: ARCHÍV REDAKCIE