Záhradníctvo LOSKOL
Záhradníctvo LOSKOL

SRDCE DOMU: AKO VYBRAŤ KRB?

29.10.2018 │ Od základu až po nádherné ohnivé finále. Vybrať krb je pre mnohých z nás výzva a na prvý pohľad neľahká úloha. Avšak s praktickými radami a informáciami od odborníkov sa aj toto veľké rozhodnutie pre vás stane príjemnou súčasťou zariaďovania vášho vysnívaného interiéru. O krboch, ich dizajne, vyhotovení, výhodách jednotlivých zdrojov, ale aj o tom, ktoré atribúty priestoru brať do úvahy pri rozhodovaní sa pre konkrétny krb, sme sa porozprávali s odborníkom na krby Ing. Antonom Sulovcom.
 
Aké sú súčasné trendy v dizajne krbov, vyberajú si zákazníci skôr tradičné alebo minimalistické moderné vyhotovenia?
Častejšie si zákazníci vyberajú minimalistické vyhotovenia krbov, ale tradičné realzácie majú tiež svojich priaznivcov, najmä v podobe krbu s rôznymi rímsami, ktoré plnia ozdobnú funkciu. Napriek tomu, že krb v miestnosti je dominantou, vhodným výberom obstavby sa dá kombinovať s akýmkoľvek štýlom interiéru. Navyše, ak k jednoduchosti pridáme aj striedmosť vo farbách (najčastejšie používané sú odtiene krémovej a hnedej), je krb skutočne univerzálnym doplnkom do každého interiéru.
 
Je lepšie vybrať si krb s priamym presklením alebo s priestorovým-dvojstranným respektíve trojstranným presklením? Aké okolnosti sú určujúce pri tejto voľbe? 
Ak je priestor otvorený, veľký, vzdušný, tak môžeme zvoliť dvojstranný resp. trojstranný krb. Pokiaľ je interiér dispozične menší, uzatvorený alebo úzky, je lepšie zvoliť krb s čelným presklením. Je dôležité uvedomiť si, že trojstranný a dvojstranný krb aj pri rovnakom rozmere čelného skla ako pri priamom krbe má väčšiu plochu presklenia (pretože majú presklené aj bočné strany). Cez väčšie presklenie sa do miestnosti dostáva viac tepla. Na prvý pohľad sa to môže zdať ako výhoda, ale pri dnešnom zateplení domov, ktoré si už nevyžadujú takú veľkú dodávku tepla ako kedysi, to môže byť skôr nevýhoda. Z tohto dôvodu musíme bezpodmienečne myslieť na veľkosť priestoru, aby napokon nenastala situácia, že nám teplo z krbu bude pobyt v miestnosti viac znepríjemńovať ako robiť príjemným. 

 

Ktoré parametre by mal človek zistiť a vedieť, keď si príde do predajne vyberať krb?
Okrem jeho preferencie, čo sa týka vyhotovenia dizajnu a farebnosti si musí človek ujasniť, či chce krb plynový alebo na drevo. Ďalšími dôležitými faktormi sú už spomínaná dispozícia miestnosti (aspoň približné rozmery otvoreného priestoru ) a informácie o komíne (jeho výška a priemer). Veĺmi často sa stáva, že človek, ktorý má záujem o krb, si v prvom momente neuvedomí, že parametre komína veľmi úzko súvisia s výberom a finálnym realizovaním krbu. V prvom rade treba vedieť, či môžeme komín prispôsobiť krbu, alebo potrebujeme krb dopasovať na už existujúci komín. To platí hlavne v prípade, ak sa rozprávame o krbe na drevo. Je potrebné zabrániť tomu, aby nás krb vydymoval, keď prikladáme drevo. Štandardne má pripojenie krbovej vložky priemer 200-250 mm. Ak príde záujemca o väčší krb a povie, že jeho komín má priemer 180mm, musíme zvažovať inú alternatívu - menší krb alebo piecku. V prípade, že zvažujeme výber plynového krbu, je voľba jednoduchšia – plynový krb nie je tak náročný na veľkosť a výšku komína ako krb na drevo.

Čo by sme mali vedieť keď sa rozhodujeme, či chceme krb na drevo alebo na plyn? 
Ak zoberieme 10 kW krbovú vložku na drevo a 10kW krbovú vložku na plyn, dostaneme z oboch rovnaký výkon. Rozdiel je v hlavne v obhospodarovaní a v možnosti regulácie. Voľba závisí od toho, či človek berie krb ako svoje hobby, teší sa z toho, že môže okolo neho pracovať – v tomto prípade je vhodný krb na drevo. Treba totiž do neho pripravovať drevo, skladovať ho, podkurovať, prikladať, vysýpať popol, skrátka venovať sa mu. Odmenou je nádherná scenéria skutočného dreva a dobrý pocit, že ste sa zaslúžili o oheň, ktorý vám dáva upokojujúce účinky jeho sálavého tepla. Alternatívou pre tých, ktorí chcú mať doma krb, no nechcú (alebo nemôžu) mu venovať až toľko času, je plynový krb. Krb na plyn je veľmi pohodlný, diaľkovo ovládaný, bez rozkurovania, bez prikladania, bez neporiadku, v podstate bezúdržbový a variabilný čo sa týka vnútorného dizajnu ohniska (okrem rôznych kamienkov a sklených dekorácií je možné použiť aj keramické drevo, ktoré pôsobí veľmi dôveryhodne, skoro na nerozoznanie).

Poďme si povedať niečo o krbových obstavbách. Aké používate a prečo práve tento typ a materiál? Aké prednosti ponúka? 
Krbové obstavby našich krbov vyzerajú ako murivo, no v skutočnosti je to plech. Mnoho zákazníkov ostane mierne šokovaných, keď na obstavbu skúsia zaklopať, pretože fi nálna úprava v mnohých vyhotoveniach pôsobí skutočne vierohodne – ako murované. Výhodou je najmä ľahšia – stavebnicová konštrukcia, ktorá je samonosná a rýchlejšia realizácia celého krbu (za pol dňa máte krb hotový) - to hlavne preto, že nie sú použité žiadne mokré procesy, ktoré by sa museli sušiť. Samozrejme je možnosť vybrať si teplovzdušné alebo akumulačné prevedenie obstavby, ktorá je obľúbené a realizované najmä pri krboch na drevo. Na obstavbu je použitý oceľový plech s vnútornou izoláciou a antikoróznou úpravou. Konečný vizuál môže byť rôzny, používajú sa farby ale aj špeciálne 3D povrchové úpravy, ktoré napodobňujú napríklad betón, kameň a rôzne iné štruktúry. Každá obstavba je iná, robená na mieru pre zákazníka. Celú obstavbu krbu najskôr pripravíme vo fi rme, u vás na mieste už iba zmontujeme ako skladačku a dáme posledný farebný náter.

 
PRED NÁVŠTEVOU PREDAJNE:
  • Zistite výšku a priemer komína
  • Pripravte informácie o dispozícii a veľkosti  priestoru, v ktorom bude krb
  • Pomôžu aj informácie o farebnom ladení interiéru
  • V prípade ak chcete krb na drevo, zistite, či máte vhodné a dostatočné veľké   priestory pre skladovanie a sušenie dreva, alebo spoľahlivého dodávateľa kvalitného dreva
  • Rozmyslite si ako často by ste chceli kúriť v krbe  a či chcete vykúriť aj vzdialenejšie miestnosti

AUTOR: AM
FOTO: HT DESIGN, WWW.M-DESIGN.BE