https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

ZA PRÍRODOU K VÁM DOMOV

 Zimné záhrady už nie sú len dominantou rodinných domov, ale stávajú sa taktiež súčasťou bytov. Každý priestor je individuálny, rozličné sú vkusy užívateľov a taktiež primárny zámer, ktorý by mala táto miestnosť spĺňať. Existuje množstvo tipov, ako si z nej spraviť zároveň exotickú pracovňu, netradičnú hosťovskú izbu či prekrásnu jedáleň. Tí, ktorí disponujú veľkým priestorom a metre štvorcové nešetria, si dokážu prepojiť zimnú záhradu s bazénom a spraviť z nej wellness zónu.

Nech už interiér svojho domova ladíte do akéhokoľvek štýlu, nebojte sa nechať túto miestnosť vyniknúť, odlíšiť ju od všetkých ostatných a uprednostniť v nej jej pravú podstatu. Prírodný vzhľad. Veď práve zimná záhrada je spojítkom interiéru s exteriérom. Vnáša do našich domovov čaro autenticity a spája v nej všetky živly – zem, vzduch, vodu aj oheň. Snažte sa na to myslieť predovšetkým pri jej zariaďovaní. Nešetrite na kvetoch a iných rastlinách. Nasaďte ich toľko, koľko sa vám páči a koľko vám priestor umožní. 

Kombinujte jednotlivé kvety s interiérovými stromčekmi, veľmi efektné sú bonsaje a nič nepokazíte ani rôznymi aromatickými kvetmi ako levanduľa, či materina dúška. Pôsobia stimulujúco na nervový systém, čím navodia príjemnú atmosféru a po odkvitnutí ich viete zužitkovať aj v kuchyni. Spestrením fl óry v zimnej záhrade sú aj bylinky, prípadne niektoré menšie plody, ktoré je možné si tu vypestovať. Pred tým, ako sa do týchto záhradných úprav pustíte, bolo by však dobré naštudovať si základy záhradného dizajnu, poradiť sa s profesionálnym záhrandíkom alebo v krajnom prípade sa spoľahnúť na svoj vkus a intuíciu. Ak sa totiž zo zimnej záhrady stane prepchatá džungľa, začína to strácať ten pravý punc oddychovej časti domu. Nábytok, ktorý tu použij eme, najlepšie vynikne, ak je vyrobený z prírodných materiálov – drevo, ratan, bambus, slama. Na dotvorenie atmosféry použite sviečky, ktoré môžete inštalovať na dno sklenených fliaš alebo starých pohárov.

Zimné záhrady sú tými najsvetlejšími miestnosťami v dome, čo je možné docieliť vďaka pokročilým technológiám. Správnou kombináciou vysokokvalitných konštrukčných rámov, ktoré sú dnes najčastejšie vyrábané z plastu alebo hliníka, okenných a dverových systémov a kvalitných, no zároveň ľahkých strešných materiálov, si môžete byť istí nielen výborným vzhľadom, ale aj účinnou izoláciou, tepelnými vlastnosťami a dostatočným vetraním v záujme zabránenia vzniku skleníkového efektu. Na výber sú už dnes desiatky rôznych profilov. Dizajnom sa vďaka tejto variabilite vedia veľmi ľahko doladiť k pôvodnej stavbe domu. Dispozične je možné v tomto ohľade robiť hotové zázraky a s priestorom sa vyhrať naozaj bravúrne. Chcete na zimnú záhradu šikmú, sedlovú alebo okrúhlu strechu? Aj tu je výber len na vás. Všetky sú dimenzované na záťaž v podobe snehu, vetra a dažďa. A to je len zlomok toho, na čo treba pri výstavbe zimnej záhrady myslieť. 

Dôležitým prvkom je tieniaca technika či vetracie otvory, ktoré často nie sú voľným okom viditeľné, sú však regulovateľné a vďaka nim je možné zimnú záhradu pravidelne prevetrávať. Odvodňovacie žľaby a okná i dvere s bezpečnostným sklom a viacbodovým uzamykacím systémom sú dnes už tiež samozrejmosťou. Nepriplatíte si za ne v porovnaní s celkovou investíciou do tejto oddychovej miestnosti až tak veľa a komfort máte zaručený. Raritou nie sú ani termoizolačné sklá s protislnečnou ochranou a dokonca ani sklá s funkciou samočistenia. Vyžadujú si jednoduchšiu údržbu, použitím menšieho množstva saponátov sú ohľaduplnejšie k životnému prostrediu a spotrebujú menej nákladov na údržbu. Oplatí sa preto, v prípade, že zvažujete prístavbu zimnej záhrady, vybrať si fi rmu ponúkajúcu komplexné riešania. Naraz tak budete mať ošetrené všetky aspekty a už onedlho si budete môcť naplno vychutnávať tú najzelenšiu časť vo vašom dome či byte.

AUTOR: PK
FOTO: ARCHÍV REDAKCIE