https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

SPEVNENÉ PLOCHY V ZÁHRADE - AKÉ MÁTE MATERIÁLOVÉ MOŽNOSTI?

27.08.2018 │ Do radosti a nadšenia z práve dokončeného nového bývania zvykne pohľad z okna vniesť malé vytriezvenie. Aktuálny stav záhrady okolo domu, terasy alebo niečoho, čomu sa zanedlho bude hovoriť chodník alebo príjazdová cesta každému rýchlo pripomenie, že stavba ešte zďaleka nekončí. Plochy v okolí domu sa tak stávajú ďalšou výzvou na ceste k bývaniu podľa predstáv.

Terasy, chodníky, ihriská, príjazdová cesta, plochy okolo bazéna aj schody v záhrade patria k spevneným plochám, na ktoré si profesionáli posvietia už pri projektovaní domu. Ich vzhľad by mal totiž ladiť s domom a na to je vhodné poznať dostupné možnosti. Plánovanie spevnených plôch vopred sa nehodí iba z estetického hľadiska. Dôležitejším dôvodom je funkčnosť plochy. Podľa účelu plochy je potrebné zvoliť vhodný materiál. Trh ponúka široké spektrum materiálov, tvarov a farieb, čo znamená široký výber, ktorý sa oplatí adekvátne zvážiť.

Prírodná elegancia verzus dostupné imitácie

DREVO

Moderný vzhľad a schopnosť ladiť s prostredím záhrady robia z dreva možnosť číslo jeden. Drevo svoje využitie nachádza najmä na terasách domov, ale pri správnej údržbe ho možno použiť aj na chodníky, záhradné mostíky a všade, kde bude mať dostatok slnečného svetla. Ak ho totiž umiestnite do tieňa, bude klzké a môže obrastať riasami a machom. Na pokládku terasy sú obľúbené exotické dreviny bangkirai, merbau, pedra. Vhodné drevo sa nájde aj medzi našimi domácimi – agát, dub, gaštan. Okrem toho, že pri výbere treba preferovať tvrdšie drevo, je potrebné myslieť aj na jeho povrchovú úpravu s UV iltrom a častú údržbu, ktorú si drevená plocha vyžaduje. Do radosti a nadšenia z práve dokončeného nového bývania zvykne pohľad z okna vniesť malé vytriezvenie. Aktuálny stav záhrady okolo domu, terasy alebo niečoho, čomu sa zanedlho bude hovoriť chodník alebo príjazdová cesta každému rýchlo pripomenie, že stavba ešte zďaleka nekončí. Plochy v okolí domu sa tak stávajú ďalšou výzvou na ceste k bývaniu podľa predstáv. Veľmi vkusné chodníky sa dajú zhotoviť z guľatiny. Na minimalizovanie obrastania dreva burinou sa odporúča použitie geotextílie. Podkladom pre takýto chodník býva štrk a ten poslúži aj ako výsyp medzier chodníka. Využiť sa dá tiež kôra alebo drevená bridlica. Pre tých, ktorí túžia po drevenej terase, ale nemajú na to vhodné podmienky alebo sa obávajú údržby, spadá do úvahy možnosť využitia imitácie dreva či drevoplastu.

KAMEŇ

Jeden z najstarších materiálov pre tvorbu spevnených plôch je zároveň obľúbeným prvkom v záhrade. Kameň sa dá aplikovať na fasádu domu a vytvoriť tak súlad v jemných a vkusných kombináciách. Pôvodne používané riečne kamene dnes patria k najlacnejším riešeniam. Ideálne na použitie sú tvrdšie kamene – žula, rula, čadič. Vápenec, pieskovec či travertín voľte radšej na obloženie stien, ak nechcete, aby sa vám rozsypali priamo pod nohami. Vysoká odolnosť voči vlhkosti, mrazu a výborná pevnosť robia z kameňa jeden z najideálnejších materiálov. Výborne sa hodí na chodníky, opracovaný a menej členitý si nájde svoje miesto aj na terase domu. Kameň sa dá aplikovať lepením – ideálne na betónovú plochu alebo klasicky osádzaním do štrkového lôžka. Ak siahnete po prírodných tvaroch, pripravte sa na to, že aplikácia bude o niečo dlhšie trvať. V tomto prípade sa musí dbať najmä na to, aby kamene príliš nevyčnievali. Pri zanedbaní tohto faktu si na svoj prírodný chodník spomeniete pri každom kosení, zakopnutí alebo návšteve malých detí. Odbremeniť od vlastností a nerovností prírodného kameňa vás môže imitácia kameňa z betónu. Vďaka jej tvrdosti sa hodí aj na plochy, ktoré budú zaťažované prejazdom áut. Tento materiál znesie, vďaka svojim výborným protišmykovým vlastnostiam, aj tienisté plochy, kde býva vyššia vlhkosť.

Overená klasika

Tvary, vzory a farby betónových dlaždíc dnes už nie sú ničím novým. Široké spektrum možností dnes limituje minimalizmus a jednoduchosť domov, ktoré si vyžadujú podobný prístup aj v okolí domu.

BETÓNOVÉ DLAŽDICE

Pravidelné tvary zámkovej dlažby sú dnes už overenou klasikou, ktorou sa pri správnej aplikácii dá len máločo pokaziť. Pre moderný vzhľad sa dnes oplatí voliť skôr väčšie dlaždice jednoduchých tvarov. Prírodnou alternatívou k betónovej dlažbe môže byť tehla. Neponúka síce široké spektrum tvarov, zato vzhľad je originálny a veľmi estetický. Dlažba z tehly sa dá využiť na široké spektrum účelov. Odtiene červenej oživia priestor v záhrade a vyniknú skôr tam, kde je použité drevo, vintage prvky, záhradné nábytky z masívu alebo do okolia domu, na ktorom sú aplikácie z tehly. Schody z tehly vyzerajú v záhrade veľmi esteticky. Na utesnenie škár sa dá použiť jemný kremičitý piesok, zvážiť však môžete aj škárovaciu maltu, ktorá je vhodná do priestorov v blízkosti interiéru. Vďaka tejto výplni zabránite prípadnému noseniu piesku dovnútra pri akomkoľvek type dlažby.

KERAMICKÁ DLAŽBA
 
Použitie tohto typu dlažby je veľmi frekventované. Môže za to najmä jej vysoká odolnosť a variabilnosť použitia. Hodí sa na menšie plochy a vďaka svojej miere nasiakavosti a vysokej odolnosti voči mrazu je ideálna pre okolie bazénov. Táto dlažba je veľmi tvrdá a prípadné pády a poškodenia zvláda hravo. Povrch dlažby sa môže upraviť glazovaním – to však znižuje jej odolné vlastnosti. Glazovaný povrch nemusí mať nutne vysoký lesk, dá sa vyrobiť aj v matnej podobe. Na výber je tiež široké spektrum farieb. Ak ju však plánujete umiestniť na slnečné miesto, voľte skôr svetlejšie farby. Uchránite tak dlažbu pred tepelným šokom, ktorý vyhriatej dlažbe môže spôsobiť náhly dážď.

Netradičné riešenia

Netradičné situácie si vyžadujú netradičné riešenia. Pri zamýšľaní sa nad tým, na čo by mala vaša dlažba slúžiť, sa dopracujete k materiálom, ktoré môžu predstavovať to najvhodnejšie riešenie.
 
GUMA
 
Povrch v priestoroch detského alebo športového ihriska, pieskoviska alebo miesta, kde sa často deti hrajú alebo sa športuje, by mal byť mäkký a bezpečný. Na tieto účely sa najčastejšie využíva gumová dlažba. Vďaka mäkkým dopadom sa vyhnete nejednému rozbitému kolenu. Ihrisko však nie je jediné využitie, ktoré dlažba ponúka. Gumová dlažba so zvýšenou tvrdosťou dnes už nájde opodstatnenie aj na terase domu, kde dokáže vytvoriť veľmi estetické a vkusné prostredie. Má výborné vlastnosti tlmiace nárazy, ale aj zvuk. Odolnosť voči pádom, poškodeniam a mikroorganizmom sú len ďalšie z výhod a výborných vlastností tejto podlahy. Dostupná je aj vo farebných variantoch.
 
ŠTRKOVÝ KOBEREC
 
Sypaný mokrý štrk lichotí oku a vyzerá veľmi dobre, až kým naň nestúpite, nesnažíte sa na ňom balansovať v opätkoch alebo netŕpnete, keď na ňom deti pri hre spadnú. Tento vzhľad dnes možno dosiahnuť aj spôsobom, ktorý predstavuje funkčné a veľmi nápadité riešenie vzhľadu plôch v okolí domu. Štrkový koberec je typ plochy, na ktorej dominuje štrk zaliaty v živicovej hmote. Takto sa dajú pokryť plochy variabilných tvarov v okolí bazéna, domu, ale aj v interiéri. Členitosť povrchu koberca môže byť rôzna. Materiál s vyššou členitosťou sa hodí na príjazdovú cestu a priestor, kde sa nebude príliš chodiť. Hladké spracovanie sa hodí skôr do interiérov. Táto dlažba je veľmi odolná a jej použitím sa vyhnete prerastaniu buriny v škárach. Netypický a napriek tomu prírodný vzhľad takýchto externých plôch vhodne kontrastuje s minimalizmom moderných domov.
 
AUTOR: ZS
FOTO: CITY STONE DESIGN, PREMAC, SEMMELROCK, ARCHÍV FIRIEM A REDAKCIE