https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

Fínsky zrub v slovenskom štýle

12.1.2016 - Na návšteve domu vo Veľkej Lomnici

Bývanie v súlade s prírodou sa i pod vplyvom ekologických trendov a čoraz väčších legislatívnych nárokov na využívanie obnoviteľných zdrojov teší narastajúcej popularite. Pôvabu drevenej stavby podľahla i rodina zo Starej Ľubovne. Majiteľ domu sám položil svoje dlhoročné predstavy o bývaní v drevostavbe na papier a spolu s architektkou Lýdiou Janíkovou dotiahli dispozičné riešenie domu do posledných detailov. Návrh putoval do fabriky a o niekoľko mesiacov i vďaka krátkej dobe výstavby nadobudol sen o dokonalom bývaní reálnu podobu.

„Dlhé roky som mal na ploche osobného počítača vyobrazený vysnený dom a dnes sedím v jeho obývačke, čo je ohromné šťastie,” zveril sa so svojimi pocitmi samotný majiteľ domu. „Predtým sme s rodinou bývali v mestskom byte. Pociťujeme odrazu obrovskú slobodu a uvoľnenie vďaka priestrannosti a jedinečnosti tejto stavby."

Podobne očarený výhodami a krásami zrubovej architektúry sme sa vybrali na návštevu tohto domu situovanom v malebnom prostredí tatranských štítov v obci Veľká Lomnica. Lokalita sa nachádza medzi mestami Kežmarok a Poprad a je oprávnene považovaná za vstupnú bránu do Tatier. Pozemok stavby o rozlohe 742 m2 sa rozkladá v blízkosti golfového rezortu Black Stork A PGA, ktorý poskytuje jej návštevníkom ako aj obyvateľom rozmanité služby. Napriek odľahlému charakteru disponuje miesto základnou technickou a dopravnou infraštruktúrou. Mobilita je zabezpečená po prístupovej asfaltovej ceste, ktorou sa dostanete k zariadeniam ponúkajúcim občiansku vybavenosť. Keďže od obytnej plochy sú vzdialené viac ako kilometer, podmienkou bývania v priľahlej oblasti Veľká Lomnica je vlastnenie auta, čo však je už v dnešnej dobe pre mnohých štandardom. „Bývaniu v tomto prostredí sme prispôsobili režim dňa a musíme vždy pamätať na to, že treba nakúpiť a vybaviť záležitosti ešte pred príchodom domov, ale inak nás lokalita v ničom neobmedzuje," hovorí majiteľ. 

Viac o tejto jedinečnej stavbe a našej návšteve v nej sa dočítate v najnovšom vydaní magazínu TRENDY BÝVANIE, ktoré je práve v predaji!

Autor: PG

Foto: ZZ