https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

KORKOVÁ PODLAHA, KTORÁ MÁ EMÓCIU

11.11.2018 │ Reprezentatívnosť, kvalita a príjemný vzhľad vystihujú naše požiadavky kladené na podobu ideálnej podlahy v našej domácnosti.  Naše očakávania dokáže naplniť masívna drevená podlaha, ktorá sa považuje za kráľovnú medzi podlahovými krytinami. Vďaka svojím bezkonkurenčným vlastnostiam sa však exkluzívnou záležitosťou v tomto segmente stáva aj ďalší prírodný materiál, a to korok, ktorý je na dobrej ceste zosadiť masív z trónu. Odborným využitím jeho vlastností vnikla dnes jedinečná podlahovina, v ktorej sa snúbi technológia a emócia a prináša do našich domov neopakovateľnú atmosféru.

Korok sa v segmente interiérového dizajnu a výroby podláh predstavil ako excelentný materiál už pred niekoľkými storočiami. Zaujal svojimi nenapodobiteľnými technickými parametrami, ktoré výrobcovia využili v prospech prírodnej, ekologickej a najmä atraktívnej podlahy.  S postupom času a vyspelosťou technológii spracovania sa na trh dostávali korkové podlahy už s aplikovanou ochrannou vrstvou laku či oleja, kým predtým sa museli ručne voskovať. Objavili sa tiež korkové podlahy na rôznych nosných vrstvách - MDF a HDF doskách, dyhované korkové podlahy a takisto podlahy kombinujúce korok s vinylom.

Korok je komfort

Kombináciou dlhoročnej tradície, technológie a exkluzívnych prirodzených vlastností korku sa v súčasnosti vyvinula unikátna podlaha, ktorá posunula štandard medzi podlahovinami na vysokú úroveň a vo vašej domácnosti tak dokáže zabezpečiť neopakovateľný komfort bývania. Jej jedinečnosť sa prejavuje najmä vo vynikajúcej pružnosti a príjemnej povrchovej elasticite, vďaka čomu ju ľudská noha pri kráčaní vníma veľmi lahodne. S každým krokom prináša pohodlie, čo blahodarne vplýva aj na naše telo, pretože eliminuje napätie pri chôdzi a znižuje zaťaženie chrbta a nôh, a tým celkovú telesnú únavu. Viacvrstvová štruktúra a vysoká hustota korku jej navyše zaisťuje vynikajúcu zvukovú a tepelnú izoláciu. Funguje ako prirodzený akustický reduktor a až o 53 % znižuje hlučnosť v priestore. Je spoľahlivá aj v rámci energetickej účinnosti a poskytuje ideálnu teplotu podlahe počas celého roku, čím v udržaní tepla ďaleko prekonala vinyl, keramickú dlažbu a dokonca aj drevo. Je preto efektívnym riešením rovnako pre komerčné a rezidenčné priestory.

Korkové podlahy sprevádza často obava z ich mechanického poškodenia a preliačenia, no korok je prekvapivo odolnejší než drevo a vykazuje tak značnú pevnosť a odolnosť, ktorá vyvracia akékoľvek predsudky v súvislosti s jeho životnosťou. Jeho prirodzená štruktúra zaisťuje, že nestráca pri stlačení svoju pružnosť a pri páde predmetov vykazuje nadmerný tlmiaci výkon absorbovaním nárazu. Lepšie tiež odoláva vlhkosti a teplotným výkyvom. Má však tendenciu vplyvom slnečného žiarenia vyblednúť, preto na miestach, kde predtým stál nábytok môže dôjsť k farebným nesúladom na materiáli. Podobne ako drevenú tak aj korkovú podlahu však možno brúsením a prelakovaním ľahko ošetriť a prinavrátiť jej pôvodný vzhľad.

Hydrocork

Mnohí sa domnievajú, že charakter korku obmedzuje škálu vzorov a možností prevedenia podlahy, no súčasné portfólio produktov na báze korku siaha od masívneho prírodného korku až po vysoko-sofistikované výrobky. Na trhu sú rôzne koncepty tejto podlahoviny spočívajúce v kombinácii vlastností korku a rôznych materiálov. Príkladom takéhoto spojenia je kolekcia novinka nazývaná Hydrocork (spojenie vinilu a korku), ktorá predstavuje vodeodolnú podlahovinu vytvorenú na báze 3mm korkového jadra s unikátnym zámkom vytvoreným priamo z korku, vinylovou pohľadovou vrstvou a vinylovým protiťahom. Vyžaduje si jednoduchú starostlivosť a zároveň príjemne udržuje teplo. Vyznačuje sa trvácnosťou, pružnosťou a v neposlednom rade ju charakterizuje vysoká pohľadová kvalita, ktorá verne imituje prírodný povrch a kresbu dreva. Vyrába sa v 20 dekoroch a ich imitácia je tak dokonalá, že reliéf presne kopíruje svoj predobraz dekoračnej vrstvy a tak všetky charakteristické prvky dreva ako sú letokruhy, hrče a praskliny sú poľahky hmatateľné. Práve toto vytvára veľmi príjemný emocionálny dojem z podlahy. Výnimočnou vlastnosťou Hydrocorku je jeho absolútne zanedbateľná nasiakavosť, čo ho predurčuje na použitie vo vyššie zaťažovaných priestoroch a miestach s vysokou vlhkosťou ako sú kuchyne a kúpeľne rezidenčných objektov. Vďaka frézovanému zámkovému spoju sa ľahko montuje a na podklad môže byť lepený alebo položený plávajúcim spôsobom. 

AUTOR: PG
FOTO: ARCHIV REDAKCIE, ALPOD Slovakia s.r.o.