https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

KÚPEĽŇA Z LÁSKY K PRÍRODE

9.1.2019 │ Dizajn inšpirovaný prírodou uvítate predovšetkým v miestnostiach svojho obydlia, ktoré využívate na oddych a relaxáciu. Trendy nasledujúcej sezóny kúpeľňovej módy nás hýčkajú materiálmi ako drevo a kameň, základnými dvoma stavebnými a dekoračnými aspektmi prírodného interiéru. Kúpeľňa zariadená v alpskom štýle sa vám odmení upokojujúcou atmosférou a pokojným prostredím pre telo i dušu.

MODERNÝ KÚPEĽŇOVÝ NÁBYTOK JE BOHATŠÍ O PRVKY Z ODOLNÝCH A UŠĽACHTILÝCH MATERIÁLOV

Súčasná technológia keramickej výroby poskytuje možnosť vyrobiť dizajn, ktorý dokonale imituje prírodné materiály, či už sa jedná o kameň, mramor, či drevo. Obzvlášť populárne sú "drevené" obklady, ktoré sa môžu použiť na stene aj na podlahe. Drevo symbolizuje hrejivé prostredie domova, pocit útulnosti a pohodlia. Keramické obklady s dizajnom dreva majú dokonalú kresbu a sú tak na nerozoznanie od skutočného dreveného materiálu. Jeden dizajn sa často prelína v rôznych formátoch, ktoré spolu korešpondujú. Vzájomná kombinácia rôznych prevedení potom nahrádza klasickú dekoráciu, ktorá z kúpeľní pomaly mizne. Výhodou keramického obkladu je aj ľahšia údržba. Je to aj vhodný materiál pre podlahové kúrenie, čo klasické drevo neumožňuje. Za zmienku tiež stoja aj luxusné kombinácie keramického obkladu v dizajne prírodného kameňa s kamennou mozaikou.

PRÍRODNÉ MOTÍVY, JEDNODUCHÉ MÄKKÉ LÍNIE A ASOCIATÍVNE FARBY: SPOJENIE TECHNOLÓGIE A REMESLA

Dizajn kúpeľňového nábytku dnes hlása návrat k prírodným materiálom a prvkom, jednoduchosť prevedenia strieda s vysoko účinným sofistikovaným obsahom. Ukazovateľom je zároveň nízka spotreba energie a dbá sa aj na rýchlu možnosť čistenia. Architekti a dizajnéri majú už dlhšie dvojitú úlohu - vyzdvihnúť technológie a ľahko, dômyselne ich preklenúť a spojiť s tradičným remeselníckym umením. Čelné plochy kúpeľového nábytku môžu byť sklenené, lakované, dyhované alebo z kompaktného laminátu, kryciu dosku je vhodné zvoliť z materiálu, akým je napríklad saténové sklo alebo lakovaný plech. Svet kúpeľňovej módy je dnes výrazne ovplyvnený dominanciou farby, lesklé a hladké povrchy sa striedajú s matnými a drsnými materiálmi.

DREVENÉ VANE – HORSKÝ LUXUS U VÁS DOMA

Drevo poskytuje veľkú variabilitu tvarov, štýlov a veľkostí. Vane lákajú nových majiteľov svojím elegantným dizajnom a vysokou kvalitou. Na ich výrobu sa používajú najluxusnejšie exotické drevá. Pre drevené vane sa najčastejšie používa africké stredne tmavé "iroko", veľmi tmavé tropické drevo "sapele" podobné mahagónu, svetlý európsky jaseň, z ktorého sa vyrábajú aj baseballové pálky alebo americký dub. Stretnete sa ale aj s borovicovým, cédrovým, orechovým alebo smrekovcovým drevom. Sú to dostatočne tvrdé a mastné drevá, ktoré odolávajú vlhkému prostrediu, akým je kúpeľňa. To všetko sú prednosti drevených vaní, ktoré oslavujú svoj návrat na trh. K dispozícii sú solitérne, rohové, oválne, hranaté alebo v japonskom štýle - pri výbere by ste mali brať do úvahy veľkosť kúpeľne. Okrem tvaru vane si môžete vybrať druh dreva, s tým súvisí aj jeho odtieň, ktorý by mal súhlasiť s celkovým vybavením kúpeľne. 

ČARO DREVENEJ VANE 

Vďaka moderným náterom a ošetrujúcim technológiám je drevo dokonalo ochránené pred vlhkosťou, teplom a poškriabaním. Drevené steny poskytnú ďaleko lepšiu tepelnú izoláciu ako oceľové, medené, plastové či akrylátové vane. Vyrábajú sa výhradne ručne a ich tvorcovia sú stavitelia lodí, sú teda vyrábané na podobných princípoch ako napríklad pretekárske jachty. Drevo je potiahnuté polyuretánovou penou, ktorá vaňu nezaťaží. Za zmienku rozhodne stojí aj japonská vaňa Ofuro. Moderné vane Ofuro sa líšia od pôvodných. Skôr sa vyrábali z cyprusového dreva. To sa neimpregnovalo, výrobcovia sa totiž spoliehali na to, že drevo napučí a zachová si tak vlastnú vodeodolnosť. Aby tomu tak bolo, musela byť vo vani voda aj v čase, kedy sa nikto nekúpal. Preto niet divu, že sa moderné vane Ofuro impregnujú. Typický je aj tvar – v súčasnosti sa vyrába sa len klasický oválny. Tradičná verzia sa od tej rozšírenej líši v hrúbke stien. Pri tej prvej je to 36 mm a súčasná má 100 mm, aby ste si mohli odložiť na okraj napríklad pohár sektu. 

RADA ODBORNÍKA
Radí Ivan Šimovič

"V posledných sezónach čoraz viac zákazníkov využíva pri zariaďovaní svojich kúpeľní práve prírodný štýl. Do kúpeľne sa vracajú základné materiály ako drevo, kameň a sklo. Tento smer je dosť univerzálny a moderný, využiteľný pre dlhé obdobie, čo je veľmi výhodné z pohľadu zákazníkov, pretože kúpeľne sa u nás menia a prerábajú v priemere po 20 - 25 rokoch. Najčastejšie sa používajú obklady a dlažby v dizajne prírodného dreva, ale čoraz viac sa objavujú aj reálne drevené podlahy. Rovnako je k dispozícii na trhu aj kúpeľňový nábytok v dekore aj z masívneho dreva. Prírodný štýl však môžeme poňať aj z hľadiska ekológie. Väčšina ľudí si začína uvedomovať napríklad množstvo vody spotrebovanej práve v kúpeľni a hľadajú jednoduché, praktické a efektívne riešenia ako klozety so ekonomickým splachovaním 3/4,5l a nižším, termostatické batérie a batérie s nízkym prietokom vody."

AUTOR: AF
FOTO: ARCHIV REDAKCIE