https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

REPORTÁŽ: NEBESKÉ ZÁHRADY V SRDCI FRANCÚZSKA

27.07.2018 │ Záhony kvitnúcich trvaliek, tiahnuca vínna réva, rozľahlé vinice, háje olivovníkov a poetické aleje, ktoré vás navádzajú k romantickým prechádzkam dokonale charakterizujú prostredie obklopujúce privátne i komerčné rezidencie juhovýchodného pobrežia Francúzska. Zmes vôní a sezónnych farieb tohto vínneho kraja robí z jednotlivých miest nebeskú oázu pokoja. Pozývame vás preto na rozprávkové statky ukryté v regióne Provensálska, ktoré oplývajú nádhernými záhradami a sadmi.

Family House, Saint-Rémy-de-Provence

V srdci francúzskeho vidieku v blízkosti Saint-Rémy-de-Provence, kde Van Gogh namaľoval viac ako 150 z jeho najznámejších diel si Londýnska rodina vytvorila svoj vysnívaný domov na pozemku remodelovanom dizajnérom Davidom Pricom, ktorý pre nich vytvoril idylické miesto oddychu a úniku od stresu z mestského života. V okolí domu vybudoval romantické terasy s výhľadmi do nekonečna a celý priestor obohatil o rôzne zábavné prvky vrátane ihriska na petang so štrkovým podkladom. Celkový exteriér domu formuje samotná jedinečná klíma Stredomoria oplývajúca žiariacimi farbami a omamnou atmosférou sálajúcou z okolitých viníc. Tú si jej majitelia môžu naplno vychutnávať z pohodlia jednej z terás, ktorú dizajnér umiestnil z južnej strany domu, vďaka čomu ju po väčšinu dňa zalieva slnko. Lúče ranného slnka zachytáva na východ orientovaná terasa s pergolou, ku ktorej vedie trávnatý chodník cez rozprávkový jablčný sad.

Dizajnér využil potenciál veľkého pozemku a medzi mohutnými stromami vytvoril intímne zóny, kde pod ich korunami umiestnil záhradné sedenie a nábytok, časť ktorého tu ponechali pôvodní majitelia a časť si súčasní obyvatelia zaobstarali na miestnych provensálskych trhoch, čím podtrhli historickú hodnotu samotného miesta. Pod holým nebom si tak môžu vychutnávať rannú kávu, rodinný obed či len sa unášať krásou záhrady pri omamnej vôni ruží, jazmínu, kosatcov či figovníkov. Harmonickú náladu ešte umocňuje priestranný bazén, ktorý celkovo determinuje exteriér rezidencie.

"Celkový exteriér domu formuje samotná jedinečná klíma Stredomoria oplývajúca žiariacimi farbami a omamnou atmosférou sálajúcou z okolitých viníc."

La Bastide de Marie

Zažiť ohromujúcu scenériu a kúzlo tradičnej provensálskej záhrady vás pozýva aj malebná dedinka Menébres, jedna z najkrajších dedín vo Francúzsku vznášajúca sa nad známou oblasťou Luberon, v ktorej srdci sa nachádza legendárna stredoveká pevnosť La Bastide de Marie. Zavedie vás k nej impozantná tujová aleja sprevádzaná v ľahkom vánku vlniacimi sa rozkvitnutými lánmi levandule. Táto pozoruhodná rezidencia z 18. storočia ponúka možnosť vychutnať si krásu nedotknutej a pokojnej povahy tohto rozprávkového kraja. Veľkorysý statok obklopený rozsiahlymi vinicami je romantickým prírodným predstavením pre každého návštevníka.

"Terasa v tieni veľkej lipy vás pozýva vypiť si pohár kvalitného vína vyzretého priamo v sudoch lokálnej vinárne a za sprievodu okolitých vôní a šumov vás nechá oddať sa relaxu."

Posedenie v tieni veľkej lipy vás pozýva vypiť si pohár kvalitného vína vyzretého priamo v sudoch lokálnej vinárne a za sprievodu okolitých vôní a šumov vás nechá oddať sa relaxu. Chodníky statku vás vezmú na výlet do raja rozmanitých drevín a zákutí tohto pozemku oplývajúcich najrôznejšími rastlinami a kvetmi, ktoré harmonicky zjednocuje osobitý charakter rezidencie. Gracióznosť miestu dodáva kaskádovitý bazén s vodopádmi v obklopení bohatej zelene a exteriérových kamenných dekorácii. oddať sa relaxu.

AUTOR: PG
FOTO: HERVÉ HÔTE / DAVID PRICE DESIGN, LA BASTIDE DE MARIE MPM, HOME PRODUCTION, D. ANDRÉ, B. TOUL & DR