https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

REPORTÁŽ: ZÁHRADA GYPSY

07.09.2018 │ Moderná záhrada vsadená do západnej strany kopca nad východným zálivom mesta Berkeley vyžaruje magickú atmosféru. Je miestom, kde človek priam cíti potrebu zastaviť sa, ubrať z rýchleho životného tempa a v tichu si vychutnávať pohľad na okolitú divokú krajinu.

"Moderná architektúra domu a záhrady, upriamená na geometrické tvary, tvrdohlavo vyzýva zložitú topografiu miesta."

Za návrhom a realizáciou svahovitej záhrady stoja záhradní architekti z ateliéru Bernard Trainor + Associates. Vytvoriť záhradu na takom jedinečnom mieste bolo pre nich skvelou príležitosťou. Náročný terén predstavoval výzvu, avšak aj možnosť rozvoja vlastnej fantázie a schopností. V spolupráci s architektom Craigom Steelym postupne začali s rozsiahlou prerábkou pozemku. Na začiatku bolo potrebné osvojiť si zložitý svahovitý terén a prediskutovať s majiteľmi všetky požiadavky. Autori sa snažili vyhovieť každému jednému členovi štvorčlennej rodiny, ich rozdielnym potrebám a aktivitám.

Vzájomná komunikácia medzi záhradnými architektmi a architektom domu počas konania celého projektu vyústila do úspešného konca, kedy dom a jeho okolie pôsobia celistvým dojmom a sú zjednotení v ostrých líniach a odvážnych textúrach.

"Spevnené plochy záhrady v priamych líniach nadväzujú na dispozíciu domu, čo má za následok jeho optické rozšírenie."

Prísnu a čistú geometriu spevnených plôch z prírodných materiálov a obdĺžnikový pôdorys bazéna zjemňuje extenzívna zeleň. Okrem plochy trávnika prevažuje výsadba kríkov a rôznych druhov vysokých tráv. Rozmanitá záhrada zároveň korešponduje s okolitými lesmi a krajinou.

Výhľad na zapadajúce slnko nad San Franciskom a mostom Golden Gate je výsadou tejto zelenej oázy. Výsledný projekt a okolitá krajina sú zjednotené v ostrých líniách a odvážnych textúrach. Vysadené rastliny a dreviny rpinášajú požadované textúrne pozadie do súčasného domova a zároveň vytvárajú spojenie s prirodzenou rozmanitosťou, ktorá je vlastná zmiešanému kalifornskému lesu. Krajina má úmyselný dialóg s domom, udržiava svoju súčasnú geometriu a zároveň hrá proti náročnej topografii lokality.

NÁZOV: Gypsy Garden
REALIZÁTOR: Bernard Trainor + associates
LOKALITA: Oakland Hills, Kalifornia
 

AUTOR: BK
FOTO: Bernard Trainor