https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

MATERIÁLY PRE FASÁDY: ŠTÝLOVÉ OBLEČENIE PRE VÁŠ DOM

 Vzhľad fasády je definovaný mnohými faktormi. Popri samotných plochách stien, okien a strechy navrhnutých z hľadiska funkčnosti stavby, je to najmä o kompozícii, proporciách, farbách, štruktúre a textúre povrchov. V snahe dosiahnuť určitý vzhľad či vizuálny efekt architekti siahajú po rôznych materiáloch, ktoré na jednej strane spoľahlivo splnia svoju funkciu a zároveň sú práve takým výrazovým prostriedkom, aký hľadajú.

OMIETNUTÉ FASÁDY

Omietka ponúka pomerne širokú škálu štruktúr a farieb. Základ ponuky tvoria minerálne omietky, ktoré je možné ošetriť priesvitným egalizačným náterom, zabezpečujúcim jej odolnosť voči vlhkosti. Moderné omietky na báze silikónov a silikátov odolávajú riasam a baktériám, prípadne majú aj samočistiaci efekt. To znamená, že kvapky vody sa do povrchu steny nevsajú, ale skotúľajú a pritom so sebou zmyjú všetky nečistoty. Výsledkom je dlhodobo čistý a svieži vzhľad budovy. Kto túži po odolnom povrchu so žiarivými farbami, siahne po akrylátových omietkach. Tie sú vysoko odolné voči znečisteniu a vďaka UV ochrane si dlho udržujú svoju intenzitu farebného odtieňa. Nie sú také prievzdušné ako minerálne či silikátové omietky, pri povrchovej úprave fasád zateplených polystyrénom na tom až tak nezáleží. K ešte vyššej ochrane omietnutých povrchov súžia fasádne farby (rovnako ako omietky na báze minerálnej, silikónovej, silikátovej alebo akrylátovej), vďaka ktorým fasády zostanú dlho ako nové. Za zmienku stoja napríklad silikónové omietky, ktoré využívajú nano technológiu na vytvorenie nešpinivého samočistiaceho povrchu alebo silikón-silikátové omietky, ktoré zjednocujú všetky pozitíva silikátových a silikónových omietkových systémov. Ich povrch poskytuje stene dobrú ochranu proti napadnutiu riasami a machom najmä pri stenách na severných stranách, tienistých miestach a tiež na tepelnoizolačných systémoch.

DREVENÉ PRVKY A OBKLADY

Tradične sa na obklady fasád požívajú užšie 6 až 8 cm široké laty. Ich proilovanie sa líši v závislosti od toho, či majú byť použité vertikálne alebo diagonálne. Všetky tieto faktory významne ovplyvňujú vzhľad fasády. V modernej architektúre je bežné použitia drevených prvkov aj v podobe zábradlí balkónov a stabilných alebo variabilných tieniacich prvkov. Pri použití dreva na fasády treba rátať s tým, že ide o materiál, ktorý veľmi citlivo reaguje na zmeny vlhkosti, teploty, slnečné žiarenie a biologické vplyvy. Drevené obklady preto treba vhodne ošetriť a zároveň zabezpečiť vhodnú dilatáciu v mieste styku rôznych materiálov. Všetky drevné prvky použité na fasáde musia byť ošetrené prípravkom, ktorý zaručuje, podľa možnosti, čo najdlhšiu životnosť. Drevené laty určené na obkladanie sú obvykle už vopred impregnované alebo namorené ošetrujúcimi a farebnými prípravkami, aj v rámci bežnej údržby budovy im treba venovať pozornosť. Vyberajte kvalitnejšie prípravky, ktoré stačí použiť len raz za niekoľko rokov.

KAMENNÉ ALEBO KERAMICKÉ OBKLADY

Kameň či tehličky použité formou obkladu, rovnako ako rôzne ich imitácie prestavujú vizuálne ťažký materiál, ktorý pôsobí výrazne rustikálne. Používajú sa preto s jasným architektonickým zámerom, napríklad pri chatách v horských oblastiach a podobne. Výsledný dojem závisí v prvom rade od formátu, povrchovej štruktúry a farby obkladového materiálu. Pri moderne dizajnovaných domoch sa kamenný obklad používa len striedmo, napríklad na sokloch, stĺpoch a vyčlenených častiach budovy, kde vďaka svojej vysokej tvrdosti a odolnosti dobre odolávajú mechanickému poškodeniu.

VŠESTRANNÝ VLÁKNOCEMENT

Mimoriadne trendovým materiálom sú vláknocementové dosky, ktoré sa vyznačujú vysokou pevnosťou, tvárnosťou a variabilnosťou z hľadiska využitia. Vďaka svoje vysokej pružnosti si zachováva svoju tvarovú stálosť a pevnosť aj pri veľkých formátoch, pričom hrúbka obkladu nepresahuje 8 mm. Materiál je ľahký a dá sa ľahko rezať, čo z neho robí všestranný materiál, ktorého škála využiteľnosti sa dá doslova porovnať s baliacim papierom. Existuje viacero druhov vláknocementových dosiek, ktoré sa od seba líšia svojou pevnosťou a životnosťou, ale aj povrchovou štruktúrou a farbou. Dostupné sú aj v prevedení s antigraitovou úpravou.

EKOLOGICKÝ ETERNIT

Vláknocementová krytina známa z minulosti pod názvom Eternit, dnes so svojím vylepšeným a zdravotne nezávadným zložením, predstavuje modernú, ekonomickú a zároveň ekologickú voľbu riešenia strechy. Eternit je pevný a zároveň pružný, odoláva kyslým dažďom, UV žiareniu a dobre tlmí zvuk. Nezanedbateľná je jeho vysoká estetická úroveň, porovnateľná s prírodnou bridlicou. Nízka hmotnosť tohto materiálu je výhodou najmä z hľadiska nižšieho zaťaženia strešnej konštrukcie. Je preto vhodnou voľbou napr. pri rekonštrukciách starších striech, kde pri ich použití nie je nutné posilňovať krov. Maloformátové šablóny sú primárne určené pre pokrývanie striech, je ich však možné použiť aj na obloženie zvislých plôch pre obklady fasád, čím sa dosiahne moderný monolitický vzhľad budovy. Zaujímavo a osviežujúco pôsobia tieto obklady na častiach fasád v kombinácii s omietnutými stenami. Z eternitu sa vyrábajú aj veľkoplošné vlnité krytiny, ktoré predstavujú kvalitnejšiu, trvanlivejšiu a zároveň cenovo výhodnú alternatívu k vlnitému plechu. Rovnako sa dajú použiť na fasády aj na strechy, čím je možné dosiahnuť veľmi originálny vzhľad budovy.

AUTOR: AP
FOTO: ARCHIV REDAKCIE





"Premýšľam o architektúre celý čas. To je problém, ale ja budem vždy takáto.  Je to môj sen."
Zaha Hadid
Architektka

Informácie