https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

MÝTY O INFRASAUNE? VYVRÁTENÉ!

24.11.2018 │ Skúsenosti so saunovaním a jeho účinkami má takmer každý, a to aspoň minimálne. Hitom poslednej doby sa stali infrasauny a hoci sa u nás objavili už v prvej polovici deväťdesiatych rokov, nepovažujeme ich za spôsob plnohodnotného saunovania sa a za pravú saunu považujeme len parnú alebo fínsku. Infrasauny sa oproti ním v mnohom líšia, no možno povedať, že len v pozitívnom zmysle. Svojím používateľom ponúkajú celý rad priaznivých účinkov, existujú však názory, ktoré upozorňujú na ich vysoké prevádzkové a vstupné náklady, zložitú montáž, škodlivosť a nízku efektivitu. Pozreli sme sa preto bližšie na tieto predsudky.

1. Zložitá montáž a stavba

Umiestnenie a realizácia infrasauny si nevyžaduje špeciálne upravený priestor ani žiadne stavebné či elektroinštalačné práce. Miestom jej prevádzky preto môže byť akákoľvek temperovaná obytná izba a tiež rôznorodý podklad. Pri jej realizácii majte na pamäti zabezpečenie dostatok priestoru pre montáž a manipuláciu s ňou a tiež možnosť pohodlného otvárania dverí. V neposlednom rade aj blízkosť elektrickej zásuvky, do ktorej saunu zapojíte. Vďaka infrasaune, jej kompaktným rozmerom a nenáročnej inštalácii sa zo saunovania môžete tešiť aj v byte, ktorý fínskou saunou ťažko vybavíte.

2. Nízke účinky

Kým klasické sauny fungujú na princípe nepriameho tepla, ktoré ohrieva najskôr vzduch a ten následne telo, v prípade infrasauny sa tkanivo pokožky ohrieva okamžite, čím sa tento spôsob dodávania tepla stáva omnoho účinnejší. Mýtus o nízkej účinnosti vznikol pravdepodobne na základe teploty, pri ktorej infrasuna pracuje. Funguje v rozmedzí 30 – 60 °C, čo je o polovicu menej ako vo fínskej saune, no paradoxne v infrasaune je efekt potenia intenzívnejší, pretože ohrieva pokožku až do hĺbky 4 cm.

3. Vysoké vstupné a prevádzkové náklady

Investícia do sauny je investíciou do zdravia. Cena infrasauny sa pohybuje okolo 550 €, čo je určite menšia suma, akú ste za svoj život vynaložili na lieky či permanentku do fitness. Kúpou infrasauny spravíte pre svoju fyzickú a psychickú kondíciu naozaj veľa a za relatívne malé peniaze. Čo sa týka prevádzkových nákladov, pri správnom používaní infrasauny stúpnu výdaje za spotrebu energie len minimálne.  Jeden saunovací cyklus vás vyjde v prepočte na pár centov, čo sú náklady porovnateľné s bežnou naparovacou žehličkou.

4. Škodlivosť

Pobyt v infrasaune pomáha zmierňovať bolesť, znižuje svalové napätie a pôsobí protizápalovo. Jej účinky sú znášané všetkými vekovými skupinami, preto sa škodlivosť jej vplyvov nikdy nepotvrdila. Práve naopak, je vhodná aj pre osoby zle znášajúce vysoké teploty.

AUTOR: PG
FOTO: ARCHIV REDAKCIE