https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

TOSKÁNSKY ŠTÝL BÝVANIA - KAŽDÝ DEŇ NA DOVOLENKE

2.8.2018 │Dych berúce prostredie, dlhé slnečné dni či rozsiahle vinice, presne taká je oblasť západného pobrežia stredného Talianska – Toskánsko. A práve z tohto rozprávkového kraja pochádza toskánsky štýl, ktorý je plný ľahkosti, vďaka ktorej sa budete cítiť každý deň ako v dovolenkovej destinácii.

Radí dizajnérka Beáta Hajdu Böhmová
Toskánsko je považované za jednu z najkrajších častí Talianska. Typické pre toto územie sú aleje olivovníkov a cyprusov, ktoré sa vinú pomedzi vinohrady, čím celú atmosféru prostredia dokonale znásobujú. Toskánsky štýl je inšpirovaný prírodou. Na jeho dosiahnutie sa preto používajú teplé farby, steny so štruktúrovanými omietkami, kameň, tmavé neopracované drevo či tehly a terakota, ktoré sú často priznané i v interiéri, z ktorého tak vyžaruje pokoj, pohoda a ľahkosť. Tiež ho môžeme nazvať aj Stredomorským štýlom. V tomto prípade však ide len o jeho širšie pomenovanie. Ľahko si ho možno pomýliť napríklad aj s provensálskym štýlom či vidieckym až vintage štýlom, ktoré sú akýmsi pomyselným návratom do minulosti. Toskánsky štýl sa však rovnako prenáša v čase, kde spája antické prvky s vidiekom. Interiér zariadený v tomto štýle pôsobí starším dojmom, zároveň však dýcha veľmi útulnou, až domáckou atmosférou.

MATERIÁLY

V toskánskom interiéri môžeme často vidieť pravé aj falošné trámy. Podlaha je vyrobená zo širokých drevených dosiek, opracovaného kameňa alebo sa pokladajú hlinené dlaždice. Na navodenie pocitu tepla sa odporúča z dizajnového ale i praktického hľadiska použiť behúne, prípadne starožitné koberce. Za tradičný prvok je tiež považovaný kov, ktorý sa používa čierny alebo zlatistý – bronz alebo mosadz.

STAROŽITNOSTI

Aj keď je toskánsky štýl istým spôsobom návratom do minulosti, na jeho uplatnenie v domácnosti nemusíte ihneď siahať po masívnom dreve a starožitnom nábytku. Historický nádych mu môžete dodať rovnako prostredníctvom patiny, čím zabezpečíte jeho opotrebovaný vzhľad. Pomocou metódy patinovania si však môžete s minimálnymi nákladmi efekt patiny vytvoriť aj sami. Táto metóda je ľahko aplikovateľná a možno ju použiť na všetky typy povrchov a materiálov. Keďže je toskánsky štýl spájaný s antikou a vidiekom, pri kombinácii s ultramoderným nábytkom je potrebné byť veľmi opatrný. Určite je ale možné aj do takéhoto interiéru zakomponovať niekoľko ultramoderných prvkov, ktoré potom v danom priestore vyniknú a pritiahnu pozornosť.

OBÝVAČKA

Rovnako ako v iných miestnostiach inšpirovaných toskánskym štýlom, aj v obývačke platí pravidlo zachovania vzdušnosti, preto ju zbytočne nezahlcujte nadbytočnými komponentmi. Určite siahnite po elegantnom, drevenom alebo rustikálnom nábytku s vyrezávanými ozdobami. Ako dominantu celej miestnosti môžete zvoliť bledú sedačku, ktorá veľmi pekne vynikne a podčiarkne celkový ráz toskánskeho štýlu. Pokiaľ máte možnosť, obložte krb kameňom. Vhodné sú aj antické kovové doplnky, na ktorých sa už prejavil zub času.

OBLEČTE SVOJE STENY

Základom toskánskeho štýlu sú prírodné tóny farieb. Používajú sa odtiene žltej, hnedej či béžovej. Na doplnkoch zase veľmi pekne vynikne olivová a červenohnedá farba. Steny zvoľte biele, béžové alebo sivé. Použite nepravidelné rustikálne omietky a fľakaté maľby, ktoré dokážu navodiť atmosféru minulých čias. Tieto steny sa vytvárajú rôznymi technikami, najčastejšie špachtľou, prípadne namiesto štetca možno použiť aj obyčajnú špongiu. Správnou voľbou budú taktiež štruktúrované tapety, ktoré imitujú drevo alebo kameň. Aj v tomto prípade platí, že kreativite sa skutočne medze nekladú.

DOPLNKY

Steny interiéru môžete sofistikovane doplniť vidieckymi obrazmi či fotografiami. Na obrusoch a obliečkach neváhajte použiť čipku a vhodným doplnkom je rovnako aj ručne maľovaná keramika. Určite nič nepokazíte, ak okná ozdobíte kvetinovým vzorom. Niekedy však stačia aj maličkosti ako napríklad cestoviny nasypané v sklenených dózach. Pri dekoráciách by ste však určite nemali zabudnúť na kvety a rastliny, čím dodáte vášmu domovu život.

KÚPEĽŇA

Ak si chcete preniesť tento štýl aj do kúpeľne, určite siahnite po kamennej podlahe. Vynikajúcu súhru dosiahnete, pokiaľ ju skombinujete s mozaikou. Z hľadiska farebných variácií sa vydajte cestou hnedej a béžovej či terakota odtieňom.K toskánskemu štýlu sa hodí samostatne stojace umývadlo alebo umývadlo položené na drevenej doske. Namiesto pákovej batérie použite klasickú, mosadznú batériu s dvoma kohútikmi. Ak vám to priestor dovolí, zvoľte si samostatne stojacu vaňu na nožičkách, prípadne vaňu so schodíkmi.

SPÁLŇA         

V spálni by nemala chýbať predovšetkým veľká drevená posteľ, cez ktorú môžete prehodiť prikrývku, ideálne háčkovanú. Typické pre túto oblasť je pestovanie viniča, preto sa nemusíme báť použiť tento motív napríklad na dekoračných vankúšoch či textíliách. Na zemi určite nezabudnite na behúň a na okná umiestnite hrubé závesy.

AUTOR: TM
Foto: ARCHÍV ATELIÉROV, FIRIEM A REDAKCIE