https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

LETNÁ KUCHYŇA: VARENIE POD HOLÝM NEBOM

Život v rodinnom dome sa počas letných dní väčšinu času odohráva v jeho záhrade, ktorá sa stáva extenziou interiéru a originálne rozširuje náš životný priestor. Oslavy, večerné posedenia s priateľmi či obedy v kruhu rodiny sú aktivity, ktoré radi vykonávame v jej nádhernej scenérii. K príjemnému stretnutiu neodmysliteľne patrí aj dobré jedlo, no ak väčšinu času nechcete stráviť odbiehaním do kuchyne alebo ostať izolovaný počas návštevy v jej priestore, jednoducho si ju vytvorte priamo vonku. Letná kuchyňa zaručene ozvláštni vaše exteriérové činnosti. Pozrite sa s nami na vybrané inšpirácie.

Kým v tropickejších zemepisných šírkach je letná kuchyňa prirodzenou súčasťou kultúry domáceho stolovania a hoci nie je novodobým fenoménom, u nás si tento trend len postupne razí cestu do domácností, jednak pre náročnejšie klimatické podmienky a menej letných dní, ktoré by nám dovoľovali využívať naplno potenciál tohto osobitého priestoru. Varenie na čerstvom vzduchu však prináša bývaniu v dome nový rozmer a povyšuje záhradné aktivity na exkluzívnu úroveň. Priestory letnej kuchyne budú vašim praktickým pomocníkom nielen pri oddychu a posedeniach, ale tiež pri spracovávaní úrody.

AKO ZAČAŤ?

Myšlienka exteriérovej kuchyne zvádza na predstavu o tradičnej terase s grilom a záhradným nábytkom. Charakter letnej kuchyne však v sebe ukrýva hlbšie špecifiká, ktoré rafinovane povznesú architektúru vášho exteriéru. Môžete sa preto rozhodnúť pre drevený prístrešok, záhradný altánok, pergolu či projekt menších rozmerov so sedlovou strechou, kde zriadite svoje špeciálne varné centrum obklopené panorámou vašej záhrady. Prístup k celkovej koncepcii si vyžaduje dôkladné premyslenie a naplánovanie. Hlavným kritériom je dostupnosť vody a elektriny, a preto by ste ju mali situovať v blízkosti domu. Aby vám intenzívne lúče neznepríjemňovali pobyt v kuchyni, dôležité slovo pri jej realizácii tu má aj orientácia na svetové strany. Ak však poloha pozemku nedovoľuje ovplyvniť jej umiestnenie, vhodnou ochranou pred popoludňajším slnkom budú rôzne tieniace prvky či zásteny s popínavými rastlinami, ktoré vám okrem tienenia poskytnú adekvátne súkromie a zároveň kuchyni umožnia prirodzene zapadnúť do konceptu záhrady. Prehovoriť však môžete nechať aj moderný dizajn, ktorý zelenej oáze dodá nádych luxusu. Flexibilita stvárnenia letnej kuchyne je naozaj široká. Vizuálne atraktívnou kombináciou bude jej vytvorenie v blízkosti vášho domáceho bazénu, kde letné radovánky získajú tú pravú dovolenkovú atmosféru s výsostným štýlom.

ZARIADENIE

Zariaďovaniu letnej kuchyne sa nekladú žiadne medze. Všetko sa odvíja od vašich kulinárskych plánov a priestorových možností exteriéru. Inšpiráciu môžete pokojne hľadať aj v interiéri, keďže neodmysliteľnou súčasťou exteriérovej kuchyne je kuchynská linka so všetkým štandardným vybavením. Vďaka prívodu elektriny a vody do nej možno tiež zakomponovať drez a tiež rôznorodé osvetlenie, ktoré vo večerných hodinách nádherne pozdvihne jej línie. Oproti interiéru je rozdiel len v tom, že jednotlivé prvky musia byť schopné odolávať vlhku, slnečnému žiareniu a iným poveternostným vplyvom. Prihliadať preto treba na materiálové vyhotovenie, obzvlášť, ak nemá kuchyňa horné prekrytie. Ideálnym riešením je murovaná linka s kamenným obkladom, no dokonalú harmóniu s okolitým prostredím dosiahnete tiež použitím dreva či mramoru. Vysoko praktickú osvedčenú voľbu predstavuje oceľové prevedenie kuchynskej linky, jej rázny dizajn je však náročnejšie integrovať do priestoru záhradného exteriéru. Podmienkam letnej kuchyne by mala zodpovedať aj podlaha. Jej výber podriaďte kritériám ako pevnosť, odolnosť a vyhotovenie farebne a materiálovo nadväzujúce na kuchynskú linku. Uľahčí vám to údržbu, hygienu a tešiť sa budete z vizuálnej dokonalosti.

 

VARNÉ CENTRUM

Grilovanie a príprava pokrmov na otvorenom ohni je synonymom príjemných chvíľ strávených počas letných dní v kruhu rodiny a priateľov. V exteriérovej kuchyni by preto nemalo chýbať akékoľvek zariadenie na opekané dobroty. Tradíciu grilovania uchovávajú klasické grily, ktorých ponuka je v súčasnosti naozaj pestrá. Vybrať si v zásade môžete prenosný alebo stabilný gril, odporúča sa však takýto prvok do kuchyne integrovať a urobiť z neho jej pevnú súčasť. K dispozícii sú dnes šikovné riešenia, ktoré možno osadiť do pracovnej dosky podobne ako varnú platňu, čo vám poskytne maximálne pohodlie pri príprave a prevádzke. Ak však nedáte dopustiť na čaro praskajúceho ohňa, vaše požiadavky naplní kozub či krb, ktorý možno vybaviť roštom a pracovnou plochou. V tomto prípade je však potrebné počítať s určitým manipulačným a bezpečnostným priestorom, od ktorého sa bude odvíjať rozmiestnenie nábytku a pravdepodobne aj celková dispozícia novej kuchyne. Varenie v exteriéri sa vďaka letnej kuchyni nemusí obmedziť len na grilovanie. Ak ju vybavíte teplovzdušnou rúrou, varnou platňou a všetkými potrebnými spotrebičmi, jednoducho kedykoľvek pripravíte obedové menu či chutný dezert. Z dôvodu dlhšej životnosti, ľahkej údržby a hygieny je však nevyhnutné siahnuť po nerezových spotrebičoch. Môžete sa tak bez obmedzení naplno oddať gastronomickému umeniu pod holým nebom. Vaše kulinárske pochúťky posilnené kulisou okolitého prostredia záhrady rozhodne ocenia všetci hostia a členovia rodiny.