https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

BAZÉN: STAVTE NA KVALITU A TRVÁCNOSŤ

22.07.2018 │ Počas horúceho letného dňa nie je nič osviežujúcejšie ako zaplávať si vo vode. Hoci často vnímame vlastný bazén ako luxus, v súčasnosti je úvaha o ňom na mieste a stojí za to doň investovať. Okrem príjemného miesta na schladenie, moderné bazény dokážu podporiť vizuálnu stránku vašej záhrady, ale aj domu. Novodobé technológie vám zase poskytnú komfort a pohodlie.

Ak hľadáte vhodný dizajn pre svoj budúci bazén, je dôležité brať do úvahy estetické ciele. Položte si otázku, ktorá vás nasmeruje. Čo bude zapadať do celkového obrazu prostredia? Veľkosť priestoru bude určovať tvar bazénu. Starostlivo zvážte, koľko miesta chcete vyhradiť pre celý projekt. Ak začnete pridávať ďalšie plochy, ako terasu pri bazéne, či máte v pláne špeciálne terénne úpravy, váš pomer záhrady k bazénu sa môže rýchlo stať nevyváženým. Pokiaľ pracujete s dlhým a úzkym pozemkom, obdĺžnikový zapustený bazén môže byť dobrou voľbou, zatiaľ čo širší priestor vám dáva väčšiu voľnosť pri koncepcii tvaru. Tiež je dôležité uvažovať nad funkčnými faktormi a inštalačnou technikou. Zapustené bazény sú výraznejším záväzkom vzhľadom na náklady spojené s výstavbou, údržbou a účtami za energie. Priznajme si však, že najlepšie zapadnú do celku záhrady a dokážu podporiť architektúru domu. V súčasnosti existujú veľmi elegantné riešenia prekrytia, preto svoj zapustený bazén môžete využívať dlhšie obdobie počas roka. Ak nie ste pripravený na tento druh záväzku, zvážte alternatívu akou je nadzemný bazén, vírivka či v poslednom čase veľmi obľúbené kúpacie kade.

BAZÉNY SO SLANOU VODOU

V súčasnosti sa už aj u nás stávajú bazény so slanou vodu veľkým trendom. Klasická bazénová chémia spôsobuje niektorým ľuďom alergické reakcie pokožky či pálenie očí, preto hľadajú alternatívu, vďaka ktorej si aj naďalej budú môcť vychutnávať radosť z kúpania. Technológia dezinfekcie slanou vodou je bezpečnejšia a ohľaduplnejšia k nášmu zdraviu. Nejedná sa však o bezchlórovú dezinfekciu vody, ale o chlórovú, kde je likvidovaný viazaný chlór a dostávame prírodný chlór. Vstupné náklady sú síce vyššie, avšak očakávajte rýchlu návratnosť vďaka výraznému zníženiu nákladov na chemikálie a zjednodušenie údržby bazéna. Pri riešení materiálu bazéna a jeho príslušenstva berte do úvahy odolnosť voči korózii.

DEZINFEKCIA SLANOU VODOU - PLUSY A MÍNUS
+ prírodný chlór
+ slanosť vody podstatne nižšia ako v morskej vode
+ citlivá k pokožke a k očiam
+ jednoduchšia údržba bazéna
+ výrazne nižšie náklady na prevádzku
----------------
- vyššie náklady pri inštalácii
-  spôsobuje koróziu pri určitých materiáloch

OKNO DO BAZÉNA

Rozhodli ste sa pre betónový bazén? Mohol by vás teda zaujať veľmi zaujímavý a štýlový trend. Sklenená stena či takzvané sklenené okno do bazéna, ktoré zaiste upúta pozornosť. Vďaka dnešnej výrobe skla a technológii sa dostáva tento prvok do popredia. Nemusíte sa obávať, že sa tlakom vody sklo roztriešti. Napokon, dobrým príkladom sú oceanária alebo hotely ponúkajúce izby pod vodou. Sklo sa skvelo hodí k modernej architektúre a k súčasným záhradám. Pri pozemku v miernom svahu a vytvorením terás v rôznych výškových úrovniach môžete dosiahnuť sympatickú kompozíciu okolia domu a tento atraktívny akcent vášho bazéna bude pôsobiť veľmi efektne.

VOĽBA MATERIÁLU PRE TRENDOVÝ BAZÉN

Kvalita použitého materiálu bude určovať životnosť vášho bazéna. Vinyl sa môže zdať najlacnejším variantom, avšak počítajte s tým, že tiež najmenej odolným, a preto ho časom bude potrebné vymeniť. Vysokou trvácnosťou sa vyznačujú oceľové bazény, no najviac preferovaným materiálom ostáva betón a sklolaminát, najmä pre ich nízku finačnú náročnosť. Bez ohľadu na to, ako sa rozhodnete, počiatočné a krátkodobé náklady nemusia byť vašim jediným ukazovateľom. Kvalitný materiál sa vám odvďačí svojou odolnosťou a trvácnosťou.

Keď príde reč na dizajn dlaždíc bazéna a voľbu správneho obkladového materiálu bazéna, kľúčovým hľadiskom je práve jeho ohraničenie. To sa vzťahuje na vhodný produkt, ktorý vytvára okraj bazéna, spája bazén s okolitou dlažbou alebo upravenými plochami záhrady. V závislosti od vybraných prírodných dlaždíc, existuje celý rad možností ohraničenia. K dispozícii sú v rôznych štýloch od tradičných oblých cez drážkované alebo s ostrou hranou pre čistejší a moderný vzhľad. Pri výbere vhodného materiálu myslite dopredu. Je materiál bazéna vhodný pre slanú vodu? Poskytuje textúra materiálu protišmykový povrch? Existujú určité kritériá, ktoré môžu ovplyvniť výber produktu, preto je vždy lepšie už na začiatku diskutovať o nich s vybraným projektantom alebo s firmou, ktorá vám bazén realizuje. Napríklad niektoré vybrané druhy prírodných kameňov sa neodporúčajú, pokiaľ plánujete bazén so slanou vodou.

DOPLNKY A DETAILY

Aj napriek tomu, že nám bazény samé o sebe poskytujú zábavu a relax, existujú ešte ďalšie spôsoby, ako si spríjemniť pobyt v nich. V závislosti od hĺbky bazéna nainštalujte naň skokanskú dosku alebo v plytšom mieste navrhnite vírivku. Príjemným doplnkom môže byť menší vodopád či podvodné osvetlenie bazéna, ktoré má estetický, funkčný, ale aj bezpečnostný charakter, hlavne pri večernom plávaní. Postupný vstup do bazéna vďaka vybudovaným schodom bude komfortnejší než rebrík. Pokiaľ plánujete bazén väčších rozmerov, ktorý bude tvoriť barikádu medzi oddychovými zónami na záhrade, vyskúšajte vsadené stupaje tesne nad úrovňou hladiny pôsobiace ako chodník. Nezabúdajte ani na okolie bazéna. V blízkosti by sa mala nachádzať jednoduchá exteriérová sprcha, ležadlá alebo oddychové sedenie.

RADA NA ZÁVER

Najlepšie ako môžete začať je zbierať a zakladať si nápady, obrázky či fotografie bazénov, ktoré vás oslovia, s tým, že budete mať na pamäti estetické a funkčné požiadavky ideálne pre váš priestor. Týmto spôsobom získate skvelý odrazový bod pri prvom stretnutí s projektantom alebo s firmou realizujúcou bazény.

AUTOR: BK
FOTO: HARWICK HOMES, TANBY SWIMMING POOLS, OFTB, ARCHÍV REDAKCIE