https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

PRÁCA ARCHITEKTOV A DIZAJNÉROV NA NEZAPLATENIE

Ak plánujete stavbu domu alebo v rámci rekonštrukcie zamýšľate meniť stavebno-technickú podstatu existujúcej budovy, potrebujete služby architekta. Ak v existujúcom priestore potrebujete inovovať interiér, rozhodne oceníte služby dizajnéra. Prečo potom v otázkach bývania siahame po svojpomocných riešeniach a nehľadáme radu u profesionálov, ktorí sú zárukou vysokej úrovne estetiky, kvality, a tým aj celkovej hodnoty budovaného alebo rekonštruovaného objektu?

Jeden z hlavných dôvodov neinvestovať do architekta alebo dizajnéra je pravdepodobne snaha ušetriť financie a použiť ich pri samotnej realizácii interiéru. Treba však mať na pamäti, že architekti a dizajnéri sú ľudia, ktorí pre estetické vnímanie a návrhy majú jednak vlohy a tiež skúsenosti. Samotné štúdium a prax ich ešte posunú na vyššiu úroveň vnímania priestoru ako je tomu u človeka, ktorý dizajn a architektúru neštudoval a kontinuálne sa jej nevenuje. Prvotný zámer ušetriť peniaze, inak vynaložené na ich služby, sa vám môže vrátiť v podobe navýšenia nákladov, ktoré budete musieť neskôr vynaložiť na opravu a rekonštrukciu laickej a neodborne vykonanej práce, prípadne nesprávnej kombinácie prvkov, ktoré vás časom omrzia.  

Architekt a dizajnér má určité technické a umelecké znalosti, na základe ktorých vytvára pre spoločnosť hodnoty bývania v najširšom zmysle slova. Jeho práca sa týka rovnako komerčných ako aj súkromných stavieb, krajinárskych či urbanistických riešení menších i väčších mierok, od návrhu interiéru, cez výber materiálov až po stanovenie technických detailov. Pomôže vám zorientovať sa v aktuálnej ponuke technológií a systémov, ktoré každým dňom prinášajú niečo nové. Nie je však jedno, ktorého dizajnéra a architekta oslovíte. Rozhodujte sa na základe ich doterajšej tvorby, jeho referencií a portfólia, ktoré zodpovedajú vašim predstavám. Rozprávali sme sa niekoľkými dizajnérmi a architektmi, ktorí nám poskytli svoj pohľad na aktuálnu situáciu.

Renáta Botev, dizajnérka a majiteľka ateliéru Real Beauty Interior Design

Za každým remeslom, povolaním je vzdelanie a skúsenosti. To je prvý dôvod, prečo by ste si mali najať odborníka, aj keď máte vycibrený vkus. Dizajnér sa zaoberá prvkami interiéru každý deň, vy ho riešite niekoľko krát za život. Kto má viac skúseností? Poznáte pravidlá interiérového dizajnu? Viete ako kombinovať materiály a farby? Viete navrhnúť kvalitné osvetlenie? Ak je odpoveďou nie, máte niekoľko ďalších dôvodov, prečo sa obrátiť na odborníka. A nakoniec je to peniazoch. Kúpite nepotrebnú vec, ktorá sa zdala krásna v obchode, doma však nezapadla do scenára, ktorý ste si vysnívali. Interiérový dizajnér ušetrí váš čas a peniaze, a to kombináciou správneho štýlu, farieb a materiálov vzhľadom k vašim osobným predstavám. Navrhne vám interiér, ktorý vydrží skúšku času a nestráca na hodnote. Zabezpečí, aby každý projekt išiel hladko, bez stresu, podľa plánu a rozpočtu. Verím v nadčasový dizajn, ktorý vzniká kombináciou moderného a tradičného, je elegantný a sofistikovaný.

Jasna Bosnič Opavská, dizajnérka a majiteľka ateliéru Jasna Krasna

Prečo osloviť dizajnéra? Podľa mňa odpoveď na túto otázku je veľmi jednoduchá. Tak, ako idete k zubárovi, keď potrebujete ošetriť chrup, tak ako navštívite kaderníka, keď potrebujete nový účes a tak ako vyhľadáte právnika, keď právnu radu, tak by ste aj v otázke zariaďovania interiéru mali osloviť odborníka, ktorý má prehľad, skúsenosti a cit pre zariaďovanie priestoru. 

 

Ing. arch. Marián Rusnák, architekt a majiteľ ateliéru RusnakArchitects

Oslovenie správneho a kvalitného architekta v konečnom dôsledku zvyšuje estetickú a materiálovú kvalitu priestoru bývania, a o to predovšetkým pri vnímaní priestoru a živote v interiéri ide. Pred výberom je vhodné naštudovať si referencie, prevedené realizácie, ideálne sú rozhovory s bývalými klientmi architekta a hlavne však osloviť architekta, ktorého práce sa stavebníkovi páčia. Stavebník je v súčasnosti pred výstavbou domu alebo interiéru postavený pred viac premenných, ako tomu bolo v minulosti. Zorientovať sa mu pomôže práve architekt, ktorý vie posúdiť možnosti výstavby objektu a jeho vnútorného vybavenia. Ak sa stavebník rozhodne pre kúpu katalógového domu, kde predajcovi takéhoto projektu nezáleží na kvalite priestoru a výslednej architektúre, ale len na čo najväčšom obrate lacných projektov, musí počítať s tým, že pred realizáciou interiéru pri nepozvaní architekta ku spolupráci, môže dôjsť k nekvalitnej estetickej a chybnej materiálovej realizácii interiéru ako samotnej stavby.

Ing. arch. Miloslav Šimánek, architekt a majiteľ ateliéru m8arch

Ako architekt z praxe sa riadim pravidlom, že dobrá rada alebo služba má cenu zlata. Som rád, keď si klient odnesie z nášho stretnutia cenné informácie, na základe ktorých môže vo svojom cieli napredovať. Často sa stáva, že klient ukončí stretnutie vetou: ,,Prečo sme sa nestretli skôr a neriešil danú problematiku ihneď od začiatku s vami?“. Samozrejme, nikdy nie je neskoro. Avšak každá zmena či odklonenie sa od pôvodného plánu má v realizácii dopad na financie klienta. Odborne zvládnuté zmeny však klientovi môžu priniesť len očakávaný výsledok. Zákazník dostáva od nás architektov odbornosť a vykonanou prácou aj zhodnotenie jeho investície. Tak sa môže dostať k svojmu cieľu oveľa skôr, a dokonca aj s nižšími nákladmi.

Ing. arch. Martin Paulíny, architekt ateliéru Hovorka Architekti

Architekt disponuje určitým vzdelaním a akýmsi oprávnením navrhovať či projektovať urbanistické štruktúry, stavby a budovy. Jeho výsledné dielo sa vyznačuje vysokou mierou estetiky, a tým aj kvality prevedenia konkrétnej realizácie. Spoločnosť preto od nás očakáva tvorbu architektúry, ktorá zodpovedá súčasným trendom a moderným technológiám. A to vieme poskytnúť aj v prípade ich súkromného bývania. Od vypracovania architektonického návrhu až po spracovanie všetkých potrebných projektových stupňov vrátane realizačného projektu stavby a jej interiérov. Navyše poskytujeme spoluprácu pri výstavbe formou autorského dozoru, čím možno dosiahnuť ešte vyšší stupeň efektivity.

 

 

AUTOR PG
FOTO RCHIV REDAKCIE