https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

RETRO OBÝVAČKA INŠPIROVANÁ HRAVOSŤOU MINULÝCH DEKÁD: Optimistické 50. roky

Nastal čas oprášiť starý nábytok! Dizajn druhej polovice minulého storočia sa opäť hlási o slovo, a to rovno vo vašej obývačke! Elegancia a premyslené línie 50. rokov, invázia farieb a vzorov z obdobia 60´s či tvarové experimenty rokov 70-tych, to všetko predstavuje neprekonateľnú inšpiráciu pre zariadenie vášho obývacieho interiéru s prívlastkom retro. Predmety a nábytok z týchto čias majú viacerí v čerstvej pamäti a možno niektoré kúsky dokonca ešte zotrvávajú vo vašej domácnosti. Nebojte sa vdýchnuť im život. V kombinácii s modernými prvkami dosiahnete naozaj pôsobivý výsledok.  

Optimizmus 50-tych rokov

Po vojnou poznačenom období plnom pesimizmu a šedosti, nastala éra pozitívneho myslenia, ktorá zmenila aj prístup k interiérovému dizajnu. Revolúciu zažili farby, materiály a tvary. Hranatú geometriu nahradili organické formy, paleta farieb sa rozšírila o pastelové odtiene a materiálom sa otvorili nové obzory. Zrodili sa tak jedinečné produkty, ktoré nachádzajú uplatnenie aj v súčasných moderných interiéroch. Je to najmä slávna kolekcia nábytku od svetoznámej dvojice manželov Eamasovcov, ktorá sa vďaka nadčasovému dizajnu vyrába dodnes a je v ponuke viacerých slovenských a českých firiem. DAW stoličky či kreslo „Lounge chair“ sú obľúbené kúsky dodávajúce interiéru výnimočný ráz a šmrnc.

 

Materiálové návraty

S nástupom a rozmachom technológií sa v polovici 20. storočia objavili aj nové konštrukčné metódy a materiály ako umakart, leštený chróm a oceľ. 50. roky však priniesli veľkú popularitu aj laminátovej preglejke. Vďaka možnosti jej ohýbania vo viacerých rovinách, získali línie nábytku dynamiku a špecifické tvaroslovie. Flexibilitu tohto materiálu využívalo aj duo Eamasovcov pri tvorbe svojich vybraných produktov. Obľúbili si ju najmä pre jej vysokú pevnosť a tuhosť vzhľadom na svoju nízku hmotnosť. Priazeň verejnosti si preglejka však získala hlavne pre cenovo priaznivé použitie a dodnes predstavuje lacnejšiu alternatívu voči masívnemu drevu.

V 50. rokoch medzi materiálmi zažiaril tiež plast, ktorý priniesol dovtedy nevídané možnosti využitia. Po prvý krát sa použil aj na výrobu dekoračných predmetov do domácnosti. Hitom sa stali lampy v abstraktných a geometrických tvaroch s pestrofarebnými nápaditými tienidlami. Prestali tak slúžiť pôvodnému účelu a boli povýšené na dekoračný prvok. Doplnok v podobe takejto lampy by preto rozhodne nemal chýbať v interiéri sledujúcom zariadenie v retro dizajne.  

Moderná podlaha – linoleum!

Cestu do moderného interiéru si dnes opäť razí podlahová krytina z linolea, ktorá v 50. rokoch prežívala najväčšiu slávu. Vďaka nespútaným dekoračným možnostiam bola nositeľom odvážnych vzorov a rôznorodých farieb. Má všestranné použitie a aj keď si ju niektorí spájajú s nevkusom, je synonymom elegantnej a najmä trvanlivej podlahy. , ktorá sa vyznačuje dobrou tepelnou a akustickou izoláciou a navyše sa ľahko udržuje, preto by rozhodne nemala chýbať vo vašej retro chic obývačke. Neskorším konkurentom linolea sa stal vinyl, ktorý v 60. rokoch pokryl takmer celé plochy domácnosti. O desať rokov žezlo prevzala masívna drevená podlaha udržiavajúca si dodnes status kvalitnej, trvácej a vizuálne atraktívnej podlahovej krytiny.

Zverte vaše pohodlie do rúk šikovných kresiel

Sedenie v obývačke zariadenej v štýle 50. rokov zastupujú predovšetkým rôznorodé kreslá potláčajúce stereotypné línie. Netaja sa rafinovanosťou, zaujímavými proporciami a nadčasovou nestarnúcou eleganciou, ktorá vnáša do priestoru pohodu a nostalgickú atmosféru. Opusom v dejinách sedacieho nábytku sú kreslá Egg (vajce) a Swan (labuť) s tvarmi zodpovedajúcimi samotným názvom. Navrhol ich dánsky architekt a dizajnér Arne Emil Jacobsen, z ktorého dielne tiež pochádza najpredávanejšia stolička desaťročia vyrobená z tvarovanej preglejky - Ant Chair (mravec). Originálny kúsok, ktorý cti dizajnérsku klasiku je tzv. ušiak – kreslo s premysleným tvarovaním, nápaditými podrúčkami a vyvýšeným operadlom. sprostredkujúcim jeho užívateľom dostatočné súkromie a maximálne pohodlie zo sedenia.  

AKO ZARIADIŤ OBÝVAČKU V ŠTÝLE ENERGECKĆH 70. ROKOV SA DOZVIETE TU!

AUTOR: PG
FOTO: Archív redakcie