https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

NESTARNÚCA RETRO PODLAHA V ŠTÝLE GAUDÍHO ČI WARHOLA

29.07.2018 │Skvelý spôsob ako vniesť do domácnosti chic atmosféru 20. storočia predstavuje podlahová krytina, u ktorej možno sledovať veľký retro boom. Vyznačuje sa kvetinovými motívmi, vzormi a ornamentmi secesného obdobia, no mnoho originálnych prevedení čerpá z päťdesiatych a šesťdesiatych rokov, ktoré v oblasti podlahy presadzujú menšie lesklé formáty, farebné či čiernobiele kombinácie v šachovnicovom vyskladaní. Retro dizajn miluje kontrasty, odvážne farby a výstredné motívy. V súčasnosti, keď v interiéri prevládajú minimalistické prvky a strohé farby, nebojte sa priniesť do domácnosti jas, hravosť a nápaditosť, ktorou disponujú práve rôzne podlahoviny inšpirované vzormi pochádzajúcimi z dielne Antoni Gaudího alebo Andy Warhola.

RETRO PALETA KERAMICKEJ DLAŽBY

Neobmedzenú paletu originálnych retro dekorov a textúr ponúka keramická dlažba dokonale reprezentujúca rôznorodé historizujúce štýly. Vašu domácnosť tak vďaka nej môže zdobiť secesná ornamentálna podlaha s rozmanitými geometrickými vzormi či dlažba s digitálnou potlačou v popartových motívoch a neobyčajných farbách. Pokladať ich môžete tzv. patchwork technikou a náhodnou kombináciou rôznych dekorov tak vytvoriť originálnu mozaiku. Výsledný efekt pritom nemusí byť vôbec chaotický. Vhodným mixom motívov a ich odtieňov vznikne spolu s jednoduchým zariadením skutočne jedinečný interiér. Okrem toho, že dekoratívnu dlažbu možno položiť plošne, skvelo bude pôsobiť aj ako doplnok k masívnej či laminátovej podlahe. K najvýraznejším retro vzorom patria najmä geometrické tvary a štylizované motívy kvetín, no veľkej obľube sa tešia tiež jednofarebné prevedenia, ktoré v kombinácii s kontrastným odtieňom či výrazným vzorom umožňujú dekoračné riešenie s dokonalým vizuálnym výsledkom. Originálny dizajn nesie dvojrozmerný kubický motív vyvolávajúci plastický 3D efekt, ktorý z podlahy urobí zaručene dominantný prvok miestnosti.

 

HEXAGÓN A POLYGÓN

Variácie keramickej dlažby sú pestré aj v prípade tvarov a rozmerov. Zdrojom pravého retro šarmu je šesťhranná dlažba, pomocou ktorej možno vyskladať unikátne obrazce a vzájomne kombinovať rôzne dekory a reliéfne či hladké povrchy. Takáto dlažba už dávno nie je určená len do kúpeľne, ale pôsobivým detailom bude aj vo vašej obývačke či spálni. Odvážne tvary dlažby okrem hexagonu zastupuje tiež polygón a nepravidelný osemuholník, v prípade ktorého majú klasické štvorcové formáty zrezané rohy a na ich miesto sa vkladajú farebné tozety (štvorčeky) najčastejšie v bielo-čiernej kombinácii, ktorá vnáša do interiéru eleganciu a nádych luxusu.

STARÝ DOBRÝ VYNIL

Čoraz obľúbenejšou komoditou v sektore podlahových krytín sa stáva vinylová podlaha, ktorá predstavuje vysoko praktické a štýlové riešenie do aktívnej domácnosti. Vinyl znesie zvýšené namáhanie a pritom si aj po rokoch zachováva pôvodný vzhľad bez známok opotrebovania. Popularitu si však okrem trvanlivosti získal tiež vďaka cenovej dostupnosti a najmä širokej škále vzorov, farieb a prevedení. Ponúka štruktúrované povrchy a dokonalé kresby imitujúce drevené dekory, keramické dlažby či kamenné podlahy. Okrem toho je táto podlaha výrazným nositeľom retro dizajnu a to v podobe rôznych nápaditých diagonálnych vzorov a popartových komixových motívov, ktoré z vášho interiéru urobia noblesný umelecký priestor.

CEMENTOVÁ DLAŽBA

Možnosťou vytvárať naozaj originálne vzory a motívy disponuje podlahovina so svojráznym charakterom, mimoriadnou kvalitou a významnou povrchovou úpravou akou je cementová dlažba. Na prvý pohľad sa môže zdať, že nie je vhodná do interiéru, no práve tam má svoje jedinečné použitie. V minulosti zdobila podlahy palácov v Petrohrade, domy v Barcelone či predsiene budov v Paríži a vznešenú eleganciu a netradičný výraz môže priniesť aj do vášho domova. Škála prevedení, s ktorými vytvoríte moderný nadčasový interiér je naozaj široká, záleží na vás, či sa rozhodnete pre hravé kvetinové ornamenty alebo štýlové geometrické vzory.

OSVEDČENÉ PARKETY

Pokiaľ vás nepresvedčili odvážne riešenia v podobe dekorovanej keramickej či vynilovej dlažby, pravý retro chic šarm si uchováva tradičná drevená podlaha, ktorá patrí k najtrvácnejším, najodolnejším a najprirodzenejším podlahovinám. Poskytuje kvality, ktoré vie zabezpečiť jedine drevo. To je zdrojom tiež jedinečného dizajnu umožňujúci podlahe zapadnúť do ultramoderného a zároveň vintage interiéru. Intenzívny nádych nostalgie v sebe nesú vlysové či kazetové parkety zhotovené z lamiel alebo vlysov malých rozmerov, ktoré do miestnosti zaručene vnesú retro atmosféru.

AUTOR: PG
FOTO: LOS KACHLOS, MAAG, TARKETT, ARCHÍV REDAKCIE