https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

KUCHYNSKÁ LINKA - DREVO A JEHO KOMBINÁCIE

28.09.2018 │ Prírodné prvky zariadenia interiéru prinášajú v tejto hektickej dobe pokoj a harmóniu. Práve v kuchyni sú veľmi žiadúce. Dnes si môžeme vybrať z veľkého množstva dekorov od pravých drevených dýh až po imitáciu dreva z laminátu.

Prírodná drevená dýha má oproti laminátu obrovskú výhodu, svoj autentický vzor, ktorý sa neopakuje a nikdy nevyzerá umelo. Svojou prirodzenosťou tak nepôsobí tendenčne, práve naopak, pri zvolení vhodného dekoru sa správa nadčasovo. 

Povrchy a materiály

Výrobcovia kuchýň ponúkajú množstvo drevených dekorov vyrobených z rôznych druhov dýh. Z drevín sa najčastejšie používa dub, ktorý má veľmi peknú kresbu a svoju prirodzenú farebnosť. Tá sa často ešte upravuje morením – či už sa biely alebo stmavuje. Obľúbené sú aj dreviny jaseň, smrek, orech a novinkou je pre svoju zaujímavú textúru aj jedľa. Povrchová štruktúra čela môže byť hladká, kartáčovaná alebo vrúbkovaná, teda gatrovaná. V súčasnosti je veľmi obľúbené kartáčovanie. Kartáče pri výrobe odstránia z povrchu mäkké drevo a vytvoria štruktúru s vystúpenou tvrdšou zložkou dreva zvýrazňujúcu kresbu. Kartáčovanie je žiadané, aj keď chceme v interiéri drevo mať, ale bojíme sa jeho farebnosti. Vtedy sa môže takto zdrsnené drevo nastriekať do farebného laku. Štruktúra dreva je viditeľná, ale jeho prirodzená farebnosť je potlačená.

"Zodpovednosť začína už pri navrhovaní kuchyne. Príroda ako pôvod všetkého bytia vyžaduje, aby sa dizajn, výroba a logistika realizovala s prihliadaním na životné prostredie."

Vzhľad drevenej kuchyne

Celkový výraz drevenej kuchynskej linky môže byť moderný alebo rustikálny. Závisí to od architektonického návrhu a predstáv majiteľa. Charakteristické znaky modernej kuchyne sú čisté línie, jednoduché tvary, elegancia. Aj v takejto kuchyni sa však môžete cítiť príjemne. Stačí na časť kuchynskej linky zvoliť drevený dekor. Rustikálna kuchyňa vychádza z tradičného chápania kuchyne, kedy bola centrom všetkého diania v domácnosti. Časté je riešenie s kuchynským ostrovom uprostred, použitie otvorených regálov, políc a závesných systémov. Typické detaily rustikálnej kuchyne sú dvierka s rámčekom alebo iným členením, vyrezávané rímsy, ozdobné stĺpiky a kovové úchytky. Ideálny materiál na tradičnú kuchyňu je drevo, ale v prípade, že sa chceme vyhnúť jeho farbe, môže byť morené alebo lakované do svetlých odtieňov.

Kombinácie s inými materiálmi

Prirodzená štruktúra a farba dreva je často natoľko výrazná, že je najlepšie kombinovať ho so skrinkami v tlmených farebných odtieňoch, či už v lesklom alebo matnom prevedení. Kuchynská linka v kombinácii dreva a jednoliatej farby pôsobí modernejšie a vzdušnejšie. V špeciických interiéroch je akceptovateľné aj použitie dreva vo väčšom rozsahu. Odporúčame však zvoliť jeden typ a farbu dreveného dekoru.

Nároky na drevo v kuchyni

Vysoké nároky na kuchynskú linku môžu byť zabezpečené len vtedy, keď sú pravidelne overované. Prestížni výrobcovia kuchýň testujú svoje materiály na množstvo faktorov ako odolnosť voči tlaku, zaťaženiu, poškriabaniu, vodným parám, chemikáliám a podobne. Drevené kuchynské čelá sa zvyknú vyrábať z kvalitného masívneho dreva a dýhy. Použitím pravého dreva sa docieli veľmi prirodzený vzhľad. Ako ochranný prvok je používaný odolný lak PUR. Kedže ide o použitie v kuchyni, prikladá sa dôraz na jeho zdravotnú nezávadnosť.

AUTOR: KID
FOTO: SCHULLER, NEXT 125, ARCHÍV REDAKCIE