https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

OBÝVAČKA S JEDÁLŇOU V MODERNOM HORSKOM ŠTÝLE

Obývacia izba a jedáleň zariadená v horskom štýle dokážu odrážať útulnú a ležérnu eleganciu. Interiérový dizajn v tomto štýle zahŕňa teplé farby a prírodné prvky, primárne zastúpené drevo a kameň, ktoré nenútene pozývajú hostí dovnútra a prinášajú pohodovú atmosféru. Poradíme vám čomu by ste sa nemali vyhnúť pri pretváraní obývacej izby a jedálne na horský štýl a ako si tieto miestnosti vyzdobiť a dodať im prírodný šarm.

Farby a motívy

Farby, ktoré nájdeme v prírode, tvoria hlavnú paletu farieb dekorovania v horskom štýle. Sú útulné, teplé a príjemné. Zemitá hnedá, sýta čierna, lovecká zelená, rustikálna červená a leštená zlatá sú typické pre obývačku a jedáleň. K týmto farbám sa môže pridať aj snežná biela, ktorá tak najviac zvýrazní využitie dreva v miestnosti. O vzájomnú synergiu sa postará kamenný obklad, najlepšie jednotnej farby a nesymetrických tvarov. Motívy horského štýlu sa môžu samozrejme líšiť, niekto uprednostní prvky divokej prírody či lovecké trofeje zakomponované do výzdoby, iní uprednostnia jednoduchý štýl, kde je drevo samozrejme všadeprítomné, avšak nesmie byť použité v nadmernej miere, pretože tak ľahko zanikne jeho čaro. To tiež znamená nedať dekoráciu, doplnky, nábytok, stôl a steny v jednotnej farbe. Spolu so zvolenými farbami je potrebné vytvoriť určitú previazanosť a dá sa povedať, že aj v tomto prípade je najlepšia zlatá stredná cesta – využitie každého ponúkaného prvku v primeranom množstve.

A čo nábytok?

Nábytok vhodný do obývačky a jedálne v horskom štýle je predovšetkým o pohodlí. Nadrozmerné pohovky a kreslá v bohatej, maslovej alebo tmavej koži vám umožnia ponoriť sa a oddýchnuť si. Unavené nohy je ideálne si vyložiť na čalúnenú taburetku s dekoratívnym poťahom či vzorovanou látkou. Pri jedálenských stoličkách a stole je vhodné vždy preferovať drevo a jednoduchosť s kombináciou čalúnenia na sedacej časti u stoličiek, kovovým stoličkám sa vždy vyhnite; u drevených máte navyše obsiahnutú dušu dreva v podobe sprevádzaného zvuku pri posadení sa na stoličku. Vysoký stolík s bronzovými alebo čiernymi nohami a skleneným topom pridajú na zaujímavosti a praktickosti. Rustikálny stolík alebo stolík z masívu umiestnený pred pohovkou zase dotvára dekor horského štýlu. Každopádne sa vyhnite presýteniu vašej obývačky a jedálne príliš veľkým množstvom dreveného nábytku ak sú zároveň vaše steny prevažne dotvorené drevenými doskami či masívom.

Nezabudnite na krb

Krb je často opisovaný ako srdce domova a ústredný prvok horského štýlu. Zdobený bohatými prírodnými materiálmi, ako sú rustikálne drevo a kameň, sa stáva stredobodom pozornosti vo väčšej obývacej izbe spojenej s jedálňou. Krb však prináša aj množstvo tepla a tak už sám o sebe poskytuje útočisko pred chladnými zimnými večermi mnohým členom rodiny či hosťom a prirodzené miesto na trávenie spoločenských aktivít v jeho blízkosti. Ak nemáte čas na prácu s drevom, štiepaním, miesto na skladovanie dreva či neprežívate radosť zo stáleho udržiavania ohňa v krbe, existujé jednoduché riešenie – plynový krb. V plynovom krbe stačí jednoducho vytvoriť iskru pomocou tlačidla a o všetko ostatné sa postará už samotný krb. Rýchlo a bez zbytočnej námahy.

Osvetlenie a okná

Prirodzené svetlo a neobmedzený výhľad na prírodu je žiadúci prvok horského štýlu. Ak tento výhľad máte, tak hravo vynahradíte menšie chyby pri zariaďovaní. Zasunte vysoké závesy na kovové záclonové tyče, zaveste nad okná v obývačke a dosiahnite požadovanú farbu, textúry a súkromie. Drevené žaluzie poskytujú alternatívu záclonám; hoci stratíte možnosť mať určenú farbu na oknách, môžete ich potiahnuť celkom hore a nebudú vám nij ak prekážať vo výhľade. Okná je možné ošetriť fóliami, ktoré budú poskytovať ochranu pred nebezpečnými UV lúčmi. V noci nám prirodzené svetlo nepomôže, preto sa obrátime na lampy a luster. Tie je vhodné používať zároveň ako dekoratívne objekty v miestnosti. Ideálne je, keď lampy vyžarujú teplé mäkké svetlo, podobné ako oheň v krbe; bude tak zaručená atmosféra domova. Zakomponovať možno aj staršie zdroje svetla ako sú napríklad štýlové olejové lampy.

Doplnky

Dopĺňať dekoratívne prvky do obývačky či jedálne horského štýlu je možno prirovnať ku poleve na torte. Každá jedna ozdoba či doplnok dotvárajú charakteristický dekor podľa chuti majiteľa. Často je vhodné použiť obrazy s prírodnou tematikou, vzorované vankúše, veľký farebne ladiací koberec pod nábytok v obývačke, kožušinu na stene či na podlahe, tvarované drevené lampy. Na jedálnom stole by nemal chýbať obrus a dizajnové jedálenské servisy či krištáľové poháre.

AUTOR: MD
FOTO: ARCHIV CHALETOV