https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

LIATA PODLAHA BEZ PREDSUDKOV

11.09.2018 │ Aby bola podlaha vo vašej domácnosti mäkká, teplá a najmä odolná a funkčná, nemusíme prioritne siahať po laminátových alebo drevených parketách. Riešenie prichádza priamo z priemyslu. To, čo sa donedávna považovalo za nevýhodu dnes do domácnosti prináša vysoko odolnú, príjemnú a exkluzívnu dizajnovú podlahovinu.

Dôvodom, prečo sa najčastejšie rozhodujeme medzi drevenou a laminátovou podlahou je požiadavka na tepelný komfort, odolnosť a pochôdznu mäkkosť podlahoviny. Liate podlahy sú väčšinou veľmi tenké (od 3 mm), vysoko pružné a pevne spojené s podkladom, preto dokážu dokonale splniť tieto nároky na podlahový systém. Ich vlastnosti zaručujú vysoký komfort, rýchly prestup tepla z podlahového kúrenia a tepelnú pohodu aj pri vypnutom kúrení. Liata podlaha je prirodzene teplejšia ako napríklad keramická dlažba, preto aj s bosými nohami sa na nej budete cítiť príjemne. V porovnaní s drevenými parketami je však o niečo chladnejšia, stále však veľmi pohodlná.

Keďže boli liate podlahy pôvodne vyvíjané pre náročné podmienky priemyselného využitia, v zásade platí, že sú extrémne odolné. Niektoré vynikajú pružnosťou, iné odolávajú poškriabaniu, rozbitiu alebo sú rezistentné voči ohňu. Mnohé z nich však spájajú viacero týchto parametrov, čo z nich robí vynikajúcu podlahovinu do domácnosti.

PREDSUDKY VYVRÁTENÉ

Napriek svojim výborným vlastnostiam liate podlahy sprevádza mnoho predsudkov vytvárajúcich dojem, že ide o ekologicky a zdravotne nevyhovujúci systém podlahoviny. Zdrojom tohto názoru sú skúsenosti z minulosti, keď sa na jej výrobu používali živice na báze rozpúšťadiel, ktoré sa vyparovali do ovzdušia ešte dlho po realizácii. Dnes však výrobný proces stojí na báze prírodných materiálov, cementových zmesí či syntetických živíc, ktoré sú však absolútne bezrozpúšťadlové, a tým aj zdraviu nezávadné. Kvalitné liate podlahy sú navyše certifikované pre použitie v zdravotníckych zariadeniach a potravinárskom priemysle.

ZRODENÉ PRE MODERNÚ DOMÁCNOSŤ

Ako zdroj tepla sa v prípade pasívnych a ultranízkoenergetických domov využíva podlahové vykurovanie. Vďaka malej hrúbke, vysokej vodivosti a pevnému spojeniu s podkladom sú liate podlahy obzvlášť vhodné pre tento systém vykurovania. Na rozdiel od iných podláh takmer nedochádza k tepelným stratám. Aplikácia liatej podlahy v občianskych stavbách si vyžaduje oveľa vyššiu precíznosť pri spracovaní ako pri aplikácii v priemysle. Obzvlášť dôležitá je úprava existujúceho povrchu. Drobné estetické nedostatky sú v priemyselných budovách zanedbateľné, no doma chcete mať dokonale rovnú podlahu bez škrabancov a bubliniek, preto kvôli lepšej adhézii pripravte podklad brúsením nerovností a penetráciou za pomoci epoxidovej živice. V prípade potreby podklad ešte vyrovnajte samonivelizačnou stierkou.

SOKLE A LIŠTY

Častou otázkou zákazníkov je, akým spôsobom zabezpečiť sokle a obvodové špáry. Na výber je viacero variant tohto detailu, avšak konkrétny typ musí byť dohodnutý už pred samotnou realizáciou. Môžu sa používať ľubovoľné soklové parketové lišty, osvedčené sú však aj hliníkové L profily alebo obyčajné drevené lišty, ktoré sa natrú farbou podlahy. Moderným riešením je bezlištová varianta, kedy sa obvodové dilatačné špáry prekryjú silikónovým tmelom. Pri kvalite stien pôvodných bytov a podlahových poterov sa však v našich končinách tento typ ťažko realizuje, pretože tmel neprekryje všetky nerovnosti. V takom prípade sa odporúča do výšky 3 cm natrieť stenu špeciálnou vodeodolnou farbou (môže byť aj vo farbe podlahy), aby sa pri umývaní mopom neznehodnotila. Akékoľvek poškodenia podlahy vzniknuté užívaním možno pritom ľahko opraviť a revitalizovať. Jej samotná údržba je tiež veľmi jednoduchá. Keďže podlaha je bezšpárová, nevzniká žiaden priestor pre hromadenie nečistôt.

AKO VZNIKÁ JEDINEČNÝ DIZAJN LIATYCH PODLÁH?
RADÍ ODBORNÍK MGR. ADAM KUBIŠ

"Snáď najvýraznejším benefitom liatych podláh je originálny dizajn, ktorý dodá každému objektu punc jedinečnosti. Vhodnou kombináciou štruktúr a farieb si tak jednoducho vytvoríte exkluzívnu atmosféru domova. Každý proces výroby liatej podlahy je individuálny, výsledkom čoho sú vzory, ktoré sú nielen zaujímavé, ale aj funkčné a zladené s celkovým charakterom interiéru. Najčastejšie sa používajú kreatívne techniky vlievania mokrého do mokrého, tiež sa však realizujú lepením vytlačených obrázkov a fólií či zalievaním rôznych predmetov do transparentnej živice. Vždy pritom dbáme na finálnu povrchovú úpravu lakovaním, a to aby bola podlaha dostatočne odolná a funkčná. V horizonte posledných 4 rokov sledujeme výrazný dizajnový trend smerujúci k jednoduchosti a minimalizmu, preto sa tvorba rôznych obrázkov a ornamentov stala už skôr výnimkou."

AUTOR: PG
FOTO: 4IMAGE, ARCHÍV REDAKCIE