VODA VAŠEJ ZÁHRADE DODÁ NOVÝ ROZMER, PRESVEDČTE SA
Voda v záhrade pôsobí harmonicky a dodáva jej nový rozmer. Šum, zrkadlenie, vlhší vzduch alebo aj možnosť sa v lete príjemne ochladiť či si zaplávať, to všetko môžete získať vďaka vodným prvkom v záhrade. Predstavujeme vám niekoľko možných riešení.
Vodný prvok dokáže oživiť prakticky akýkoľvek exteriérový priestor. Samozrejme, musí s ním byť svojou veľkosťou, materiálom a tvarom v súlade. Na výber máte hneď niekoľko možností, od klasického bazéna cez kúpacie alebo okrasné jazierko s pobrežnou zónou vodnej vegetácie až po menšie realizácie s jednoduchým obehom. Ak to terén svojou rozlohou a spádom dovolí, uvažovať môžete aj o tečúcej vode vo forme potoka alebo vodopádu. Jednotlivé prvky sa zásadne líšia v investičných nákladoch a aj v požiadavkách na údržbu, s čím sa oplatí oboznámiť skôr, než si ich necháte naprojektovať či nebodaj začnete s realizáciou. Okrem vstupnej investície teda prihliadajte aj na čas a financie, ktoré si bude konkrétny vodný prvok na danom stanovišti vyžadovať. Spadá sem čistenie, výmena filtrov, samotné náklady na vodu spojené s napustením a neskôr dopĺňaním kvôli odparovaniu.
Kam umiestniť vodný prvok?
Zvažovať treba niekoľko faktorov, napríklad i to, aké vnemy a zážitky na danom mieste prinesie. Zvuk tečúcej vody a príjemne zvýšenú vzdušnú vlhkosť v suchom lete si najlepšie vychutnáte v blízkosti hlavného sedenia. Ak je dominantnou požiadavkou na vodu v záhrade zrkadlenie, mal by byť pohľad na jej hladinu dobre viditeľný z tých miest, kde sa najviac zdržujete, ako z terasy, obývačky alebo kuchyne. Súčasné materiály a technológie priblížili bližšie k stavbe aj bazény a biotopy, čo môže priamo ovplyvňovať i každodennú náladu. Keď vyjdete z domu, kde intenzívne vnímate bazén, akoby ste sa ocitli na dovolenke. Naopak pri jazierku s bohatými rastlinnými zónami sa stávate stálym obdivovateľom zmien a istej divokosti prírody. Vždy premyslite, ako sa k bazénu alebo jazierku dostanete, ideálne suchou nohou priamo z terasy alebo chodníkom na ňu napojeným. Počítajte, najmä pri väčších vodných prvkoch, s pohybom slnka po pozemku, ktoré v lete napomáha ohrevu a tiež s vizuálnymi bariérami. Dôležité je vytvoriť súkromie, ktoré tento typ oddychu vyžaduje.
Jazierko je bližšie k prírode
Prírodný vzhľad záhrady docielite pomocou kúpacieho alebo okrasného jazierka. Navyše, aj voda v ňom je prírodná, takže používanie bazénovej chémie tu nemá miesto. Prirodzený charakter podporíte použitím prírodných materiálov, ideálne miestneho pôvodu. Ohraničenie kúpacej a rastlinnej zóny dobre zaistíte dreveným alebo kamenným predelom. V rastlinnej zóne uprednostnite štrk v nevýraznom odtieni, aby vynikli predovšetkým rastliny a vodná plocha ako taká. Taktiež farba hydroizolácie má byť tmavá, nenápadná. Podstatným detailom sú kvalitne spracované prechody jednotlivých plôch, čiže nadväznosť na okolité povrchy tak, aby nikde nevykukovala hydroizolácia.
Sprcha pre letné osvieženie
Sprchy bývajú súčasťou realizácie bazéna. Ideálne je osprchovať sa pred kúpaním, aby sa nečistoty nedostali do vody, najmä ak ste predtým bosí prechádzali záhradou. Sprcha je obľúbeným riešením aj ako samostatný prvok. Osvieži pri letných horúčavách a zvlášť ju milujú deti. Navyše, ide o pomerne jednoduché technické riešenie. Stačí priviesť vodu, v niektorých prípadoch iba hadicou s rýchlospojkou a namiesto odvodu do kanalizácie ju nechať vsakovať. K tomu stačia štrkové vrecia pod úrovňou terénu priamo pod sprchovým roštom. Odviesť ju tiež možno jednoducho do záhonov. Elegantné upevnenie sprchy predstavuje kotvenie na betónovú pätku. Dobre však poslúžia aj prenosné modely, ktoré sa mimo sezóny ľahko odložia. Stále obľúbenejšie sú solárne sprchy so zakomponovaným tmavým zásobníkom vody, ktorý ohrieva slnko. Už dopoludnia má voda v nich príjemnú teplotu.
Vo víre vody
Kvalitne zrelaxovať po náročných pracovných dňoch umožní i domáce wellness, napríklad v podobe vírivky. Okrem interiéru má svoje miesto i na terase alebo v záhrade. Často je vírivka s celoročnou prevádzkou vhodnejším a jednoduchším riešením, ako napríklad bazén. Zaberie menej miesta a výkopové práce nie sú vždy nutné. Dá sa situovať na terén alebo ju možno doň čiastočne či celkom zapustiť. Obdobne ako pri bazéne myslite na technologické zázemie a jeho prístupnosť. Podstatný je prívod vody a elektriky a premyslieť treba i to, kam použitú vodu vypustíte. Dá sa pripraviť prípojka kanalizácie, ale i realizovať vypustenie do záhrady.
Trendy chrliče
Klasické fontánky nahradili v posledných rokoch antikorové chrliče, ktoré sú veľmi elegantne použiteľné v moderných záhradách. Koľko, kam a akým spôsobom ich umiestniť, je prakticky vždy individuálnym riešením. Bývajú súčasťou terás alebo múrikov, ktoré podopierajú terénne nerovnosti. Veľkosť a materiál nádrže a kam bude vtekať voda sa taktiež prispôsobuje štýlu a stvárneniu záhrady.
AUTOR: TM
FOTO: Ateliér Flera