https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

VZDUŠNÁ PRIEČKA INTERIÉRU - SKLO V ÚLOHE STENY

04.09.2018 │ Moderné bývanie oslobodilo priestor od priečok a dalo mu celkovú dispozičnú voľnosť – vertikálnu i horizontálnu. Charakterizuje ho kontinuita a funkčné zóny namiesto izieb, ktoré sú oddelené len opticky. Úplne sa izolujú iba miestnosti s najvyššou požiadavkou na intimitu. Hoci má takéto bývanie svoje čaro a podporuje vzájomnú komunikáciu a spoločne zdieľaný rodinný život, vyžaduje si dávku súkromia, estetickú i akustickú pohodu, ktorú možno dosiahnuť práve pomocou priečok.

Delenie priestoru však už nie je len záležitosťou pevných murovaných stien alebo sadrokartónových predelov. V súčasnosti existuje množstvo elegantných alternatívnych riešení, vďaka ktorým sa vyhnete klasike. Trendy presadzujú sklenené priečky v rôznych podobách, ktoré svojou hmotnosťou nezaťažujú nosné konštrukcie samotnej stavby. Pri výbere je však potrebné dbať na funkciu vznikajúceho priestoru, a to najmä na potrebu tepelnej či zvukovej izolácie miestnosti alebo efekt jednoducho pôsobivej funkčnej dekorácie. Všetky tieto parametre v súčasnosti plní sklo, ktorého využitie v interiéri naberá nové rozmery. Rieši problémy s nedostatkom svetla v miestnosti, pomáha s nevhodným dispozičným riešením domu alebo bytu, v kombinácii s LED diódami preberá funkciu osvetlenia a navyše sa ľahko kombinuje s rôznymi materiálmi a farbami.

AKO NA TO?

Inštalácia celosklenených stien a priečok si vyžaduje dôslednú prípravu a často aj stavebnú úpravu priestoru, do ktorého bude priečka osadená. V mieste kotvenia celosklenenej steny nesmie byť zavedené podlahové vykurovanie, pretože kotviace prvky v podlahe by mohli systém poškodiť. Pokiaľ sú stropy tvorené panelmi alebo sú spevnené oceľovou konštrukciou, kotvenie je možné bez ďalších zásadných úprav. Susediace sklenené tabule sa spájajú v jednu priečku pomocou špeciálnych kovových spojok, ktoré môžu narúšať čistý dizajn skla, preto sa využíva i technológia tmelenej špáry, kedy sa medzera medzi dielmi vyplní priehľadným tmelom. Rozhodnúť sa tiež môžete pre rôzne varianty prechodu cez priečku. Buď zvolíte klasické otváranie pomocou dverí alebo posuvný systém, kedy priechod zabezpečí odsunutie jednej zo sklenených dielov po koľajnici. Sklenenú stenu však môžete realizovať aj ako úplne nepriechodnú.

CELOSKLENENÉ PRIEČKY

Ak túžite po nenásilnom oddelení dvoch miestností pri zachovaní dostatočnej vzdušnosti a presvetlenia interiéru, tým pravým riešením je celosklenená stena. Ide v podstate o systém poskladania celosklenených dverí a sklenených panelov v podobe bočných a horných svetlíkov spôsobom, ktorý zabezpečí efektívne vyplnenie stavebného otvoru. Pri výbere celosklenenej steny je však dôležité zvoliť vhodný druh skla. K dispozícii sú tradičné typy – číre, mliečne či pieskové, no z hľadiska bezpečnosti sa ako najideálnejšia voľba javí kalené sklo. Vzniká technológiou tvz. tvrdenia, vďaka čomu nadobúda lepšie pevnostné vlastnosti, čo ho zaraďuje do kategórie bezpečnostných skiel. Je päťkrát odolnejšie voči bočným nárazom než sklo nekalené a odoláva teplote vyššej ako 200°C , preto ho možno umiestniť v tesnej blízkosti ústredného vykurovania, krbu alebo rôznych spotrebičov. V prípade priečky sa odporúča laminovaná varianta kaleného skla o sile 10 mm. Vyrába sa plošným spojením dvoch alebo viacerých platní skla, medzi ktoré sa vkladá bezpečnostná fólia. Na ňu je možné aplikovať ľubovoľnú grafiku či fotografiu a vaša stena tak nadobudne originálnu podobu.

SKRYTE ZÁRUBŇU 

Elegantný dizajn sklenenej steny nádherne zjednotí línie priestoru a dodá mu ten správny štýl. Keďže je konštruovaná podobne ako dvere, jej súčasťou je často nevzhľadná zárubňa, ktorá narúša dojem z celkového dizajnu. Riešenie poskytuje tzv. bezobložkový systém, ktorý je konštruovaný tak, aby vytvoril hranu priechodného otvoru v stene a dokonale skryl zárubňu. Okrem estetickej stránky oceníte u tohto riešenia aj jeho variabilitu – zárubňa môže byť dodatočne umiestnená v strede dverného otvoru ale aj na rohu steny. V jej prospech hovorí aj ďalšia skutočnosť. Eliminuje prechod prachu z miestnosti do miestnosti a zaisťuje väčšiu zvukovú izoláciu. 

SKLENENÁ DELIACA STENA 

V panelákovom byte či dome je občas potrebné čiastočne oddeliť alebo len odcloniť určitý priestor, bez nutnosti veľkých stavebných zásahov. V takom prípade je efektívnou a veľmi pôsobivou voľbou sklenená deliaca stena, ktorá sa považuje za najjednoduchší typ sklenených priečok. Jej priehľadnosť a teda celkovú intimitu v predelenej miestnosti ovplyvníte výberom skla alebo špeciálnym dekorom. Takéto prevedenie dopraje vášmu interiéru vzdušnosť a eleganciu. Môže predeľovať pracovnú časť kuchyne od jedálenského alebo obytného priestoru, prípadne v spálni oddeliť šatník od odpočinkovej časti. Tí odvážnejší ju môžu použiť aj na vymedzenie miesta na sprchovanie či celej kúpeľne. Okrem uzavretej priečky je jej využitie efektívne aj ako stena len na časť šírky miestnosti slúžiaca sčasti ako paraván či dekoračná zástena.

LUXFERY

Dokonalým vyjadrením zaujímavého systému vnútorných priečok je sklobetónová stena, ktorá v minulosti nachádzala uplatnenie v mnohých miestnostiach interiéru. Ak si myslíte, že sklené tvárnice sú prežitkom a v domácnostiach viac nemajú svoje miesto, opak je pravdou. Luxfery zažívajú renesanciu. Moderná architektúra upozorňuje na ich opätovné využitie v súčasnom dizajne, ktorý oceňuje ich výbornú tepelnú a zvukovú izoláciu a svetelnú priepustnosť. Nádherne tak presvetlia priestor pri zachovaní miery intimity a súkromia. Okrem výborných vlastností tiež poskytujú širokú paletu rozmanitých stvárnení a farebných prevedení s rôznym stupňom priehľadnosti. Práve transparentnosť luxferov im zabezpečila popularitu aj v súčasnosti a vďaka moderným technológiám sú čoraz viac vyhľadávaným materiálom v domácnosti. Nachádzajú uplatnenie rovnako v kúpeľni, kuchyni, spálni či obývačke. Ich pôsobivý výrazový charakter dodá každej miestnosti punc originality. Pomocou týchto sklobetónových tvárnic tak ľahko postavíte efektnú priečku. Jednotlivé diely sa spájajú cementovou maltou, ktorá zabezpečí stene stabilitu vo vertikálnom i horizontálnom smere. V prípade, že ide o väčšie plochy, je vhodné použiť ešte dilatačnú pásku a tiež vnútornú oceľovú či drevenú konštrukciu.

AUTOR: PG
FOTO: GLASS BLOCK, J.A.P., ARCHÍV REDAKCIE





"Premýšľam o architektúre celý čas. To je problém, ale ja budem vždy takáto.  Je to môj sen."
Zaha Hadid
Architektka

Informácie