https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
  • Vysnívaný bazén
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

BAZÉN V ZÁHRADE: ŠESŤ PRAKTICKÝCH KROKOV K VYSNÍVANÉMU BAZÉNU

Bazén v záhrade

Premeňte vašu záhradu na raj a scénu príjemných zážitkov, odkiaľ bude znieť smiech a radosť vašich priateľov, detí a blízkych. Bazén v záhrade vášho domu je tým správnym rozhodnutím, ktoré urobí z nadchádzajúcich letných dní nezabudnuteľné momenty. Neváhajte preto dlho a odejte záhradu exkluzívnym bazénom. Pravý pôvab a čaro sa ukrýva v zápustných riešeniach, ktoré prinášajú rozmanité možnosti foriem a konceptov. Pustite sa preto smelo do jeho výstavby! Prinášame vám praktické rady a tipy, ktoré vám uľahčia rozhodovanie a samotnú realizáciu.

1. Nájdite pre bazén v záhrade vhodné miesto

V prvej fáze realizácie bez ohľadu na druh a typ bazénu venujte zvláštnu pozornosť výberu správneho miesta. Okrem toho, že by plocha mala zodpovedať príslušným rozmerom a tvarom bazéna, nezabudnite po celom jeho okolí ponechať priestor o dĺžke minimálne 1 metra, ktorý je nevyhnutný pri montáži a manipulácii s bazénom a neskôr vám zabezpečí jeho pohodlnejšie užívanie. Dbajte tiež na to, aby zvoleným miestom bola slnečná časť záhrady a v jej blízkosti sa nenachádzalo visuté elektrické vedenie či stromy a vyššie kríky, ktoré vrhajú na bazén v záhrade tieň a ich listy spôsobujú jeho nadmerné znečistenie. Umiestnenie plánujte s ohľadom aj na ďalšie príslušenstvo bazéna, ktoré si takisto vyžaduje adekvátne priestorové a technické zabezpečenie.

2. Správne opatrite podlažie 

Po splnení dispozičných podmienok budúceho bazéna je ešte pred stavebným zásahom dôležité vykonať klasifikáciu samotného podložia a terénu bazénu, ktorý musí byť usadnutý a dostatočne pevný. Vyvarujte sa preto inštalácii na plochách so zlým prirodzeným odvádzaním vody, pretože by mohlo dôjsť k zaplaveniu bazénu okolitou vodou alebo k jeho znehodnoteniu tlakom spodnej vody. V žiadnom prípade bez vykonania potrebných opatrení nezapúšťajte bazén v záhrade do pôdy s vysokou nasiakavosťou. Predídete tak neskoršiemu narušeniu bazénu v dôsledku jeho "sadnutia".

Bazény Slovensko

3. Výber bazénu podriaďte individuálnym požiadavkám a začnite s výstavbou

Správne opatrené podložie je potom pripravené už na výkop a výstavbu bazéna. Dno výkopu sa následne zabezpečí príslušným materiálom v závislosti od druhu vybraného bazéna. Vďaka cenovej dostupnosti a pozitívnym vlastnostiam sa veľkej obľube tešia plastové či sklolaminátové bazény, ktoré uspokoja potreby každého zákazníka. Výnimočnú technológiu povrchu však ponúkajú keramické bazény s výbornou tepelnoizolačnou schopnosťou a vysokou odolnosťou voči chemikáliám a poveternostným vplyvom. Z hľadiska výhodnej investície a mimoriadne dlhej živnosti predstavujú jedno z najdokonalejších bazénových riešení bazény vyrobené z ušľachtilej ocele. Tento unikátny materiál zabraňuje množeniu baktérií, rias či plesní a vďaka čistým líniám dáva bazénu nadčasový dizajn.

Pre akýkoľvek druh sa rozhodnete, vo všetkých prípadoch je nevyhnutnou súčasťou stavebného postupu úprava dna výkopu, ktoré je potrebné spevniť betónovou platňou a vysypať drenážou alebo štrkom. Po vyrovnaní a usadnutí podložia sa znivelizujú steny výkopu a prekryjú sa geotextíliou. Na takto pripravený podklad sa potom osadí hotový bazén alebo sa zmontuje z pripravených komponentov. Medzitým sa nainštaluje bazénová technológia a prepojí sa s príslušnými hlavicami vo vnútri bazénu. Zapustený bazén je vystavený tlaku okolitej zeminy, a preto je ešte potrebné zvýšiť vonkajšiu pevnosť konštrukcie steny bazénu betónovou zmesou. Na záver sa vykoná konečná úprava okolitého terénu a položí sa protišmyková dlažba či terasové dosky.

Betónový bazén
Ak vás nepresvedčili monolitické bazény, svojrázne riešenie poskytuje realizácia betónového bazénu spočívajúca v železobetónovej konštrukcii. Železobetón patrí k osvedčeným materiálom, ktorý nekoroduje, nestarne a zabezpečuje bazénovému korpusu dostatočnú pružnosť a pevnosť, schopnú uniesť 20 - 50 ton vody. Technologický postup sa rovnako začína uskutočnením výkopu a prípravou betónovej dosky. Následne sa vyhotoví oceľová výstuž a postaví sa celková konštrukcia pomocou skrytého debnenia. V jednom kroku sa potom súčasne vybetónuje dno aj steny budúceho bazénu, čím sa v podstate vytvorí monolitická konštrukcia so statickou jednoliatosťou. Po vyzretí betónu, čo je tabuľkovo 28 dní, je potrebné zabezpečiť nepriepustnosť bazéna. Štandardnou výstelkou je PVC fólia s hrúbkou od 0,6 do 2 mm podľa možností a zaťaženia bazéna. Ide o spoľahlivý materiál s garanciou nepriepustnosti 10 rokov a celkovou životnosťou až 25 rokov.

4. Zaobstarajte bazénu účinnú filtráciu

Aby bola voda v bazéne nádherne čistá a priezračná je nutné ju pravidelne čistiť pomocou rôznych filtračných zariadení, ktoré sa navzájom odlišujú materiálom zabezpečujúcim dôkladnú filtráciu. Štandardne sa bazény vybavujú prirodzenou pieskovou filtráciou, ktorá poskytuje vode vysokú filtračnú schopnosť. Vyžaduje si však špeciálnu technologickú šachtu, miestnosť alebo zariadenie, kde bude voda prúdiť a následne sa premývať. Z tohto dôvodu je ju navyše potrebné vybaviť vodovodnou a kanalizačnou prípojkou. Účinný systém čistenia vody tiež predstavuje tzv. kartušová filtrácia, ktorá si však vyžaduje častú výmenu filtrov a s väčšou pravdepodobnosťou u nej hrozí upchatie.

Šikovná alternatíva
Hoci filtrácia pomocou kremičitého piesku patrí k osvedčeným a najprirodzenejším metódam čistenia vody, výrobcovia prichádzajú na trh s novými a efektívnejšími riešeniami. Jeden z revolučných systémov je výnimočný v tom, že nevyužíva ako filtračné médium piesok, ale textilné filtračné membrány, ktoré dokážu porovnateľne a dokonca ešte jemnejšie prefiltrovať vodu. Piesok filtruje nečistotu na úrovni 40 mikrónov, zatiaľ čo textilný filtračný vak zachytí nečistotu až do 6 mikrónov, čo výrazne zvyšuje účinnosť mechanickej filtrácie. Kým starostlivosť o pieskové filtračné zariadenie spočíva vo viacerých úkonoch – musíte vypnúť motor v šachte, prehodiť šesťcestný ventil a pustiť spätný chod, údržba a prevádzka textilnej filtrácie je omnoho jednoduchšia. Raz za týždeň ju postačí vystriekať hadicou a jedenkrát mesačne vyprať pri teplote 30°C. Pri pieskovej filtrácii navyše dochádza k únikom stovky litrov vody cez kanalizačnú prípojku.

Každá z filtrácii disponuje tromi režimami prevádzky - viete ju trvalo zapnúť  a vypnúť a tiež nastaviť na presný počet hodín, kedy bude prebiehať filtrácia vody. Ideálny čas filtrácie závisí od veľkosti bazénu a celkového objemu vody, platí však hrubé pravidlo, že ak teplotu vody vydelíte dvoma, dostanete odporúčaný počet hodín potrebných na filtráciu. Prax hovorí, že 6 - 8 hodín bude stačiť na to, aby bol váš bazén v záhrade zaručene čistý a voda vhodná na kúpanie.

Bazén v záhrade vybavený filtráciou a ohrevom

5. Nezabudnite na dezinfekciu

Okrem zachytenia hrubých nečistôt je vodu potrebné zbaviť aj rôznych mikroorganizmov a organických látok, ktoré sa počas teplých dní v bazéne rýchlo množia. Štandardná dezinfekcia sa vykonáva pomocou chlóru či už tekutého alebo práškového a doteraz predstavuje neprekonateľný spôsob čistenia bazénovej vody. V USA je rozšírený aj bróm, ktorý však patrí do rovnakej triedy halogenidov ako chlór.

Alternatívu v čistení ponúka systém založený na princípe elektrolýzy, kedy sa do bazénovej vody pridá malé množstvo soli a voda následne prechádza procesom spomínanej elektrolýzy, ktorá rozkladá soľ na veľmi účinné dezinfekčné činidlo schopné ničiť riasy a baktérie a rozkladať organické zvyšky. Aj napriek vzájomným účinkom kúpania a slnka soľ ostáva vo vode a umožňuje dezinfekčnej metóde nekonečné obnovovanie.

6. Vybavte bazén v záhrade ohrevom

Kúpacia sezóna sa nemusí končiť prvými jesennými dňami, ale vďaka vykurovacím prvkom si kúpanie v bazéne môžete užiť aj dlho potom, čo slnečné lúče stratia svoju silu. Ideálnym riešením ako si predĺžiť sezónu až na 7 mesiacov a zaistiť príjemnú teplotu vody v bazéne aj počas sychravejších dní je tepelné čerpadlo, ktoré predstavuje populárny spôsob, ako ohriať vodu vo vašom bazéne. Vďaka jeho schopnosti odobrať až 81% tepla z okolitého vzduchu dokážete ohriať vodu na príjemnú teplotu za každého počasia. Zvýšiť teplotu v bazéne až o 6°C vám pomôže tiež solárny ohrev, ktorý však plnohodnotne funguje len počas slnečných dní. Celkovú efektivitu oboch spôsobov ohrevu zvyšuje tzv. bublinková plachta, ktorá sa pokladá na hladinu a pri slnečnom svite ohrieva vodu a počas noci zas zabraňuje jej ochladnutiu.

Autor: PG
FOTO: Bazény Slovensko, archív redakcie