https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

REPORTÁŽ: LOFT HŘEBENKY

1.12.2018 │ Byt plný industriálnych prvkov je zosobnením predstáv zadávateľa pretavený do reality prostredníctvom profesionálneho prístupu architektky. Zakladateľka kreatívneho štúdia Formafatal Ing. arch. Dagmar Štepánová sa tentokrát pustila do realizácie komplexného projektu v Prahe a my vám predstavujeme jeho inálnu podobu. Vychutnajte si Loft Hřebenky.

I ndustriálne ladený byt sa nachádza v novostavbe developerského projektu v srdci hlavného mesta našich susedov. S komplikovanou dispozíciou sa architektka vysporiadala vďaka atypickému riešeniu väčšiny interiérových prvkov. Celkovo pre byt navrhla 44 atypov, ktoré doplnila o pár ikonických dizajnových kúskov prevažne z 50. rokov minulého storočia. Rezidenčný byt sa rozkladá na ploche 85 m2 a prináleží k nemu 50 m terasa s prekrásnym výhľadom. Výťahom sa môžete zviezť priamo do bytu. Architektka sa k zákazke dostala relatívne včas, a tak sa jej podarilo zrušiť dodávku všetkých štandardov pre vybavenie bytu, ktoré predajca ponúkal. Z hľadiska celého konceptu interiéru boli všetky štandardy nežiaduce. „Je pre mňa tak nepochopiteľné, prečo u nás stále väčšina novostavieb bytových domov doslova srší nevkusom,“ hovorí architektka projektu.

Priestor sa nevyhol drobným stavebným úpravám (rozvody elektroinštalácie, úpravy veľkosti stavebných otvorov, rozvody vody, odpadu a iné). Prvým krokom bolo odstránenie sadrových omietok na stropoch obytnej miestnosti a na stenách v kuchyni. Odkryté betónové prefa dielce pridávajú celkovej atmosfére bytu na akejsi surovosti a podčiarkujú industriálny charakter návrhu. Na podlahách sú v celom priestore industriálne cementové stierky. Presklené dvere v oceľových rámoch sú vyrobené na zákazku podľa autorského návrhu architektky a plné dvere so skrytou zárubňou na seba naopak nemajú strhávať pozornosť, na stenách sa takmer strácajú. Celý interiér architektka dotiahla do najmenších doplnkov a dekorácií od návrhu vankúšov až po výber zelene, obliečok alebo uterákov.

Majiteľ bytu architektke úplne dôveroval a pre navrhovanie interiéru dostala takmer absolútnu slobodu. Jediným obmedzením bol rozpočet. „Neviem prečo, ale najlepšie sa mi navrhujú interiéry pre mužov či už byty alebo kancelárie,“ dodáva architektka bytu. Nadčasová atmosféra dizajnu je všadeprítomná. Cítiť ju môžete už na prvý pohľad prostredníctvom výberu materiálov, ich prevedenia či štandardov v podobe ikonických kúskov. Byt napriek svojej rozlohe poskytuje priestranné izby, ktoré pôsobia veľkolepo. Kuchyňa je šikovne prepojená s obývačkou v znamení obľúbeného „openspace“, a tak poskytuje dostatočné pohodlie pre každodenné využitie priestorov. Komfort pre varenie nájdete v kuchyni, ktorej praktickou súčasťou je jedálenský set kvalitného prevedenia a vhodných rozmerov pre štyroch ľudí.

Obývačka je dostatočné priestranná s umiestnením sedačiek v zemitých tónoch, ktoré atraktívne korešpondujú s vybranými solitérmi. Otázka osvetlenia bola vyriešená prostredníctvom dizajnových svietidiel, ktoré sú alfou a omegou celého interiéru, pridávajú mu na atmosfére, ale zároveň spĺňajú vysokú kvalitu náročnosti každého zákazníka. Čo sa týka kúpeľne, tá využíva najrôznejšie dizajnové variácie, ktoré sú však plne funkčné a využiteľné. Farebné prevedenie jednotlivých kúskov bolo aj v tomto prípade zvolené s vkusom a premyslene. Výber materiálov podliehal najmä ľahkej udržateľnosti, vďaka čomu sa tu nestretnete s nepraktickými záležitosťami. Sanita pôsobí elegantne a obklad je navrhnutý s jednoduchým dekorom, takže dokonale zapadá do celkového vzhľadu a nepôsobí rušivo.

Srdcom spálne je posteľ s výrazne vysokým čelom, ktorá je navrhnutá z tradičného materiálu – dreva. Pre jej maximálne vyniknutie v priestore autorka navrhla textílie v sivých odtieňoch, ktoré podčiarkujú industriálny ráz celého interiéru a dodávajú tak šmrnc aj tejto miestnosti. Umeleckú atmosféru vytvára štýlový obraz v červenom prevedení umiestnený v rohu spálne. O dômyselnosti celého projektu vypovedajú detaily, ktoré boli v tomto prípade naplnené. Všimnúť si môžete štýlovú „mini“ pracovňu, ktorá síce nie je prioritou interiéru, ale aj ako doplnok spĺňa svoju využiteľnosť. Výrazným prvkom je taktiež obklad stien v detskej izbe, ktorý tvorí kontrast k poschodovej posteli a zároveň ladí s materiálovým prevedením pracovného stola.

Lokalita: Praha, Česká republika
Realizácia: február 2016
Rozloha: 85m2 Architekt: Ing. arch. Dagmar Štěpánová www.formafatal.cz

AUTOR: TM
FOTO: JAKUB SKOKAN, MARTIN TŮMA / BOYSPLAYNICE