https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

AKO ZAČAŤ S DIZAJNOM ZÁHRADY? MYSLITE NA ŇU UŽ V ZIME!

8.1. 2019 │ Aj keď je zima v plnom prúde a záhrady si dopriavajú zaslúžený zimný odpočinok, nemali by ste na ne tak celkom zabúdať. Keďže počasie v posledných rokoch je čoraz nevysptatelnejšie a prechodné obdobie rannej jari čoraz kratšie, práve zima je ideálnym obdobím, ktoré vám ponúka dostatok času na plánovanie dizajnu vlastnej záhrady. Prinášame vám preto 6 základných atribútov dokonalej záhrady, ktoré si môžete naplánovať už v zime.

1 VÝBER ZÁHRADNÉHO ARCHITEKTA

Záhradný architekt pracuje s vami a pre vás. Pozrie sa na váš pozemok odborným okom, zráta plusy a mínusy. Vidí možnosti a nápadité riešenia, vnesie do projektu záhrady logiku, ktorá zaručuje nielen správnu a bezproblémovú funkčnosť návrhu, ale aj vyriešenie aktuálnych problémov na pozemku a udržateľnosť do budúcna. Vytvorí celkovú koncepciu, poradí s výberom materiálov, ich štruktúrami a farbami. Navrhne funkčný a estetický dizajn, ktorý zohľadňuje vaše nároky s nárokmi každej jednej rastliny. Výstupom je projekt, na základe ktorého sa vyrobí rozpočet a môžete pristúpiť rovno k realizácii.

2 UJASNITE SI OČAKÁVANIA

V prvom rade je dôležité detailne spoznať aké územie riešime. To znamená zistiť rozmery a všetky technické parametre. Zistiť čo sa nachádza v susedstve, kde chceme byť s okolím v kontakte, prípadne od čoho sa potrebujeme izolovať. Či už z dôvodu hluku, súkromia alebo po vizuálnej stránke. Sú v okolí dreviny, ktoré nám na pozemok tienia? S týmito všetkými aspektmi je nevyhnutné sa popasovať. Napíšte si zoznam aktivít, ktoré chcete v záhrade robiť a z nich vám vyplynie čo všetko by mala vaša záhrada obsahovať.

3 POSTUPNOSŤ 

V prvom rade je dôležité mať plán, podľa ktorého môžete pri realizácii exteriéru pokračovať. Podľa neho viete záhradu realizovať aj na niekoľko etáp. Všetko je logické, jedna činnosť nadväzuje na druhú. Projekt súčasne ustráži váš rozpočet, nakoľko už máte všetko zrátané v bilanciách materiálov a výkaze plôch. Veľkou výhodou je i to, že si viete porovnať ponuku z viacerých iriem. Postupujte nasledovne:
• Hrubá úprava terénu
• Elektrické rozvody
• Závlaha
• Stavebné práce – spevnené plochy, oporné múry
• Konečná úprava terénu
• Výsadba rastlín
• Osvetlenie
• Úprava povrchov – záhony, štrkové plochy 

4 DIZAJN ZÁHRADY 

Každá záhrada musí obsahovať presne to, čo jej majiteľ potrebuje k relaxu, na načerpanie nových síl a uvoľnenie. Pobyt v prírode lieči a nabíja, preto by záhrada mala byť vašou obývačkou, ďalšou izbou v exteriéri. Nie je to iba plocha, na ktorú sa pozeráte z okna. Pokiaľ v záhrade trávite menej ako 8-9 mesiacov v roku, tak niečo nie je v poriadku. Záhrada má vždy odrážať vkus a záľuby majiteľa. Niektorí si oddýchnete pri pestovaní zeleniny vo vyvýšenom záhone a iní pri opaľovaním pri bazéne. Niekto potrebuje skôr tiché útočisko a iný veľkú terasu či altán pre časté stretnutia s rodinou. Dizajn musí ísť ruka v ruke s praktickosťou. 

5 VÝBER MATERIÁLOV 

Kľúčové je zladiť exteriér s architektúrou domu, ktorá vo vysokej miere určuje ich výber. To znamená použiť v záhrade rovnaké materiály akými je obložená fasáda domu, či už sú to kameň, drevo alebo pohľadový betón. Prípadne k fasáde farebne doladiť spevnené plochy a ostatné prvky v záhrade. Súlad materiálov je to najdôležitejšie. Druhým faktorom je lokalita. Inak bude vyzerať záhrada pri tradičnej chalupe na Myjave, inak pri drevenici na Liptove a inak v Bratislave. Či sa nám to páči alebo nie, veľký vplyv na výber materiálov má aj rozpočet.

6 UMENIE RASTLÍN 

Žjeme v klimatických podmienkach so štyrmi ročnými obdobiami, čo nám poskytuje nekonečné spektrum možností. Táto obrovská rozmanitosť si vyžaduje viac znalostí o rastlinách, ale stojí za to. Vidíme ako sa nám záhrada mení z jedného mesiaca na druhý. Každá rastlina tak v určitý čas v roku vynikne. Dreviny, ktoré sú celoročne zelené by mali byť použité v každej záhrade v našich klimatických podmienkach. Dôležité je z nich vytvoriť akoby zelenú kostru, ktorá nám drží kompozíciu po celý rok. V rámci nej sa počas roka odohráva nádherné farebné predstavenie.

TIP ODBORNÍKA AKÉ TRENDY DOMINUJÚ V ZÁHRADNEJ ARCHITEKTÚRE? 
Odpovedá Ing. Lenka Hlubinová Vargová

"Každý rok sú spôsoby realizácii záhrad inovatívnejšie a netradičné. Vracajú sa však úžitkové rastliny, z čoho mám veľkú radosť. Pestujú sa najmä vo vyvýšených záhonoch, ktorých dizajn, veľkosť a rozloženie vieme vždy šikovne prispôsobiť. Zvyšujú sa nároky na program v exteriéri a záhrada musí ponúknuť hneď niekoľko možností relaxu. Pri vhodnom výbere materiálov a dobre prevedených prácach môžete vytvoriť dokonalú záhradu."

AUTOR: TM
FOTO: ARCHIV REDAKCIE