https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

RETRO OBÝVAČKA INŠPIROVANÁ HRAVOSŤOU MINULÝCH DEKÁD: Prelomové 70. a 80. roky

Nastal čas oprášiť starý nábytok! Dizajn druhej polovice minulého storočia sa opäť hlási o slovo, a to rovno vo vašej obývačke! Elegancia a premyslené línie 50. rokov, invázia farieb a vzorov z obdobia 60´s či tvarové experimenty rokov 70-tych, to všetko predstavuje neprekonateľnú inšpiráciu pre zariadenie vášho obývacieho interiéru s prívlastkom retro. Predmety a nábytok z týchto čias majú viacerí v čerstvej pamäti a možno niektoré kúsky dokonca ešte zotrvávajú vo vašej domácnosti. Nebojte sa vdýchnuť im život. V kombinácii s modernými prvkami dosiahnete naozaj pôsobivý výsledok.  

Výraznú stopu v interiérovom dizajne zanechali 70. roky, ktorých hlavnou témou boli odvážne vzory a abstraktné motívy prítomné na tapetách a textíliách. Dvere sa otvorili aj novým materiálom ako plexisklo, vinyl, koža či umelá kožušina, ktorá bola absolútnym hitom vo vtedajšom dizajne. Popularitu medzi materiálmi si však naďalej udržiaval plast. Nové technológie jeho spracovania z neho umožnili vytvoriť rôznorodé organické monolitické tvary nábytku, ktoré zažiaria aj v súčasnom interiéri. Prívlastkom 80. rokov bola ladnosť a striedmosť, ktorá sa prejavovala na subtílnejších tvaroch nábytku a tmavších zemitejších odtieňoch. Na stenách sa vyskytovala biela farba, ktorá nechala vyniknúť doplnky a textílie. Interiér tejto dekády zaliala elegancia.

 

Sedací posluhovači

Tam, kde je cieľom útulná retro obývačka nesmie rozhodne chýbať sedenie v podobe sedacieho vaku. Práve k jeho vzniku prispeli 70. roky, ktoré vankúšom pripísali funkciu pohodlného sedenia. Dômyselným odkazom na sedenie minulých rokov je tiež taburetka, ktorá v modernej domácnosti slúži ako skvelá kombinácia podnosu či podložky pod nohy. Krokom vzad v oblasti domáceho sedenia je tiež tzv. lavica evokujúca skôr tvrdé nekomfortné sedenie. Súčasné možnosti čalúnenia a výroby však z nej urobili synonymum jedinečného prvku v súkromných priestoroch.   

 

Posvieťte si na domácnosť

70. roky možno nazvať tiež dekádou lámp a lustrov, pretože vtedy vznikla slávna oblúková lampa a tiež biele glóbusové lustre. Dizajnéri však už v predchádzajúcich obdobiach upriamovali pozornosť na dizajn tienidiel a svietidiel, výsledkom čoho boli  kultové stolové lampy v rozmanitých tvaroch a farebných a materiálových riešeniach od hravých cez industriálne až po elegantné. Výrobcovia dokonca priniesli existenciu ich závesným a lustrovým verziám v identickom prevedení.

Večné luxfery

Dokonalým vyjadrením 80. rokov je sklobetónová stena, ktorá v minulosti nachádzala uplatnenie v mnohých miestnostiach interiéru. Ak si myslíte, že sklené tvárnice sú prežitkom a v domácnostiach viac nemajú svoje miesto, opak je pravdou. Luxfery zažívajú renesanciu. Moderná architektúra upozorňuje na ich opätovné využitie v súčasnom dizajne, ktorý oceňuje ich výbornú tepelnú a zvukovú izoláciu a svetelnú priepustnosť. Nádherne tak presvetlia priestor pri zachovaní miery intimity a súkromia. Okrem výborných vlastností tiež poskytujú širokú paletu rozmanitých stvárnení a farebných prevedení.

Obývačkové stálice

K tradičnej kompozícii a schéme obývačky patrí neodmysliteľne konferenčný stolík. Revolúcia materiálov umožnila tomuto druhu nábytku priznať výnimočný dizajn, ktorý sa postará o dotvorenie každého priestoru. Stolík bol odjakživa nositeľom organických tvarov a rôznorodých materiálových kombinácií. Kov, umakart a dvojice ako chróm - sklo či plast - oceľ si dlhodobo udržiavali prvenstvo, kým ich nevystriedalo drevo, ktoré sa dodnes teší veľkej obľube. Dizajnéri však nezanevreli na pôvodné koncepty a opäť ich oživujú v modernom interiéri.