https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

GLAMOUR SPÁLŇA PLNÁ NOBLESY

18.08.2018 │Spálňa - časť bytu alebo domu, v ktorej začíname a končíme náš deň. Plní úlohu útočiska či miesta relaxu. Spája sa nám s pohodlím i komfortom. A v znamení glamour štýlu si z nej môžete vykúzliť skutočne kráľovskú oázu pokoja a oddychu.

VÝBER POSTELE

Dominantou spálne je nepochybne posteľ. Veľká čalúnená posteľ s prešívaným čelom je rozhodne správna voľba do spálne v glamour štýle. Ideálne, ak je kožená, ale, samozrejme, dojem nepokazí ani textilná varianta, prípadne kovová s baldachýnom. Dnes nám trh ponúka výber skutočne širokej škály rôznych látok, koží i poťahov, dokonca aj také, ktorých súčasťou je aplikácia kryštálikov, preto máme naozaj neobmedzený počet možností výberu toho správneho dizajnu. Ani v tomto prípade však nepodceňujte kvalitu či životnosť postele a patričnú pozornosť venujte aj kúpe správneho matraca. Určite netreba zabudnúť ani na kvalitnú posteľnú bielizeň. Obzvlášť zo saténu, damašku alebo hodvábu podčiarkne glamour náladu v priestore. Nič nepokazíte výberom väčšieho počtu vankúšov, ktoré majú votkávaný vzor kvetov, prípadne nejaký geometrický vzor.

NÁBYTOK

Typickým znakom glamour štýlu je kombinácia zámockého a moderného štýlu, dosiahnutá pomocou novších materiálov, akým je kov a sklo. Glamour ako dizajn stavia na lesklých povrchoch, ktoré pôsobia luxusným dojmom, preto aj výber nočných stolíkov prípadne toaletných stolíkov či iného nábytku by mal zapadnúť do tejto celkovej atmosféry. Malé stolíky na tenkých nôžkach v barokovom štýle sú preto nepochybne vhodnou voľbou. Zaujímavo a luxusne pôsobí v súčasnosti aj čoraz obľúbenejší moderný zrkadlový nábytok, ktorý dodá spálni ten správny lesk a nablýskanú atmosféru.

MAGICKÁ SILA SVETLA

Tlmené svetlo pozitívne vplýva na uvoľnenie nášho organizmu, preto pri výbere osvetlenia treba myslieť najmä na jeho dostatočnú mäkkosť. Tu dokážu vykúzliť svietniky so sviečkami, honosne vyzerajúce lustre – krištáľové alebo čierne s výrazným leskom. Práve kryštál je ideálnym materiálom, ktorý je reflexný, lámajúci a absorbujúci svetlo, čím pomerne ľahko dosiahne pozoruhodné efekty hodné prepychového interiéru. Okrem hlavného osvetlenia však netreba zabudnúť ani na nočné lampy. Ak sa namiesto klasických stojatých lámp použijú menšie visiace lustre spustené po oboch stranách postele, docieli sa tým tá správna noblesa celej spálne. Pri tvorbe spálne, ale aj inej miestnosti by ste sa však mali inšpirovať zdrojmi prirodzeného osvetlenia a priniesť tak do interiéru i svetlo v jeho najčistejšej podobe.

NA DETAILOCH ZÁLEŽÍ!

Prostredníctvom okázalých prvkov plných lesku môžete prirodzene dosiahnuť štýl plný luxusu. Pozor však na doplnky, ktorých výber môže pôsobiť gýčovo. Vyvarujte sa prehnanému kombinovaniu komponentov a stavte na pár nadčasových kúskov, ktoré dodajú vášmu interiéru nový rozmer. Elegancia a šarm sú skryté v detailoch, preto sa zamerajte napríklad na výber váz v zlatých či strieborných odtieňoch. Rozhodne nič nepokazíte, ak si bývanie vyšperkujete prostredníctvom zrkadiel, sviečok, podnosov, lámp či čerstvo narezaných kvetov.

SOFISTIKOVANOSŤ FARIEB

Tie pravé dramatické a zmyselné farby glamour štýlu sú najmä čierna a biela. Rozhodne však nespravíte krok vedľa ani prírodnými odtieňmi hnedej a béžovej. Nezabudnite na zlaté a strieborné akcenty symbolizujúce rafinovanú extravaganciu. Čo sa týka stien a ich farebnosti, môžete siahnuť aj po tapetách s dekorom. V ponuke výrobcov nájdete množstvo prevedení a vzorov, stačí si vybrať ten správny motív, ktorý bude ladiť s celkovým rázom interiéru. I keď v prípade menšieho priestoru platí, že menej je viac, určite nemajte obavy kombinovať ani rôzne typy obkladov, tapiet a omietok. V prípade glamour štýlu sa môžete rozhodnúť aj pre výraznejšie kombinácie, akou je kráľovská modrá s metalickým dekorom či dekoratívne maľby v čiernej a striebornej variácii.

OD PODLAHY

Kvalita ide ruka v ruke so životnosťou a ani pri výbere podlahy by to nemala byť výnimka. Tá je predsa pevným základom každého interiéru. V glamoure sa stretávame najčastejšie s podlahou z tmavého masívneho dreva, prípadne s lesklou jednoliatou podlahou či podlahou z mramoru, bridlice alebo žuly. Ako alternatívu tiež môžete zvoliť keramickú dlažbu či glazovaný gres v imitácii kameňa. Podlahu v spálni sa odporúča doplniť mäkkým kobercom s vysokým vlasom, ktorý je príjemný aj na dotyk bosou nohou.

TIP ODBORNÍKA 
Dizajnérka Henrieta Uhlárová 

V glamour spálni by určite nemali chýbať tie správne doplnky, či už v podobe luxusnej tapety s kašmírovým alebo kvetinovým vzorom, kožušinové vankúše, prikrývky, prípadne veľké štíhle vázy a zlaté alebo strieborné svietniky. Ideálnu bodku vašej spálni v štýle glamour dodá pravé benátske zrkadlo. 

 

 

AUTOR: TM
FOTO: BOCA DO LOBO, FENDI, TOM DIXON, NELLA VETRINA, MANOOI, ARCHÍV REDAKCIE