Hotel Color

MÓDA A LESK HOLLYWOODU

15.09.2018 │ Lesk, atraktívnosť, šarm. Každá žena zažila aspoň raz ten pocit, keď sa obliekla do prudko elegantných šiat, zo šperkovnice vytiahla najkrajšie a zároveň najstriedmejšie kúsky a s nedostupnosťou v očiach, sebavedomo, zabuchla dvere.

Móda má mnoho podôb, mnoho štýlov a mnoho tvárí. Prešla si svojím vlastným vývojom. Móda sa deje na ulici, móda sa deje na internete, na plesoch či svadbách, móda sa deje v práci! Ktorá je tá glamour verzia? Tá, keď sa cítite ako dáma! Samotné slovo "glamour" je predovšetkým známe ako pomenovanie fotografického žánru zachytávajúceho „módny portrét“. Modeli sú fotografovaní v statickej póze vzbudzujúcej tajomno, vkusnú provokáciu, žiadostivosť a zvádzanie. Fotografie glamour nie sú akty, sexuálne napätie vyvolávajú cez jemne poodhalené časti tela.

V obliekaní štýlu Glamour hovoríme v podstate o tom istom. Rafinovane poodhalené plecia, dekolt, dlhý rázporok na červených uhrančivých šatách. Glamour štýl je jedna veľká hra, kedy máte schované v rukáve len jedno veľké eso. Žiadny dobrý hráč nevyťahuje najlepšie karty hneď na začiatku, a preto by aj dokonalý outfit pravej dámy mal pripútať pohľady na niekoľkokrát – najlepšie na celý večer. Mal by vytvoriť atmosféru tajomnej hry detailov. Na zilustrovanie tejto témy je snáď najvhodnejšie nazrieť späť do ikonických čias veľkých mien glamour štýlu. Kultové osobnosti nemali v minulosti možnosť deliť sa o fotografie svojich stylingových kreácií na sociálnych sieťach a fakt, že dodnes čerpáme inšpiráciu z archívov historických módnych ikon znamená, že museli vedieť, čo robia!

GRACE KELLY A UKÁŽKOVÝ GLAMOUR

Klasický, sofistikovaný štýl Grace Kelly bol vždy dokonalý. Jej kultové ženské šaty a dokonale padnúce komplety z nej urobili jednu z najvplyvnejších módnych ikon jej času. Módny dom Hermès dokonca pomenoval jednu zo svojich kabeliek Kelly Bag.

AUDREY HEPBURN A MALÉ ČIERNE

Prehrajme si spolu scénu z Raňajok u Tiffanyho, keď Audrey stojí pred výkladom v čiernych dlhých šatách od Givenchyho, s decentným lodičkovým výstrihom lemovaným bielymi perlami, veľké slnečné okuliare, diamantové náušnice a elegantný updo účes. Eso tohto looku prichádza v momente, keď sa Audrey otočí chrbtom – slovný opis je snáď zbytočný.

DIANA ROSS A EXTRAVAGANTNÁ ELEGANCIA

Táto dáma vrhla pozitívne svetlo na slovo „diva“. Áno, aj diva je dáma, pokiaľ podobne ako Diana Ross nenápadne rozmaže pomyselnú hranicu medzi zdobením a strohosťou.

ELIZABETH TAYLOR A DIAMANTY

Americká herečka Elizabeth Taylor sa preslávila svojím nezabudnuteľným stvárnením hlavnej hrdinky vo filme Kleopatra a tiež nepochybne svojou láskou k pozlátku a glamu. Jej zmysel pre módu sa dá opísať jediným slovom – nebojácny! Očarujúca aura, ktorá ju obklopovala všade, kde sa pohla, bola vždy sprevádzaná outfitom pravej dámy, klobúky, perly a diamanty.

JACQUELINE KENNEDY ONASSIS A GLAMOUR CHIC

Jackie Kennedy zanechala svetu pozoruhodné módne dedičstvo. Úplne zmenila pohľad na konzervatívne oblečenie a navždy mu odobrala prívlastok „nudné“. Elegancia, jednoduchosť a hravosť tejto dámy v minulosti priťahovala pohľady verejnosti, no dodnes je symbolom a ikonou glamour módy.

AUTOR: SV 
FOTO: ARCHÍV REDAKCIE