Záhradníctvo LOSKOL
Záhradníctvo LOSKOL

ZIMNÝ ZÁVEJ RAFINOVANOSTI

30.11.2018 │ Prvé mrazy, prvý sneh, letný šatník vyprataný zo skrine, výmena sezónnej obuvi... Pomaly zahaľujeme naše telá viac a viac, vrstvíme, kombinujeme a myslíme predovšetkým na komfort a teplo.

"Studená noc. Sneh. Obrovský sveter. Horúci čaj s medom. Teplé ponožky. Deka. A Perinbaba!"

A k patríte medzi takzvaných zmrzlinárov akým som aj ja, so zimnou módou sa asi trochu natrápite. Ak máte to šťastie že vám v žilách koluje vzácna horúca krv, v podstate nevnímate rozdiel, len si užívate ďalšiu sezónu plnú nových možností. V zime nás oveľa viac ako v iných ročných obdobiach zasahujú hity, novinky, reklamy, čo je nepochybne prepojené s Vianocami a komerciou číhajúcou na každom kroku. Človek v tomto čase rád viac dopraje sebe, ale aj iným, samozrejme viac potrebuje a oblečenie celkovo naberá na objemnosti. Pre mňa to tiež v určitom zmysle znamená vnímanie veľkých plôch, premyslené narábanie so vzormi a štruktúrou materiálu. Doplnky slúžiace viac účelu než samotnému zdobeniu. Zimná móda je výnimočná tým, že napĺňa naše dni kopou príjemných prvkov ako sú pleteniny, hrubé teplé ponožky, úplety, vyťahané rukávy na svetroch, šáliky pripomínajúce deky. K tomu pohár punču, kakaa či čaju, z ktorých do vzduchu letí voňavá para pripomínajúca, že je čas na chvíľu sa zastaviť.

ČAS NA ČIAPKU

Francúzka baretka - Jeden zo symbolov francúzskeho štýlu a nevyhnutnosť Parížskej elegancie. Nosili ich aj naše babičky, určite v skrini ešte nejakú opatrujú. Netreba hneď kupovať novú, stačí sa opýtať a popri tom zaspomínať s nostalgiou pri starých fotkách na zimu spred 50 rokov.
Klobúk - Každému z nás sa hodí iný typ klobúka. Našťastie máme toľko možností, že sa určite nájde ten správny. Túto zimu sú mimoriadne vyhľadávané klobúky a rôzne pokrývky hlavy z plste. Tento zázračný materiál nie len že výnimočne hreje, ale využíva textilný odpad a zvyšky k tomu, aby stvoril niečo nové. Aby sme nespadli do gýču, kvietky, lístočky a rôzne zvláštne ozdôbky nahraďme jednoduchou spinkou s perlou alebo veľkou zicherkou.
Helmy / šiltovky - Nie však vo verzii v akej ich poznáme z dostihov, motoriek, či práci na stavbe. Tvar helmy obkresľujú rôzne textilné materiály, medzi inými aj spomínaný zamat, plste, kožušiny...Opäť však platí staré známe pravidlo – Menej je niekedy viac! Tým že má čiapka vzhľadom k tvaru netypický materiál, stáva sa výrazným prvkom celého outfitu – citlivo a rafinovane!
Ruská baranica / kožušinová lodička - Milovaná a zároveň nenávidená kožušina. Buď ju máte radi a viete prebolieť mŕtve zvieratká, alebo túto produkciu bojkotujete. Ešte je možnosť byť niekde pomedzi a kráčať zimnými uličkami v umelej napodobenine. Každopádne keď už, tak prosím vkusne a s dobrým argumentom.
Čelenky - Na svete všeobecne veľmi trpia uši. Nie len tým, čo všetko si chtiac, či nechtiac vypočujú, ale aj chladom. Pre ľudí, čo majú pocit, že čiapka nie je pre nich, módny svet vymyslel čelenky. Samozrejme v miliónoch variantov, stačí si len nájsť tu ideálnu.
Šatky - Šály a šatky sú dokonalými spoločníkmi počas celého roku a už dávno je jasné, že sa nemusia nosiť len okolo krku. Svoju univerzálnosť potvrdzujú v rolách ponča, štóly, čiapky, deky či periny. Už niekoľko sezón sa doslova milujeme strácať v drapérii šálošatiek, ktoré nám okrem iného zaručia módnu hru a zábavu, kde my určujeme pravidlá. 

TIPY ZO SVETOVÝCH MÓL

ZAMAT - V renesančnej atmosfére matných tmavých odtieňov bordovej, obľúbenej marsaly, navy blue a nekonečnej čiernej.
ODLESKY - Metalické farby tohto roku zrkadlia nie len slnečné lúče leta, ale aj silvestrovskú párty a zasnežené lyžiarske svahy.
ÚZKY PRÚŽOK - Jemný závan retra, obleky našich otcov a starých otcov, vertikálne prúžky – móda, ktorú si môžu dovoliť všetci.
EXTRA DLHÉ RUKÁVY - Tiež patríte k ľuďom ktorým pukajú prieramkové švy od toho ako neustále naťahujú rukávy? Túto zimu majú rukávy mega dĺžku a vy sa tak môžete obliecť do vami ovládanej vlastnej kazajky.
KAPUCNE - Kapucne vládnu celému roku, a výnimkou nie je ani zima. Sú bezpečným úkrytom pred chladom, lenivosťou s úpravou vlasou, ale aj pred celým svetom.
VESTY - Dlhé, krátke, pletené, farebné, lesklé...vesty na všetko a ku všetkému! Perfektne sa hodia k rolákom, hlavne nech ostanú rozopnuté.
Farby - navy blue ružová / žltá sivá marsala Doplnky - Náhrdelník = obojok, nie visiace, nie retiazkové ale na tesno ku krku. Zo zamatu, z plastu, zo skla z kovu – hlavne nech obopína šiju.

AUTOR: SV
FOTO: ARCHIV REDAKCIE