6 KROKOV K OBÝVACEJ IZBE V PROVENSÁLSKOM ŠTÝLE
Bývanie zariadené vo francúzskom vidieckom štýle bude vždy očarujúce a príjemné. Na to, aby ste dosiahli jeho charakter a atmosféru vo svojej domácnosti, nemusíte žiť výhradne na vidieku. Moderný provensálsky štýl je skvelou alternatívou do mestských interiérov.
Provensálsky štýl je veľkou inšpiráciou pre interiérových dizajnérov vďaka svojej elegantnej jednoduchosti či svojmu komfortu a šarmu. Tento moderný, mestský dizajn v sebe zahŕňa kombináciu francúzskeho „Chic“ s teplom provensálskeho štýlu a jednoduchého, funkčného moderného dizajnu. Provensálsky interiér predstavuje jemné pastelové farby či teplé prírodné farby od pieskových odtieňov po jemnú fialovú. Ďalším dôležitým prvkom štýlu sú kvety, prírodné motívy a vône. Pri nábytku, ktorého dizajn je opäť inšpirovaný prírodou, prevažuje drevo. Pridajte do svojho domova množstvo „zelených“ doplnkov, bylín, kvetov v prútených alebo v drevených dekoračných obaloch.
Myšlienkou tohto štýlu je vytvorenie pokojnej atmosféry a vnesenie pocitu uvoľneného a oddychového životného štýlu vidieka do moderného, mestského domova. Dovoľte, aby pokoj francúzskeho vidieka prišiel do vašej domácnosti a vychutnajte si jeho príjemné ticho po náročnom dni v mestskej džungli. Dostane sa vám osviežujúci a relaxačný účinok na vaše zmysly a pomôže vám odpočinúť si po práci.
AKO DOSIAHNUŤ VÝRAZ FRANCÚZSKEHO VIDIEKA V OBÝVAČKE KROK PO KROKU:
1. PRIDAJTE TEXTÚRU
Kľúčom k dosiahnutiu provensálskeho štýlu v obývačke sú hrubozrnné omietky s matnou povrchovou úpravou v tlmených farbách, ideálna je „starobiela“ farba, vďaka čomu navodíte vzhľad starších čias. Masívny kamenný múr sa objavuje rovnako často. Prirodzene ho môžete využiť len, ak bývate v starom dome, kde je kameň súčasťou hrubej stavby. Avšak, v dnešnej dobe si jednoducho pomôžete obkladom z prírodného kameňa či už na stenách alebo aplikovaním obkladu na teleso kozuba.
2. ZÚTULNITE PRIESTOR FARBOU
Ak sa vám zdá biela farba príliš príkra, potom môže byť pre vás alternatíva patinované drevo zdôrazňujúce štruktúru či jeho uzly alebo môžete siahnuť po svetlých zemitých tónoch, ktoré odkazujú na Stredomorie. Voľte žltkastú s odkazom na slnko, modrú odrážajúcu vodu, zelenkavú olivové háje a fialovú levanduľové polia. Nábytok ponechajte v prirodzenej farbe dreva, alebo experimentujte s modro-šedým, zeleno-šedým či so starožitno-bielym náterom.
3. OD HLAVY AŽ PO PÄTY
Obnažené drevené stropné trámy sú v provensálskych interiéroch viditeľné, a to buď natreté farbou, aby splynuli so stropom alebo ponechané v ich prirodzenej farbe dreva, aby príjemne akcentovali v obraze celého stropu. Ak drevená konštrukcia krovu nie je súčasťou vášho bývania, svoj strop v obývacej izbe môžete umelo doplniť inštaláciou trámov. Pod nohami upúta vašu pozornosť terakotová dlažba. Tá vnáša do priestoru nie len zemitosť, ale je tiež odolná, ľahko sa udržiava a je k dispozícii v rôznych tvaroch, zvyčajne štvorcového alebo obdĺžnikového tvaru. Ak uprednostňujete drevo, potom je voľba jasná.
4. ZARIAĎUJTE S MIEROU
Provensálske obývacie izby sú odzbrojujúce a príjemné. Určite nie je nutnosťou, aby bol nábytok z rovnakého setu či kolekcie. Práve naopak, jednotlivé kusy majú svoj vlastný charakter, kombinujte nábytok v surovom stave dreva, natretý farbou, patinovaný spolu s kusmi v „shabbychic“ štýle, výsledný vzhľad však musí pôsobiť ako kompaktný celok. Nebojte sa kombinovať staré a nové, jednoduché línie s ozdobnými. Každý kus zariadenia vyberajte z konkrétneho dôvodu. Cena v tomto prípade nehrá hlavnú úlohu, dôležitý je osobný dojem, estetická stránka a v neposlednom rade funkčnosť.
5. ZJEMŇUJTE LÁTKOU
Textílie ponúkajú miestnosti eleganciu a šarm. Prírodné látky, ako je ľan, bavlna v tlmených odtieňoch sú základnými piliermi, vyhnite sa však množstvu volánov a strapcov. Mušelín či čipka osvieži priestor a vnesie do interiéru stredomorský závan. Sedačku voľte látkovú s čistými líniami, mala by byť mäkká a komfortná, priam pozývajúca k oddychu. Pri sedačke počet sedacích prvkov nekončí. Pre ležérnu a relaxačnú atmosféru doplníte miestnosť čalúnenými alebo prútenými kresielkami, taburetmi, prípadne hojdacím kreslom či leňoškou.
6. DEKORUJTE PREFÍKANE
Je jednoduché nechať sa uniesť a chcieť vystaviť každú svoju opatrovanú maličkosť, ale ak miestnosť preplníte mnohými vecami, namiesto útulnosti bude vaša obývačka skôr budiť dojem neporiadku. Začnite základnými kúskami, ako sú dekoračné vankúšiky na sedačke a na kreslách, majte vždy po ruke deku, umiestnite do priestoru stolové alebo stojace lampy na čítanie, pridajte vázy s kvetmi, knihy. Vo vitríne, na skrinku či poličku naaranžujte rodinné fotky, svietniky, keramiku. Na steny zaveste obrázky alebo mapu v štýle „vintage“.
AUTOR: PG
FOTO: Archív redakcie