https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

Aby vás zima neprekvapila

Podobne, ako s jesenným počasím meníme šatník, mali by sme na zimné nehostinné mesiace plné chladného vetra, snehu a mrazu pripraviť aj automobil.

Zvonku aj zvnútra

Základ zimného prežitia tvoria bezpodmienečne dve veci – pneumatiky a kvapaliny – nemrznúce zmesi. Hoci pred tridsiatimi rokmi generácie našich rodičov v stodvadsiatkách a žigulákoch jazdili v lete aj v zime na rovnakých pneumatikách, vývoj napredoval míľovými krokmi a dnes už zimné pneumatiky patria k neodmysliteľnej súčasti našich miláčikov. Podľa slovenskej legislatívy musí mať auto zimné pneumatiky, keď jazdí na snehu, ľade alebo námraze. V každom prípade, ak nejazdíte na staručkom vozítku s nulovou zostatkovou hodnotou pár kilometrov mesačne, tých približne 200 eur za sadu zimných pneumatík sa vám istotne oplatí obetovať. Zmes zimných pneumatík je mäkšia a pri nižších teplotách si zachováva lepšiu priľnavosť k vozovke.

Pozor aj na chladiacu kvapalinu motora. Aspoň raz ročne by ste si mali dať zmerať bod jej tuhnutia, keďže časom stráca svoje vlastnosti. V servise vám tak povedia, akú kvalitu chladiaca zmes má, ak je príliš koncentrovaná, napríklad až na mínus 40, dolejete destilovanú vodu, naopak, ak je koncentrovaná málo, dolejete nemrznúcu zmes.  

 

Skontrolovať môžete v servise dať aj autobatériu, ktorá s klesajúcimi teplotami dostáva viac zabrať a ak je na konci so životom, odíde vám práve s príchodom zimy. Samozrejmosťou v zime sú nabíjacie káble, ktoré sa dajú bežne kúpiť v supermarketoch alebo na pumpách, ak zradí batéria vás alebo iného motoristu, viete si pomôcť. 

 

Autor: Martin Guzi

Foto: Volvo, Landrover, Subaru, Mercedes - Benz

Celý článok nájdete vo vydaní magazínu TRENDY BÝVANIE (december - január 2014).

23.1.2014