https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
  • Michala Lipková, Čierna pani, projekt Flowers for Sovakia – kolekcia Handle with care, 2011
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

Podeľte sa o krásu

3. 5. 2014  /  Autor: LT  /  Foto: Michala Lipková

Kreatívna a plná výziev, ktoré ženú jej tvorivosť bezhranične vpred. Predstavujeme vám Michalu Lipkovú, mladú slovenskú dizajnérku, ktorá bola súčasťou medzinárodného festivalu  Bratislava Design Week.

Dizajn je životný štýl a spôsob pristupovania k problémom. Ak chcete byť úspešný musíte tým žiť nonstop. (Michala Lipková)

Prečo práve dizajn? Čo bolo impulzom, že ste sa rozhodli pre toto štúdium?

Na dizajne ma baví jeho multidisciplinarita a komunikácia, stále nové výzvy. Ako dizajnér vždy riešite nový problém, ste nútený sa stále učiť, málokedy pracujete sám. Je to veľmi individuálne, a u každého to funguje inak = niekto si akademickým prostredím prejsť chce, niekto sa vrhne priamo do praxe, obidve cesty majú svoje výhody a nevýhody.

Ktorý typ dizajnu je vám najbližší?

Baví ma spolupracovať a pracovať stále trochu inak – tímová práca s inými dizajnérmi, ale najmä kolegami z iných profesií prináša vždy nové skúsenosti. Či už je to webstránka alebo fyzický produkt, dizajn je životný štýl a spôsob pristupovania k problémom. Ak chcete byť úspešný musíte tým žiť nonstop.

Michala Lipková, Výstavný systém kolekcie Flowers for Slovakia: Handle with Care, 2012

Ako a kde najčastejšie tvoríte?

Tvorba je veľmi zradné slovo. Projekty, ktorým venujem veľa svojho času, pre mňa často nie sú priamo autorskými záležitosťami, ale z veľkej miere sa im venujem ako „človek v pozadí“, organizátor, konzultant alebo art director. Keď počujem slovo „tvorba“, predstavím si ateliér s vysokým stropom, kresliacu dosku, sochársky stojan. Nie som tento typ dizajnéra, sedím za tabletom a za MacBookom. Pre mňa je dizajn hlavne o riešeniach a nápadoch, myslení a komunikácii. O kompromisoch a o tom, ako ich kreatívne obísť.

Na akom projekte momentálne pracujete?

Momentálne väčšinu svojho času venujem občianskemu združeniu Flowers for Slovakia, intenzívne prebieha produkcia našej novej kolekcie Lost & Found. Po jej prvom predstavení na festivale Bratislava Design Week sa presúvame na pražský Designblok. O platforme Flowers for Slovakia vždy hovoríme, že je to výnimočný projekt pre výnimočných študentov, a veľmi ma práca na ňom baví.

Michala Lipková, Logo pravidelného podujatia Noc architektúry, 2010

Čím je projekt Flowers for Slovakia výnimočný?

Samotný názov projektu je odvodený od gesta darovania kvetov – keď darujete kvety, chcete sa podeliť o niečo krásne. Symbolizuje to jednak snahu nášho občianskeho združenia voči študentom, ktorým chceme dať príležitosť zviditeľniť sa, ale zároveň aj ich gesto voči krajine, z ktorej pochádzajú – téma projektu vždy pracuje s odkazom slovenského kultúrneho dedičstva. Pre mňa osobne je projekt výnimočný hlavne tým, že sama sa jeho produkciou veľa učím od jeho autorov – prostredníctvom spolupráce so skúsenými dizajnérmi Larsom Kemperom a Petrom Olahom, ktorí stoja za pôvodnou myšlienkou projektu, a bez ktorých by projekt nikdy nevznikol, sa viem posúvať stále ďalej.

Aký je rozdiel medzi slovenským a zahraničným dizajnom?

Kolegovia z Maďarska ma oslovili kvôli spolupráci na teoretickom Projekt Made in CEE. Cieľom bude študovať produkciu v sektore malého a stredného podnikania v krajinách V4. Idea spracovať výskum tohto druhu vznikla počas organizácie výstavy „Common Roots“, ktorá mapovala „spoločné korene“ súčasnej dizajnérskej tvorby v regióne strednej a východnej Európy. Z prvotných diskusií vyplýva, že naše susediace krajiny súperia s rovnakými problémami a výzvami. Dnes na otázku, aký je rozdiel medzi slovenským a zahraničným dizajnom pre mňa nie je ľahké dať jednoznačnú odpoveď, osobne si myslím, že väčšina z nás netuší, čo/aký slovenský (produktový) dizajn vlastne je.

Michala Lipková, SUA-logo

Akými dizajnérmi ste sa ako začínajúca umelkyňa nechali inšpirovať, máte nejaký vzor?

Nikdy som nebola dobrá v nasledovaní cudzích vzorov, ale rada sa učím od ľudí okolo seba. Jedným z nich určite je profesor Peter Paliatka, vedúci Ústavu dizajnu FA STU, ktorý bol mojím prvým veľkým učiteľom. Profesor Paliatka popritom, že patrí medzi najvýraznejšie osobnosti slovenského dizajnu, má úžasný talent inšpirovať a správne nasmerovať svojich študentov. Vďaka svojmu silnému sociálnemu cíteniu a úžasnému rozhľadu dokáže budúcim dizajnérom dať oveľa viac, než len formálne znalosti a základné profesné zručnosti.

Ako vidíte svoju najbližšiu pracovnú budúcnosť?

Nefixujem sa na budúcnosť a snažím sa žiť hlavne teraz. Budem veľmi rada ak sa nám z OZ Flowers for Slovakia podarí vybudovať stabilnú platformu, ktorá bude schopná fungovať sebestačne a stane sa synonymom slovenskej kreativity doma aj v zahraničí. Chceme zmeniť tradičný obraz Slovenska, ktorý si ľudia mimo SR často spájajú „so šúpolím a krojmi“, na strane druhej vidíme potrebu komunikovať to isté aj „doma“ - kvalitný dizajn stále nie je vnímaný ako samozrejmá súčasť marketingového mixu, či konkurenčná výhoda, ale skôr ako niečo „naviac“. Veríme, že na Slovensku je silný potenciál pre vznik fungujúceho kreatívneho priemyslu aj v oblasti produktového dizajnu. Projekt Flowers for Slovakia sa nielen pýta, aký je slovenský dizajn a na čo nadväzuje, ale pravidelným prezentovaním mladých talentov sa zároveň snažíme otázku zároveň postupne zodpovedať.

 

Michala Lipková

Mgr. Art. Michala Lipková (1985)

Vyštudovala Slovenskú technickú univerzitu (STU), produktový dizajn na Fakulte architektúry v Bratislave. Pracuje ako dizajnérka a projektová manažérka a pokračuje na postgraduálnom štúdiu na STU.