https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
  • digestor Aida
  • stropný digestor Alena
  • stropný digestor Amadeus
  • stropný digestor Fortune
  • ostrovný digestor Nadira
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

Vyberáme digestor

Čo je dôležité vedieť o digestoroch

Keď sa pri zariaďovaní kuchyne dostaneme k bodu, že si vyberáme odsávač pár, je dôležité vedieť aj to, na čo sa máme zamerať pri rozhodovaní. Záujemcovia si zvyčajne vyberajú odsávač podľa toho, či sa im páči a či sa vmestí do priestoru, ktorý majú nad varnou zónou. Odsávač pár však má ďalšie vlastnosti, ktoré sú veľmi dôležité pre jeho správne využitie.

 

 

Výber odsávača a jeho umiestnenie

Zákazník má väčšinou možnosť voľby medzi nástenným odsávačom, ostrovným odsávačom, alebo odsávačom, ktorý sa umiestni do skrinky tak, aby ho nebolo vidieť.digestor nástenný alebo ostrovný

Zaujímavé riešenie digestora je, keď je umiestnený  do skrinky. Pomerne veľký záujem  je o  modely, ktoré sú vyriešené tak, aby si skrinka zachovala aj svoju funkciu, teda aby mala aj odkladací priestor.

digestor Integrata

Moderné kuchyne majú  často krát varnú zónu umiestnenú v tzv. ostrove.  Pri takomto riešení je vhodný ostrovný digestor. Ak je nad varnou zónou napr. znížený sádrokartónový strop, je tu možné využiť aj stropný model.

ostrovný digestor Nadira

ostrovný digestor Tube

Výrobcovia odsávačov pár obohatili sortiment  aj o odsávače výsuvné, ktoré sú umiestnené v kuchynskej linke a pomocou ovládača sa vysunú smerom nahor do požadovanej  výšky v oblasti za varnou plochou. Výsuvný digestor sa montuje do dolných skriniek a s pomocou ovládača sa vysúva nahor.  Dôležitá je  maximálna výška  výsuvu, aby neboli hrnce vyššie ako samotný digestor.  Účinnosť odsávania môžeme podporiť tak, že zvolíme namiesto klasickej varnej dosky  model, ktorý má varnú zónu v jednom rade, teda pozdĺž  digestora.  Pri výsuvných digestoroch  je náročnejšia montáž!   Už v období  stavebnej predprípravy  treba  myslieť na to, že odťahové potrubie sa umiestňuje pod podlahou . 

výsuvný digestor Parsifal

V poslednom období zaznamenávame čoraz väčší záujem o stropné odsávače. Môžeme ich umiestniť   do stropu, alebo  do podhľadu priamo nad varnou plochou. Fantázii sa medze nekladú! Modely obdĺžnikového tvaru, okrúhle, kazetové, alebo v tvare kvetu. Riadiacu elektroniku opäť regulujeme pomocou diaľkového ovládača.  Využívajú sa najčastejšie v priestoroch, kde je prepojená kuchyňa s obývačkou.

stropný digestor Alena

stropný digestor Amadeus

 

Druhy odsávačov podľa spôsobu prevádzky

Existujú dva spôsoby odsávania kuchynských pár. Jeden spôsob je na recirkuláciu a druhý na odťah. Odsávače v recirkulačnom režime sa inštalujú vtedy, keď nemôžeme primerane inštalovať odsávacie potrubie kvôli technickým a stavebným prekážkam – väčšinou vtedy, keď sme na to pri stavebných prácach pozabudli. V tomto prípade sa vzduch nasatý nad varnou zónou vracia prefiltrovaný späť do kuchyne. V takomto prípade využívame uhlíkové filtre, ktoré zachytávajú pachy z varenia a ktoré treba vymieňať v troj- až päťmesačnom cykle, podľa intenzity varenia.  Odsávače prevádzkované na odťah majú vždy väčšiu účinnosť a spĺňajú primárny predpoklad pre dobré odvetranie kuchyne.

 

Voľba rozmerov odsávača

Aby sme dosiahli maximálnu efektívnosť odsávač, má prekrývať varnú zónu (viď obrázky):

Inštalácia odsávacieho potrubia

Pre každý odsávač je predpísaný prierez odsávacieho potrubia, ktorý zodpovedá saciemu výkonu jeho motora udávanému v m3/hod. Ak má potrubie menší prierez, ako je predpísané, účinnosť odsávania sa znižuje a hlučnosť zvyšuje. Potrubie musí byť vedené čo najkratšou cestou k výstupnému otvoru vo vonkajšej stene alebo v streche a s čo najmenším počtom kolien a ohybov. Každé koleno, ohyb i samotné potrubie znižujú účinnosť odsávania.

štrbinový digestor Bach

štrbinový digestor Chopin

Nezabudnime na hlučnosť

Tento parameter často podceňujeme! Potom sme frustrovaní pri varení zo zvukov, ktoré nám môžu znepríjemniť inak príjemnú činnosť, ktorou varenie či už pre seba, pre rodinu, alebo priateľov, určite je. Čo teda ovplyvňuje hlučnosť odsávania? Je to celková kvalita odsávača, použité materiály, spôsob spojenia jednotlivých častí, ale predovšetkým kvalitný motor. Keď si vyberáme digestor, treba si všímať aj parametre hluku, ktoré sa uvádzajú v decibeloch, na jednotlivých stupňoch odsávania a ktoré nie sú voľným okom viditeľné . Pre názornosť uvádzam, že  špičkové parametre  hlučnosti motorov, ktoré sú dostupné aj na našom trhu vykazujú na prvom stupni  iba 24 dB. Všeobecne však môžeme konštatovať, že za veľmi dobré  parametre sa  považuje hlučnosť motora na prvom stupni až do 40 dB. Dobrým riešením je aj využitie externých motorov, ktoré  sú určené do vnútorných priestorov domu, napr. pod strechu, alebo do odťahového potrubia mimo kuchyne, alebo aj do vonkajších priestorov ako je strecha,  komín, alebo  vonkajšia stena.

článok bol spracovaný v spolupráci so spoločnosťou EMEX o.z.

viac info na www.kuchynskedigestory.sk

digestor Aida
stropný digestor Alena
stropný digestor Amadeus
stropný digestor Fortune
ostrovný digestor Nadira
ostrovný digestor Tube
výsuvný digestor Parsifal
digestor Puccini
štrbinový digestor Bach
štrbinový digestor Chopin
ostrovný digestor Eolo

"Dizaj­néri môžu byť sku­toč­nými inte­lek­tu­álmi budúc­nosti."
Paola Antonelli
Autorka

Informácie