https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

ROSS LOVEGROVE - SVETELNÝ VIRTUÓZ

27.1.2019 │ ROSS LOVEGROVE (narodený 1958) je britský dizajnér a vizionár, ktorého práca je považovaná za vrcholový apel na zmenu vnímania fyzična nášho trojrozmerného sveta. Inšpirovaný logikou a nádherou prírody, vo svojich dizajnoch prináša prienik medzi technológiou, materiálovou vedou a inteligentnou organickou formou. Jeho tvorba je právom označovaná za novú estetickú expresiu 21. storočia.

Narodil vo Walese a v roku 1983 absolvoval Royal College of Art v Londýne, kde získal magisterský titul v oblasti priemyselného dizajnu. Vyskúšal Frogdesign v Nemecku, pracoval na programoch spoločností Apple a Sony. Vo veku 27 rokov bol vybraný ako jeden z piatich špičkových francúzskych dizajnérov s Jeanom Nouvelom a Philippeom Starkom ako členom Atelier De Nimes. V roku 1998 získal cenu Medaille De la Ville de Paris. Založením Studio X v Londýne v roku 1990 postavil svoje súčasné štúdio vedľa pôvodného štúdia Davida Hockneyho v Notting Hill. 

NODULES

Využivajúc sklo ako optický rezervoár, sú Nodules ručne vytvorenými sférickými šošovkami, spojenými v zmysle vytvárania spojenia medzi prirodzenými fyzikálnymi vlastnosťami daného materiálu. Optické vlákna distribuujú intenzívne biele svetlo zo zdroja, čím sa minimalizuje prepojenie medzi zdojom a optickým uzlom. Tento jav dodáva celej inštalácii dramatickosť a mysterióznosť samotnej prenosovej svetelnej sústavy. Unikátna inštalácia sa dvíha od podlahy v určitej forme zhlukov. 

MERCURY

Svietidlo, ktoré pôsobí ako náhodne visiaca kopa strieborných okruhliakov zavesených neurčito na strope, je v skutočnosti dômyselným dielom, zosobňujúcim podstatu materiálu – z čoho plynie aj jeho názov. Prináša kvapky ortute, ktoré na svojom otvorenom vrchole majstrovsky skrývajú svetelný zdroj. Výsledkom je úžasná hra svetla, tieňu a tisícich odrazov na dokonale lesklej ploche každej jednej súčasti celého veľkolepého diela. 

NEBULA 

Vysoko experimentálny a so zámerom prekročiť hranice medzi vedou, technológiou, dizajnom a architektúrou zahŕňajúc prírodu ako inšpiráciu pre lampu Nebula. Plní dvojitú funkciu; je to ako lampa, tak i socha. Zvlnený difuzér, vyrezaný z bieleho opálinového metakrylátového plastu, zdôrazňuje organické formy, pretože zachytáva okolité svetlo. Nebula môže byť namontovaná na stenu alebo na strop, samostatne alebo v klastroch, aby sa vytvorila krásna inštalácia. Vyrába ju firma Artemide v Taliansku.

AUTOR: AM
FOTO: rosslovegrove.com