https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

HOUSEBOAT: AKO SI VYCHUTNAŤ ŽIVOT BOHÉMOV

19.08.2018 │ Relatívne nová, v našich zemepisných šírkach menej známa domácnosť na vode. Majiteľka jednej z nich, dizajnérka Monika Kassayová sa s jasnými predstavami vrhla do kompletného riešenia houseboatu a porozprávala nám o tom, ako transformovať svoje sny na realitu.

Monika Kassayová
dizajnérka žjúca na houseboate
 
Keď leto, tak voda, keď voda, tak prázdniny a sladké ničnerobenie. je možné zažívať tento pocit počas celého roka?

Takýto typ domu bol navrhnutý pôvodne na rekreačné účely, ale hravo spĺňa požiadavky aj na celoročné bývanie, to si v našej rýchlej dobe vyberáme podľa kritérií, ktoré nám v rôznych etapách života určujú prirodzene meniace sa priority. Na bývanie na houseboate vplýva hneď niekoľko aspektov: túžba po dobrodružstve, pohodlí, či v súčasnosti veľmi modernom Robinsonovskom štýle života. Zanechať za sebou chaos veľkomesta a za pár minút sa ocitnúť vo vodnom svete. Houseboat nie je iba bývanie, je to súlad prírody a životného štýlu.

Na aké technické riešenia je nevyhnutné dbať pri výstavbe houseboatu? Platia tu rovnaké princípy ako pri výstavbe domu na pevnine, alebo sa môžeme stretnúť so zásadnými odlišnosťami?

Konštrukcia houseboatu si vyžaduje takmer vizionárske riešenia, musíte dbať na množstvo aspektov, s ktorými sa pri výstavbe domu na pevnine nestretnete. Oceľové ramená a kotviace laná spájajú s brehom vodné obydlia, ktoré sú upevnené na veľkých valcoch s výtlakom niekoľko ton. Mólo kotvené k brehu zabezpečuje prístup na plávajúci dom, takže na svoju loď prichádzate ako kapitán. Samotné plaváky sú ponorené vo vode do polovice, ich úlohou je uniesť nie len celkovú váhu samotnej oceľovej konštrukcie, ale aj kompletné zariadenie a technické vybavenie domu. 

Vyžaduje si houseboat v zimných mesiacoch špeciálnu údržbu, alebo sú postačujúce štandardné riešenia?

V zimných mesiacoch počas mrznúceho procesu vody na ľad môže dôjsť k deju zovretia a sťahovania celej konštrukcie. Technické riešenia vznikli predovšetkým na základe každodenných skúseností a nie iba na stole architekta a projektanta. Stavby na vode majú špeciálne pravidlá výstavby, na ktoré sú odborníci práve niektorí obyvatelia zátok. Vlastná skúsenosť je aj v tomto prípade tým najlepším učiteľom.

A čo energie nevyhnutné na každodenné fungovanie domácnosti?

Voda je privádzaná cez vlastnú čističku z rieky a elektrická energia je dodávaná prostredníctvom verejných sietí. Obyvatelia využívajú prevažne individuálne vykurovanie kombinované s krbovými kachľami, infra panelmi a kotlami. Nosná konštrukcia domu s drevenou výplňou a so správnym vrstvením izolačných materiálov dosahuje teplotný komfort ako v dome na pevných základoch. Odpad je riešený maximálne citlivo, s ohľadom na životné prostredie. Biologický septik je technicky náročný a dobre izolovaný tak, aby neznečisťoval rieku.

Aký interiér by ste odporučili práve do takéhoto typu bývania?

Vždy je vynikajúcou voľbou zveriť sa do rúk odborníkov a spoločne tak vytvoriť interiér, ktorý naplní vaše očakávania a sny. Jeho tvorba je individuálna a záleží na každom majiteľovi, pre aký typ zariadenia sa rozhodne. Veľké terasy zabezpečujú dokonalé spojenie interiéru s exteriérom a sú využívané počas celého roka. Odraz plávajúcich domov vo vodnej hladine vytvára kompaktný dojem, kedy bývanie a voda tvoria jeden celok. Voda udržiava pri živote celú planétu. Prevaha tohto elementu však spôsobuje veľmi intenzívne a hlbšie prežívanie emócii a stálu premenu v živote. Nakoľko dom nemá pevné základy, tak aj život v ňom je často ako na palube lode, kedy plávate s prúdom, alebo proti nemu. Uzdravujúca vlastnosť vody sa dá využiť pri tichom posedení, prípadne meditovaní a kontemplovaní. Posilňuje vitalitu a energiu. V otvorených priestoroch voľne prúdi energia čchi, preto veľké sklenené plochy nad vodnou hladinou zabezpečia zdravý domov plný života. So silou tohto výrazného elementu sa však treba naučiť žiť. Je prirodzené, že rieka ovplyvňuje život svojich obyvateľov.

Z hľadiska výkladu učenia feng- shui môžeme považovať bývanie na vodnej hladine za prínosné, alebo práve naopak, skôr deštruktívne?

Starobylý čínsky systém navrhovania priestorov určených na bývanie funguje už aj pri samotnom umiestnení domu. Táto tradičná múdrosť hovorí, že súhra síl jin - jang a vyváženosť piatich elementov (drevo, oheň, kov, voda, zem), ktoré máme k dispozícii pomáhajú v naplnení nášho životného potenciálu. Tieto prvky aj v priestoroch značne ovplyvňujú to, ako sa nám darí v jednotlivých aspektoch nášho života.

AUTOR: BV
FOTO: Archív redakcie





"Zmeny v tradičnej architektúre sú povolené len ak ide o zlepšenie. V opačnom prípade treba zachovať tradíciu. Popravde, aj to čo je stovky rokov staré má silnejšie puto než lož, ktorá kráča po našom boku."
Adolf Loos
Architekt

Informácie