https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

AKO KÚPIŤ JEDÁLENSKÝ STÔL?

19.07.2018 │ V predošlých článkoch zo seriálu dizajnu jedálne, ktoré sme pre vás pripravili v spolupráci s renomovanou dizajnérkou Renatov Botev ste si mohli prečítať o tom, aké dizajnové zásady dodržiavať pri zariaďovaní jedálne a venovali sme sa aj dizajnu stola ako kráľa priestoru. V poslednom dieli z tejto série vám poradíme, na aké aspekty okrem dizajnového konceptu sa pri výbere stola do jedálne zamerať a na čo brať ohľad. 

1. Tvar a forma

Štandardne sú k dispozícii kruhové a štvorcové tvarové riešenia stolov. Ich koncepciu prispôsobte dispozícii priestoru jedálne a tiež účelu. Kruhové stoly podporujú konverzáciu a sú obzvlášť vhodné, pokiaľ usporadúvate doma pracovné večere alebo obedy a v prípade rodinných stretnutí vám umožnia byť doslovne v kruhu svojich najbližších. Zaujímavou alternatívou k jednému veľkému obdĺžnikovému stolu sú dva kvadrátne stoly. Jeden určený pre rodinné stolovanie a pripojením druhého kedykoľvek získate adekvátny priestor pre pohostenie vašich hostí.

2. Materiály

Osobitnou kategóriou pri výbere jedálenského stola je jeho materiálové vyhotovenie. Každý z materiálov prináša do priestoru určité kvality, rozhodujúcim faktorom však býva praktickosť, ľahká údržba a odolnosť.

Drevo - Najpopulárnejšou voľbou spomedzi materiálov ostáva drevo i vďaka jeho jedinečným vlastnostiam schopným splniť požiadavky na trvácne, univerzálne a originálne riešenia. Vyznačuje sa pestrosťou po estetickej i funkčnej stránke, preto je jeho popularita viac než opodstatnená. Drevený stôl môže byť jednoduchý a plne subtílny, ale tiež rôzne dekoratívny v závislosti od povrchových úprav. Možnosti rezbárstva, vykladania a intarzie mu pridajú len na kráse.

Dyha - Dyha je tenký plátok dreviny vznikajúci lúpaním jej kmeňa, kedy vzniká originálna kresba dreva, ktorá dodáva interiéru jedinečný vzhľad v akejkoľvek podobe. V prípade stola je spájaná k pevnému panelu ako základ konštrukcie konkrétneho nábytku. Dýhy sú pružné a odolné, sú k dispozícii v takmer každej drevine, vrátane exotických a vzácnych drevín, vďaka čomu z nej môžete vyhotoviť akýkoľvek kúsok presne podľa vašich predstáv.

Sklo - Dôkladne moderná voľba. Sklo je ideálne pre elegantné a estetické riešenia, funguje dobre v miestnostiach, ktorých priestorové možnosti neumožňujú využiť drevenú konštrukciu, pretože opticky je jej štruktúra hustejšia a vizuálne viac zaťaží priestor. Pri zvýšenie pevnosti nábytku sa využíva tvrdené sklo, ktoré podporuje jeho trvácnosť, stabilitu a celkovú funkčnosť, čím je adekvátnou alternatívou k drevu.

Kov - Kov v prípade jedálenských stolov nachádza uplatnenie ako báza a základ ich konštrukcie. Najčastejšie vystupuje v spojení s inými materiálmi ako drevo, mramor či sklo a je predurčený pre elegantný a štýlový dizajn. Môže byť lesklý, brúsený, kovaný alebo pokrytý práškovou farbou. V každej podobe je zárukou štýlu a vkusu.

Pergamenová koža - Pergamen je povrch zo super-jemnej zvieracie kože (zväčša kozacia), ktorá je aplikovaná na drevené panely tradičnou remeselníckou technikou. Zvyčajne sa upravuje do vysokého lesku, ktorý tak dokonale imituje lakované povrchy.

Mramor - Je ďalší tradičný materiál, ktorý môže byť nositeľom modernosti v jedálenskom interiéri. Často sa mu prisudzuje úloha dosky stola, ktorá sa kombinuje s dreveným alebo kovovým podkladom. V súčasnosti sú na trhu síce plne mramorové stoly, ich použitie si však vyžaduje dôkladné premyslenie a dômyselný návrh. Vzhľadom k vyššej hmotnosti tohto materiálu, je vždy dôležité skontrolovať nosnosť podlahy.

Štandardná výška jedálenského stola je stanovená na 75 centimetrov, hoci niektoré jedálenské stoly ponúkajú o niekoľko centimetrov vyššie nohy. Dôležitý je súlad so stoličkami, a to nielen štýlový či materiálový, ale aj výškový. Vzdialenosť medzi hornou časťou nôh sediaceho a najnižším bodom stola by pre maximálne pohodlie pri sedení mala byť 19 cm. Pokiaľ nekupujete celú zostavu, ale uvažujete o kúpe stola a stoličiek nezávisle, dbajte na tento faktor, aby ste si stolovanie mohli vychutnať bez akýchkoľvek rušívých elementov.

 

Koľko ľudí môže sedieť za stolom? Všeobecným pravidlom stolovania je zabezpečiť osobe sediacej za stolom plochu 60 centimetrov a 70 centimetrov v prípade použitia stoličiek s podrúčkami. Ak si nie ste aj tak istý správnou veľkosťou a nemusíte zohľadňovať priestorové obmedzenia danej miestnosti, ako vhodná pomôcka vám poslúži táto tabuľka:

Počet osôb

Okrúhly stôl

priemer (cm)

Obdĺžnikový stôl

dĺžka (cm)

Oválny stôl

dĺžka (cm)

4

91-112

91-122

91-112

4-6

112-137

122-152

114-142

6-8

137-183

152-198

142-183

8-10

183-213

198-213

183-213

10-12

213-244

213-274

223-244

Jednou z posledných skutočností, ktoré vám umožnia pohodlné používanie jedálenského stola je rozmiestnenie jeho jednotlivých nôh. Stanovte si maximálny počet osôb, ktoré budú pravdepodobne súčasne za stolom sedieť a tomu prispôsobte ich polohu. Nemali by sa nachádzať v tesnom dosahu ľudských nôh a tým narúšať pohodlie a pôžitok z kulinárskeho zážitku. Ak nemožno nájsť vyhovujúcu kompozíciu, rozhodnite sa pre stôl na podstavci, ktorý je ideálnou alternatívou k tradičnej štvornohej štruktúre.

Ďalšie články zo série dizajnu jedálne:
JEDÁLEŇ - TAJNÁ PRÍSADA PÔSOBIVÉHO ZÁŽITKU ZO STOLOVANIA
J
EDÁLENSKÝ STÔL - KRÁĽ PRIESTORU

AUTOR: PG v spolupráci s Renatov Botev
Foto: Archív redakcie