https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

JEDÁLENSKÝ STÔL – KRÁĽ PRIESTORU

13.07.2018 │ Jedálenský stôl je srdcom stolovacieho priestoru a hlavným determinantom určujúcim podobu vašej novej jedálne. Od jeho tvaru a materiálového vyhotovenia sa odvíja celkové zariadenie jedálne, preto nepodceňte jeho vzhľad. Podobne ako iný druh nábytku, aj jedálenský stôl je predmetom dizajnérskych kreácií v súlade s najnovšími trendmi. Aj tu sa vám tak naskytá možnosť výberu z najrôznorodejšieho portfólia stolových kúskov:

 

◄ Tradičný

Noblesný a kultivovaný, kvalitný a starostlivo vyberaný, často vyrobený z mahagónu alebo čerešne s prídavnými doskami umožňujúcimi kedykoľvek zväčšiť plochu stolovania. Párujte ho so stoličkami, ktoré sú v kontraste s jeho charakterom. Bude pôsobiť viac neformálne a nie ako garnitúra nábytku.

 

Tradičný na jednej podeste ►

Datuje sa už od čias Rímskej ríše a popularitu si opäť získal v 18. storočí v Anglicku. Za okrúhly stôl na jednej nohe sa ľahko posadíte a pri stolovaní vám nebudú prekážať žiadne nohy. Predáva sa aj s doplňujúcimi doskami pre možnosť zväčšenia plochy stolovania, či už do kruhu alebo elipsy.

 

◄ Rustikálny a moderný

Neotesaný materiál pôsobiaci hrubo, pritom skromne a masívne. Zohreje minimalistickú jedáleň a jeho jednoduchosť garantuje, že ho zladíte so stoličkami všetkých štýlov.

 

 

Moderný na jednej podeste►

Elegantný klasický retro štýl. Dá sa spárovať s akoukoľvek stoličkou a zapadne do scenára zariadenia v modernom i klasickom priestore.

 

◄ Farmársky

Typický pre 18. storočie ako pracovný stôl v kuchyni. Hoci má rustikálny a vidiecky charakter, s modernými stoličkami vytvorí dokonalú dizajnérsku dvojicu.

 

Švédsky ►

Založený na dizajne 18. storočia a inšpirovaný francúzskym neoklasicizmom. Tento štýl prináša do priestoru vzdušnosť a neformálnosť.

 

◄ „Na kozách“

Známy zo stredoveku, vyrobený z drsného a neopracovaného dreva, ktoré sa vylepšuje používaním. Je výzvou pre akýkoľvek interiér.

 

Ako mixovať veci, aby ladili? Moderný stôl zasadený do dvoch štýlových konceptov

 

Klasický stôl s čistými líniami v kombinácii so vzdušnou servírovacou konzolou.►
Je spárovaný s modernými kovovými stoličkami, kde zlatý akcent na nohách stola tvorí dekoratívny základ celého konceptu. Moderný luster v štýle sputnika a porcelán so svetlou modrou bordúrou s gréckym vzorom dodajú správnu farebnosť tejto neutrálnej kombinácii. Ak chcete dosiahnuť štýl a la hotel delux spárujte stôl s umeleckými ručne vyrezávanými stoličkami Dalí vyrobenými z mahagónu a jedlo servírujte na bielom porceláne. Stôl bude dokonale ladiť tiež so stoličkami v bielej farbe s vysokým leskom.

 

Moderný a jemne rustikálny, pritom plne elegantný.►

V prvom návrhu stôl komplementárne dopĺňa moderná kovová stolička s klasickými prvkami, na servírovanie slúži drevená konzola a jedáleň rozžiari luster s ozdobami z prírodného kameňa achátu. Ak však túžite vniesť do jedálne viac klasiky, doplňte stôl klasickými stoličkami a konzolou, ktoré sú vzájomne prepojené tzv. kabrio nohami z obdobia Ľudovíta XV. a nad stôl zaveste jeden veľký alebo niekoľko menších lustrov v štýle laterna.

 

◄ Mramorový stôl na podeste a dve Art Deco nálady. ►

Inklinujete viac ku glamour alebo romantickému štýlu? Tento stôl si bude výborne rozumieť so zrkadlovým nábytkom, ktorý je jedným zo symbolov obdobia Art Deco zhmotňujúceho v akomkoľvek priestore pôvab, kúzlo a príťažlivosť. Luxusná glamour stolička Giulietta je bezchybne dyhovaná javorovým drevom s lesklým povrchom a očalúnená v krásnom svetlom zamate. Komfortný moderný štýl bukového dreva v podaní stoličky Alina tvarovanej originálnymi sínusovými krivkami štýlovo dotvára celkový Art deco jedálenský koncept. Červený farebný akcent prítomný na čalúnení a porceláne navyše prináša radosť do tohto moderného mixu.

 

VÝBER JEDÁLENSKEJ STOLIČKY

Vo všeobecnosti poznáme dva typy stoličiek – s podrúčkami a bez područiek. Okrúhle, oválne alebo štvorcové stoly si vyžadujú použiť jednu sadu stoličiek, zatiaľ čo obdĺžnikový stôl využíva kombináciu oboch typov stoličiek. Za vrch stola sa dávajú područkové stoličky a na dlhú stranu stola tie štandardné.

Hoci jedálenské stoličky môžu byť vyrobené z akéhokoľvek masívneho dreva, bukové nohy sú takmer univerzálnou voľbou pre drevené riešenia vďaka pevnosti a trvanlivosti tejto dreviny.

Odolnosť, trvácnosť a najmä príjemný vzhľad dodáva stoličkám čalúnenie. Pri výbere poťahového materiálu je dôležité zamerať voľbu na čalúnnické tkaniny, ktoré vykazujú dobrý oderový koeficient tzv. Martindale – ide o najtradičnejšiu metódu používanú k testovaniu odolnosti tkaniny, ktorá je vierohodným ukazovateľom pevnosti. Jednou zo známok vysokej kvality je tiež samotná výplň, popruhy a páskovanie, ktoré sa podieľajú na pohodlnom sedení, ako aj tvarovej stabilite počas niekoľkých rokov používania.

Podobne ako pre jedálenské stoly, existuje niekoľko nepísaných pravidiel aj pre jedálenské stoličky: Optimálna veľkosť stoličky je určená minimálnou hĺbkou 45 cm a výškou sedadla, ktorá by mala dosahovať výšku aspoň 46 cm. Jej šírka je ovplyvnená štýlom stoličky, preto by mala zodpovedať plánovanému počtu sedacích miest a tiež rozmerom stola. Pre ľahký pohyb a bezpečné servírovanie ponechajte aspoň 80 cm medzi zadnou časťou stoličky a stenou alebo príborníkom.

 

Ďalšie články zo série dizajnu jedálne:

JEDÁLEŇ - TAJNÁ PRÍSADA PÔSOBIVÉHO ZÁŽITKU ZO STOLOVANIA

AKO KÚPIŤ JEDÁLENSKÝ STÔL?

 

AUTOR: PG v spolupráci s Renatou Botev
FOTO: Archív redakcie