https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

6 ELEMENTOV INTERIÉROVÉHO DIZAJNU: FORMA, TEXTÚRA A FARBA

20.08.2018 │ V prvej časti článku sme si predstavili líniu, priestor a tvar ako tri zpo šiestich základných elementov intererového dizajnu. Dnes sa zameriame na ďalšie tri, nemenej podstatné elementy, a síce formu, textúru a farbu. Aby interiér fungoval ako celok a bol skvelým miestom pre pohodlný život, musia všetky jeho prvky do seba vzájomne zapadať a tvoriť harmonický súlad. Už v minulom vydaní sme na 5 princípoch interiérového dizajnu poukázali na dôležitosť vnútorného usporiadania bytovej architektúry po estetickej, praktickej ale i výtvarnej stránke. Tentoraz sme sa s Renátou Botev zamerali na 6 elementov, na ktoré je potrebné prihliadať pri realizácii každého priestoru s cieľom dosiahnuť vizuálnu rovnováhu.

 

4 FORMA

Nezastupiteľnú úlohu v dôsledne zariadenom interiéri zohráva špecifický element - forma. Pod týmto pojmom interiérový dizajn chápe trojrozmerný objekt, ktorý má svoju dĺžku, šírku, hĺbku, ako aj objem a hmotnosť a tiež povrch a plochu. Determinuje ju svetlo, tma a celkovo prítomnosť tieňov. Nadobúda charakter geometrického objektu vytvoreného ľudskou činnosťou alebo organického útvaru pochádzajúceho z prírody. Forma však vzniká tiež ich vzájomnou kombináciou. Zvýrazňujú ju rôzne odtiene, textúry a farby. Môže byť pritom len zobrazená alebo vytvorená.

5 TEXTÚRA

Na posilnení funkcie miestnosti a poskytnutí pridanej dimenzie interiéru sa výrazne podieľa element nazývaný textúra. Odkazuje na kvalitu a konzistenciu povrchu a samotný vzhľad objektu. Textúra v interiérovom dizajne vplýva rovnako na zrak ako aj na dotyk. Miestnosť s rovnakou štruktúrou v celom priestore vytvára monotónny dojem, no naopak, príliš veľké množstvo rôznych textúr môže pôsobiť nesúvislo a rušivo. Kvalitne zariadené interiéry sú preto postavené na jednej dominantnej textúre, voči ktorej sa ako akcent používa kontrastná štruktúra. Samotný charakter tohto elementu pritom definuje farba a vzory. Môže tak byť hrubá/ hladká, mokrá/ suchá, tvrdá/ mäkká, lesklá/ matná, hrubá/ porézna alebo úhľadná/priľnavá. Každá z týchto štrukturálnych dvojíc má špecifické vlastnosti, ktoré v interiéri vytvárajú rôzne efekty. Drsné povrchy absorbujú svetlo a pôsobia tak tmavšie a menej intenzívne, zatiaľ čo hladké plochy svetlo odrážajú a javia sa svetlejšie a jasnejšie.

6 FARBA

Kľúčovým prvkom interiéru, ktorý uzatvára skupinu elementov je farba. Používa sa na vytvorenie esteticky príjemných kombinácií a tiež má výrazný vplyv na ľudskú psychiku a celkovú pohodu v domácnosti. Rozlišujeme farby primárne, ktoré sú nemenné a tvoria základ palety farieb, ďalej sekundárne vznikajúce zmiešaním dvoch ľubovoľných primárnych odtieňov a napokon terciárne, ktoré dosiahneme kombináciou dvoch predchádzajúcich druhov. Vo všeobecnosti je skôr známe rozdelenie na teplé a studené odtiene, ktorých klasifikácia nie je u verejnosti úplne jednoznačná. Každá farba, ktorá vzniká primiešaním bielej je považovaná za studenú. Naopak, farba obsahujúca čierny alebo hnedý odtieň sa radí medzi teplé. Pomocou týchto farieb, ktoré sa posudzujú ako neutrálne možno tlmiť alebo úplne meniť charakter farby. Z chladnej modrej ľahko vytvoríte teplú a z temperamentnej červenej zas neutrálny či studený odtieň.

NIEKOĽKO TIPOV, AKO VYBRAŤ SPRÁVNU FAREBNÚ SCHÉMU DO VÁŠHO INTERIÉRU:

1 Začnite v malom  - Ak si nie ste istí farebným odtieňom, experimentujte s ním v hosťovskej toalete alebo v malej miestnosti ešte pred tým, ako ju aplikujete v obývačke alebo kuchyni. 

2 Výber podriaďte funkcii a očakávanej nálade v miestnostiSpálňa je miestom relaxu a oddychu, preto rozhodne siahnite po mäkkých studených a neutrálnych farbách, ktoré evokujú pokoj a pohodu. Čo však zvoliť do jedálenského kúta? Teplé kontrastné farby navodia spoločenskú atmosféru, no sýtejšie modro-zelené farby zas vytvoria formálnejšie prostredie pri stolovaní. 

3 Dávajte pozor na osvetlenie  - Pravý odtieň farby sa najvernejšie javí na dennom prirodzenom svetle. Žiarovka prináša teplé tóny žltej a žiarivkové osvetlenie vrhá do interiéru ostré modré tóny, preto dôsledne zvážte intenzitu a sýtosť zvolenej farby, aby ste predišli nežiaducim farebným efektom.

4 Zoznámte sa s teóriou farieb  - Poznanie terminológie farieb vám pomôže lepšie pochopiť ich charakter, čo vám celkovo uľahčí samotnú voľbu vhodného odtieňa. 

5 Dodajte hĺbku interiéru pomocou dekoračných povrchov - Prostredníctvom rôznych maliarskych techník alebo omietok aplikujte na steny dramatické vizuálne textúry, ktoré každý priestor premenia na vizuálnu oázu.

6 Nezabúdajte na konečný vzhľad prechodových častí  - Pri výbere farieb dbajte na to, ako v konečnom dôsledku bude pôsobiť prechod medzi jednotlivými miestnosťami, v ktorých aplikujete viaceré odtiene. Usilujte preto o zabezpečenie kontinuity jednotlivých izieb. 

7 Použite jednofarebné schémy  - Myslíte, že jedná farba je nudná? Pomocou príbuzných farieb alebo kombináciou jedného odtieňa v rôznych povrchových úpravách zaručene docielite pôsobivý efekt. 

8 Pracujte so vzorkovníkom farieb a s farebným kruhom  - Sú to skvelé nástroje, ako sa zorientovať v celej škále odtieňov a vytvoriť tú správnu kombináciu farieb. Možno budete prekvapení, koľko farieb bude spoločne krásne fungovať.

← 1. ČASŤ - LÍNIA, PRIESTOR A TVAR

AUTOR: PG
FOTO: Archív redakcie