ZIMNÝ ODPOČINOK PRE VÁŠ BAZÉN
25.09.2018 │ Kratšie dni, klesajúce teploty a menej slnečných lúčov nám naznačujú koniec kúpacej sezóny. Relaxácia pri bazéne nášho domu je už len príjemnou letnou spomienkou, ktorá sa nám vybaví pri pohľade na jeho pokojnú hladinu. Ak chceme, aby tieto zážitky opäť na jar ožili, doprajte vášmu bazénu primeranú údržbu a pripravte ho na chladné dni. Veď bezpečne zazimovať bazén znamená predĺžiť jeho životnosť. Určite sa vám preto budú hodiť praktické rady a tipy, ako to nezanedbať.
Na každý bazén nemožno uplatniť rovnaký zazimovací postup, no v každom prípade si vyžaduje niekoľko nevyhnutných opatrení. Exteriérový bazén je potrebné pripraviť na zimu po ustúpení letných teplôt a ešte pred príchodom prvých mrazov. Chybou však môže byť rovnako neskoré, ale aj predčasné zazimovanie. Kedy je teda ideálne bazén zazimovať? S úkonmi začnite v období, keď sa teplota vody ustáli približne na 10°C a viac už nebude stúpať. Je to nevyhnutné najmä z toho dôvodu, že nižšia teplota vody eliminuje akékoľvek procesy množenia baktérií, rias a mikroorganizmov.
PREČ S NEČISTOTAMI
Rozličné nečistoty vytvárajú podmienky pre šírenie baktérií a plesní aj počas zimy, preto rovnako ako počas aktívnej prevádzky bazéna, venujte pozornosť jeho dezinfekcii aj pred zazimovaním. Základným opatrením prípravy bazéna na zimu je preto jeho dôkladné vyčistenie, ktoré sa nelíši od toho bežného. To spočíva predovšetkým v zbavení hladiny vody všetkých mechanických nečistôt pomocou sieťky na teleskopickej tyči a tiež tých na dne a stenách bazéna. S tým si ľahko poradí bazénový vysávač, ktorý postačí ponoriť do vody a bez ďalšej obsluhy zvládne za vás všetku prácu. Počas vykonávania údržby nezabúdajte aj na chemické ošetrenie vody. Skontrolujte jej kvalitu a hodnoty pH, ktoré v prípade nevyhovujúcich čísel vyrovnajte na optimálnych 7 - 7,4 a množstvo chlóru stabilizujte v rozmedzí 0,3 - 0,5 mg/l.Špeciálnu starostlivosť doprajte aj príslušenstvu bazéna, a to predovšetkým filtrácii. Najbežnejšie sa využívajú pieskové náplne, ktorých údržbu vykonáte otočením páky šesťcestného ventilu a zapnutím spätného chodu. Piesková náplň by však nemala byť staršia ako dva roky, preto skontrolujte jej stav a jej výmenu pred novou sezónou.
PREČ S VODOU
Voda nesmie ostať v žiadnej časti technologického zariadenia a ani v potrubí bazéna. Všetky vnútorné rozvody je preto potrebné prefúknuť tlakovým vzduchom. Z mobilných filtrácii postačí jednoducho vypustiť vodu a uskladniť na suchom mieste. V prípade stabilných filtračných systémov je nutné znížiť hladinu vody aspoň 20 cm pod najnižšie položené hrdlá odtokov, dýz alebo ústia protiprúdu, aby sa predišlo zamrznutiu vody v ich vnútri. Úplne vypustenie vody v bazéne na zimu však nie je pravidlom. O spôsobe zazimovania rozhoduje materiál, z ktorého je vyrobený. Väčšina zapustených, ale aj nadzemných neutrpí žiadne škody, pokiaľ v nich voda počas zimy zostane. U niektorých by práve v prípade úplného zbavenia vody mohlo dôjsť vplyvom mrazov k deformácii. V závislosti od jeho vybavenia technológiou sa ju preto odporúča vypustiť na 2/3 objemu. Dôležitejším opatrením je uhlopriečne rozdelenie hladiny vody na dve časti pomocou dištančných plavákov, ktoré zabránia, aby po zamrznutí hladiny rozpínajúci ľad poškodil steny bazéna. Na záver údržby aplikujte zazimovací roztok, ktorá dostatočne zakonzervuje bazénovú vodu a zamedzí tvorbe rias. Roztok však nestačí naliať raz, ale podľa inštrukcií na etikete pravidelne počas celej doby zazimovania. Túto námahu oceníte rozhodne na jar, keď bude sprevádzkovanie bazéna oveľa jednoduchšie.
PREKRYTIE NESTAČÍ
Mnohí sa mylne domnievajú, že bazén počas zimy dostatočne ochráni fólia alebo bežné prekrytie. Akýkoľvek navíjací systém krytia bazénov určených na letnú obsluhu však nebude vhodný, pretože sneh a voda ich môže nenávratne poškodiť. Na zimu sa oplatí investovať do plachty z hustej sieťoviny, ktorá zabráni znečisteniu bazéna a zároveň je schopná prepúšťať vodu, ktorá tak tlakom fóliu neznehodnotí. Aby ste sa vyhli prácnemu demontovaniu a skladaniu vždy pred a po sezóne, pohodlným riešením je univerzálna plachta použiteľná rovnako v zime, ako aj počas aktívnej prevádzky.
PRESTREŠENIE
Priemerné využitie bazéna v našich klimatických podmienkach je v rozmedzí troch až štyroch mesiacov v roku a mimo kúpacej sezóny je zazimovaný bazén vnímaný skôr ako prekážka. Fólie či rôzne plachty sú síce praktickým pomocníkom, ktorý bazén dostatočne ochránia, neumožňujú však jeho využitie v uzavretom stave. Inovatívny koncept zabezpečenia bazéna prináša tzv. poolwalk prekrytie, ktoré vám poskytuje unikátnu príležitosť využiť plnohodnotne priestor bazénu počas celého roku, a tým v podstate zväčšiť plochu pozemku. Základom tohto systému sú terasové posuvné diely spĺňajúce najnáročnejšie požiadavky na prekrytie bazéna. Keďže pontóny sú dostatočne pevné a absolútne pochôdzne, možno na ne umiestniť záhradný nábytok a váš exteriér tak získa pri zatvorenom stave bazéna exkluzívnu terasu. Povrch prekrytia možno pritom rôzne upravovať, a tým dosiahnuť pôsobivý dizajn. Pre čo najprirodzenejší vzhľad je v ponuke povrch z umelého trávnika. Otváranie pontónov je navyše navrhnuté ako plne automatizované prostredníctvom diaľkového ovládača alebo integráciou s inteligentnou inštaláciou vášho domu.
ZAISTITE TECHNOLÓGIU
Okrem vody a filtrácie si zazimovanie vyžadujú tiež všetky časti bazénového príslušenstva. Odpojiteľné časti ako hadice, schodíky, solárny ohrev a čerpadlo demontujte a uskladnite na suchom mieste s teplotou neklesajúcou pod 0°C. Pred tým však odstráňte z nich vodou, buď jednoduchým vyliatím alebo pomocou vysávača nastaveného na mokré vysávanie.
AUTOR PG
FOTO ALBIXON, ARCHÍV REDAKCIE, POOLWALK