https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

PODLAHA PODPÍSANÁ SAMOTNOU PRÍRODOU

21.1.2019 │ Ak chcete mať teplý a pôvabný domov, eleganciu drevenej podlahy v tomto smere nič neprekoná. Nikdy sa vám nezunuje jej jedinečná krása a budete z nej mať radosť po celú jej životnosť. Podmanivá drevená podlaha je ideálnym základom pre každý štýl a interiér.

PARAMETRE DREVENEJ PODLAHY

Pri výbere drevenej podlahy sa ľudia riadia výlučne jej vzhľadom. Avšak okrem estetického hľadiska musí spĺňať aj iné veľmi dôležité parametre, ktoré je pri výbere podlahy potrebné brať na vedomie. Je to okrem výberu vhodného dreva aj konštrukcia, respektíve skladba drevenej podlahy, povrchová úprava, účel použitia a v neposlednom rade odborná montáž. Drevo ako prírodný materiál má svoje výnimočné vlastnosti, každý kus je jedinečný s neopakovateľnou textúrou, vytvára v človeku pocit domova a istoty. Pri výbere kvalitnej drevenej podlahy by sme sa mali tak, ako aj pri mnohých iných produktoch obrátiť na odborníkov, ktorí majú s týmito podlahami skúsenosti. To platí ako pre výrobcov, tak aj pre montážnikov. Aj tá najkrajšia a najdrahšia drevená podlaha sa dá veľmi ľahko znehodnotiť neodbornou realizáciou.

STAVIŤ NA EXOTICKÚ ČI DOMÁCU DREVINU?

Výber podlahy je individuálnou záležitosťou a závisí od rôznych faktorov. Voľba exotickej alebo domácej dreviny je zväčša estetickou voľbou. Mnohé interiéry sú v dnešnej dobe navrhované v modernom duchu, kde často nájdu uplatnenie aj exotické dreviny. Tie dodávajú interiéru výrazný charakter a atraktivitu. Exotické podlahy sú rovnako spájané aj so skutočnosťou, že bývajú tvrdšie ako bežné európske domáce dreviny. Existujú však situácie, kedy je vhodnejšie uprednostniť domáce dreviny. Napríklad pri podlahovom vykurovaní dubové prevedenia lepšie znášajú teplotné a vlhkostné výkyvy ako mnohé citlivejšie exotické dreviny. Prejavuje sa to väčšou stabilitou materiálu. Vzhľadom na mnohé fyzikálne vlastnosti je dub najčastejšie preferovanou drevinou pri návrhoch interiérov – výrazná kresba dreva, rôznofarebné lamely s belou a hrčami.

Ako sa starať o podlahu z dreva a ako zabrániť jej poškodeniu? Radí Ing. Samuel Hroš

Drevo rastie v prírode veľmi dlho a ešte dlhšie dokáže slúžiť človeku. Starostlivosť o drevenú podlahu si však vyžaduje správny prístup. Ako sa my budeme správať k drevenej podlahe, presne tak nám bude aj slúžiť. Obzvlášť podlahy z dreva si v závislosti od jej užívania žiadajú zvýšenú starostlivosť nielen v podobe vysávania a čistenia vhodnými čistiacimi prostriedkami, ale aj dodatočným nanášaním oživovacích prostriedkov. Každá povrchová úprava drevených podláh si žiada špecifickú formu údržby. 

Lakované parkety je potrebné ošetrovať prostriedkami na podlahy povrchovo upravené lakom. Olejované podlahy si žiadajú zvýšenú starostlivosť vo forme občasného oživenia renovačnými alebo oživovacími olejmi. Bežným čistením sa vymýva zložka oleja z povrchu drevených podláh. Preto ju musíme doplniť osviežovačmi, prípadne novými čističmi, ktoré obsahujú určité percento oleja a tým sa podlaha udržiava v správnej kondícii. Zabrániť poškodeniu podlahy sa dá jedine správnym používaním. Podlaha je najviac zaťažená časť v domácnosti a aj pri najväčšej snahe sa nám stane, že sa podlaha poškodí. Veľa takýchto prípadov sa dá opraviť. Ak nie, poškodenú časť podlahy je možné vymeniť.

AUTOR: ADELA FRUČKOVÁ
FOTO: ARCHÍV REDAKCIE