https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

ZIMNÁ ZÁHRADA: MIESTO PRE ODDYCH VAŠICH RASTLÍN AJ POHLADENIE DUŠE

06.10.2018 │ Jedinečné konštrukcie zimných záhrad nám dnes poskytujú nielen priestor, kde môžeme, ako vyplýva z názvu, umiestniť svoje rastliny aj počas zimy. Vďaka spôsobu vytvorenia zimnej záhrady sa môžeme dokonale izolovať od zimy, nie však od exteriéru. Môžeme si tak dopriať pohodlný obed pod holým nebom hoci aj pri rozpálenom kozube počas nehostinných mesiacov. Nespočetné množstvo možností a variácií budovania zimnej záhrady, ktoré sa nám v súčasnosti ponúkajú, ohraničuje len vaša predstavivosť!

V kurze sú svetlo a vzdušnosť, piliere minimalizmu

Moderná zimná záhrada je v prvom rade architektonicky a funkčne premyslená konštrukcia z kvalitných materiálov. Musí byť priestorovo orientovaná podľa účelu využitia a postavaná na pevných základoch, inak stráca funkčné vlastnosti. Bežné sú napríklad netesnosti v konštrukcii, premŕzanie alebo kondenzácia pár. Moderné záhrady sú dobre tepelne izolované a zabraňujú zatekaniu vody. Zároveň sú uspôsobené tak, aby stekajúca voda alebo roztápajúci sa sneh nešpinili sklenú konštrukciu, najmä sokel stavby. Štandardom moderných zimných záhrad sú pokročilé systémy vetrania, vykurovania, tienenia a bezpečnosti, napríklad bezpečnostné sklo a hliníková konštrukcia odolná voči vlámaniu. Moderný aspekt a trendy predstavujú transparentnosť, vzdušnosť a  možnosť vpustiť čo najviac svetla do priestoru.

Zväčšenie priestoru

Zimná záhrada je investícia. Často je vhodnejšie, najmä pri novostavbách, využitie posuvných dverí siahajúcich od podlahy až po strop. De facto sa otvorením sklenej steny prepojí dom s terasou alebo záhradou. Zimná záhrada pri starších domoch zväčšuje plochu domu. Ak je kvalitná, tak zvyšuje hodnotu nehnuteľnosti a taktiež zlepšuje komfort bývania. Môže mať aj estetickú a architektonickú hodnotu, napríklad ak ide o záhradu na poschodí domu. Rozhodnutiu pred stavbou by malo predchádzať jasné stanovenie účelu alebo účelov využitia, aby nebola len „predsieňou“ alebo „skladiskom“ pre izbové rastliny.

Pridaná hodnota vďaka drevu

Drevo môže byť pridanou hodnotou v zmysle toho, že je prirodzeným prírodným prvkom a zimná záhrada primárne umožňuje kontakt s prírodou, živými rastlinami. Drevo je aj v súlade so súčasným trendom tzv. biofílie, ktorá definuje prirodzenú potrebu človeka byť v kontakte s prírodou v pracovnom i domácom priestore. Na druhej strane je potrebné mať na zreteli účel využitia zimnej záhrady a konštrukčné možnosti dreva, napríklad tepelno-izolačné vlastnosti a bezpečnosť.

Predĺženie sezóny vďaka kvalitným materiálom konštrukcie

Trend v spracovaní konštrukcií zimných záhrad dnes vsádza predovšetkým na hliníkové kostry, ktoré zabezpečia pevnosť aj ľahkosť celej konštrukcie. Klasické sklo v súčasnosti  nahrádzame organickým sklom alebo polykarbonátom. Polykarbonát aj bezpečnostné sklo majú jedinečné vlastnosti. V noci a v chladných dňoch sú vďaka zastrešeniu minimalizované tepelné straty v priľahlom objekte.  Elegantný a premyslený projekt a dlhá životnosť materiálov nám zaručí efektné predĺžené využitie záhrady, terasy alebo reštauračnej záhradky od jari do jesene.

AUTOR: AF
FOTO: ARCHÍV REDAKCIE