https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

VYTVORTE TIEŇ V ZÁHRADE ŠTÝLOVO

Keď letné slnko žiari vysoko na oblohe, oddych v chladivom tieni môže byť veľmi príjemným pôžitkom. Niektoré typy tieniacich prvkov sú dôležité nielen ako ochrana pred slnečnými lúčmi, ale tiež nám dokážu spríjemniť pobyt v exteriéri a dotvoriť jeho celkový vzhľad a dizajn. Vytvorenie „stropu“ vo vašej záhrade má zmysel po mnohých stránkach. Pri každej záhradnej konštrukcii je potrebné premýšľať o materiáloch, pozícii, veľkosti a účele. Rovnako aj pri vizuálne výrazných pergolách a podobných štruktúrach dotvárajúcich záhradu či dom.

Odolnosť voči poveternostným vplyvom

Vzhľadom na naše podnebie padne vhod, okrem funkcie tienenia, aj možnosť ochrany pred dažďom a vetrom. Týmto spôsobom dokážete maximalizovať praktickú stránku pri pergole. Môžete prekryť jej stropnú časť materiálom odolným voči poveternostným vplyvom, prípadne ho potiahnite ešte aspoň z jednej strany konštrukcie.

Vytvorte vonkajšiu miestnosť

Hlavne v lete sa pre mnohých stáva vnútorný priestor nepostačujúci, preto rozšírenie domu pomocou vonkajších plôch môže byť vhodným riešením. Prekrytie celého priestoru alebo časti priestoru nad terasou posilní dojem miestnosti.

 

Maximalizujte si svoje súkromie

Krytá pergola poskytuje súkromie najmä pred pohľadmi zhora, ale ak chcete, aby bolo slnečným lúčom umožnené preniknúť, skúste použiť materiál akým je napríklad bambus alebo drevené lamely tvoriace stropnú časť pergoly. Pre trvalejšie vodeodolné konštrukcie zvážte hliníkové žalúzie alebo tónované sklá. Markízy a tieniace plachty, ktoré môžete v prípade potreby stiahnuť, sú rovnako praktickou voľbou.

Predĺžte architektúru domu

Pergoly, tieniace plachty, markízy možno tiež použiť na rozšírenie architektúry domu smerom do záhrady či k bazénu. Konštrukcia vytvorí optické prepojenie medzi uzavretou stavbou a otvoreným priestorom. Pre estetické posilnenie používajte materiály alebo farby, ktoré sa vzťahujú k fasáde domu. Zároveň majte na pamäti vizuálnu hmotnosť pri výbere materiálov zvislých konštrukcií, najmä ak máte malú záhradku. Hliník, lakovaná oceľ, kované železo a ďalšie kovy majú zvyčajne ľahší vzhľad než drevo, tehla a betón.

Mierka je rozhodujúca

Rovnako ako farby a materiály, pri pergole a podobných konštrukciách je veľmi dôležitá veľkosť. Treba dbať na správne rozmery, pomer k domu či na šírku a výšku okien alebo dverí. Nešetrite príliš na výške a šírke vašej pergoly, voľte optimálne riešenie pre atraktívny celkový výraz priestoru a stavby. V niektorých prípadoch je lepšie siahnuť po markíze či kvalitnom slnečníku.

 

Zvážte ľahké typy tienenia

Ľahké dočasné tieniace prvky môžu pridať na uvoľnenej slávnostnej atmosfére v záhrade a zároveň nie sú tak finančne náročné. S príchodom teplých slnečných dní stačí pripevniť trendovú látku či tkaninu na kovovú alebo drevenú rámovú konštrukciu. Natiahnuté tieniace plachty sú tiež vynikajúcou alternatívou k pergole a ďalším pevným konštrukciám. Mnohé z nich sú vodotesné a ich flexibilita v rámci veľkosti a tvaru znamená, že môžu byť použité k ochrane rôznych vonkajších priestorov ako je exteriérové sedenie, detské pieskovisko alebo bazén. Dobre známym dočasným tieniacim prvkom sú slnečníky, ktoré sú ideálne pre zatienenie menších terás a vonkajšej stolovacej časti. V súčasnej dobe existuje mnoho variácií k tradičnému slnečníku, vrátane napríklad vyklápacích či konzolových, dostatočne ukotvených kvôli odolnosti voči vetru.

Možnosti riadeného tienenia

Pokiaľ vám to rozpočet povoľuje, najdokonalejšou možnosťou kontroly faktorov (svetlo, teplo, ventilácia, prirodzená cirkulácia vzduchu, ochrana voči dažďu a poveternostným podmienkam) sú elektronicky ovládané žalúzie či lamely. Môžu byť použité z hornej strany, ale aj z bočných strán pergoly. K dispozícii  ich máte v celej rade veľkostí a farieb. Problémom nie je ani integrované bodové osvetlenie, nočné RGB podsvietenie či infraohrievač. Mnohé elektronické systémy je možné prispôsobiť si na mieru tak, aby vyhovovali práve vášmu priestoru alebo sú automaticky riadené senzorom, čiže s príchodom dažďa lamely vytvoria súvislú krytú plochu.

AUTOR: BK
FOTO: ARCHÍV REDAKCIE A FIRIEM