https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

VYSAUNUJTE SA K ZDRAVIU!

2.10.2018 │ Liečivé účinky saunovania sú známe už od nepamäti. Efektívne výsledky však možno dosiahnuť správnym saunovaním a dodržiavaním istých bezpečnostných pravidiel.

O pozitívnom pôsobení sauny na telo a zásadách saunovania sme sa rozprávali s MUDr. Mariánom Fedorom, PhD.

 

UVOĽNÍ TELO I DUŠU, SKVALITNÍ ČINNOSŤ SRDCA A OMLADÍ PLEŤ. FÍNSKA SAUNA!

Mnohí z nás najmä s príchodom jesene a zimy pociťujú nadmernú únavu a vnútorné napätie, jednak v dôsledku nadmernej záťaže organizmu a oslabenej imunity. V takomto prípade často siahame po rôznych vitamínových prípravkoch a výživových doplnkoch. Jednoduché a zároveň príjemne riešenie nám však už niekoľko storočí prinášajú severské národy v podobe tradičného saunovania. Kým väčšina ľudí považuje saunu za luxus a zbytočný rozmar, pre Fínov je sauna každodennou nutnosťou spolu s ražným chlebom, dobrým jedlom a vodkou. Dokonca vraj majú viac sáun ako áut.

SAUNOVANIE AKO TRADÍCIA A SPOLOČENSKÁ AKTIVITA

Rituál saunovej očisty má v severských krajinách hlboké korene a je neodmysliteľnou súčasťou kultúry ich obyvateľov od 16. storočia, kedy boli sauny miestom rozjímania a relaxu, ale aj rodenia detí alebo prípravy tiel zosnulých na pohreb. Sauna nemusí byť len pokojným miestom na meditáciu a očistu, ale čoraz častejšie plní funkciu priestoru pre spoločenské vyžitie. Fíni sú síce predovšetkým známi ako hĺbaví a introvertní ľudia, no v súčasnosti je pre severanov celkom bežné popri saunovaní grilovať, spievať a zabávať sa.

FÍNSKA SAUNA

Fínska sauna predstavuje tradičné saunovanie vo svojej prapôvodnej podobe, ktorá je vykurovaná saunovou pecou a lávovými kameňmi. Popri rôznych typoch a druhoch, ktoré sa momentálne na trhu nachádzajú sa práve tá fínska teší stabilnej popularite. Oproti ostatným disponuje možnosťou nárazového zvyšovania vlhkosti vzduchu podľa potreby požívateľa polievaním horúcich kameňov. Táto skutočnosť predstavuje výhodu v tom, že čím je vzduch vlhší, tým sa zvyšuje tepelná vodivosť a teplota vzduchu sa môže transportovať na pokožku.

BLAHODARNÉ ÚČINKY SAUNOVÉHO KÚPEĽA 

Veľkým mýtom saunovania je, že sa počas neho chudne. Stratíte síce približne 500g vody, no nahromadené tuky nezmiznú. Saunovanie má predovšetkým výborný preventívny účinok. Pravidelnou návštevou sauny sa v tele vytvorí odolnosť voči vírusovým infekciám dýchacích ciest. Horúci vzduch v saune vyvoláva potenie a vylučovanie škodlivých látok, otvára póry pokožky, zlepšuje prekrvenie, pružnosť a celkový vzhľad pleti. Zlepšuje metabolizmus, pôsobí protizápalovo, baktericídne a zabíja roztoče, ktoré žjú na ľudskom tele, vďaka čomu pomáha pri liečbe rôznych alergií, ekzémov, akné a kožných chorôb. Zároveň prináša fyzickú i psychickú relaxáciu, odstraňuje nervozitu, úzkosť a bolesť hlavy. 

ZÁSADY SAUNOVANIA

Pred samotným saunovaním sa osprchujte, umyte telovým šampónom a utrite do sucha, aby bol proces potenia čo najúčinnejší. Do sauny nechoďte s plným žalúdkom, ale ani hladný či bezprostredne po fyzickej námahe. Saunujte sa v zásade zahalení plachtou a určite nie v plávkach, pretože z nich sa uvoľňujú kancerogénne látky. Najskôr si sadnite na najnižší schodík a po adaptácii sa presuňte vyššie. Najvhodnejšia poloha na saunovanie je v ľahu s podloženou hlavou alebo v polosede, kedy je zadok a chodidlá na rovnakej úrovni. Dýchajte nosom, a to pozvoľna, nie zhlboka. V závislosti od vašej kondície zotrvajte v saune 15 až 20 minút. Po saunovaní ochladzujte telo v sprche či bazéne postupne, doplňte tekutiny a doprajte si viac ako štvrťhodinový odpočinok. Tento cyklus saunovania opakujte maximálne 3-krát. Po saunovaní sa už neumývame šampónom, len sa osprchujeme a môžeme sa natrieť telovým mliekom. Saunovanie sa odporúča 1 až 2 krát do týždňa.

AUTOR: PG
FOTO: ARCHÍV REDAKCIE, KLAFS, ARCHIPRODUCTS