https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

RÝDZO SLOVENSKÁ PODLAHA - DÔVERUJTE DOMÁCIM DREVINÁM

1.1.2019 │ Nestarnúcim hitom medzi podlahovými krytinami je už niekoľko desaťročí masívna drevená podlaha. Aj napriek narastajúcemu počtu nových druhov podlahovín sa dodnes nenašiel materiál, ktorý by jej dokázal konkurovať či už na kvalitatívnej alebo estetickej úrovni. Vo viacerých rovinách má pozitívny vplyv na človeka, priaznivo pôsobí na klímu v miestnosti a vďaka unikátnemu vzhľadu vnáša do interiéru harmóniu a hravosť.

Jedinečný produkt z masívnej podlahy robí stopercentne prírodný materiál, ktorý zaručuje jej tvrdosť, pružnosť a odolnosť voči svetlu a teplu. Tieto mimoriadne vlastnosti súvisia so samotnou stavbou, hmotnosťou a celkovou štruktúrou jednotlivých drevín používaných na výrobu podlahovín. Aj pod vplyvom módnych trendov sa veľkej obľube tešia exotické druhy, ktoré ponúkajú jej užívateľom väčšiu dekoračnú variabilitu a tiež vyššiu rezistenciu voči okolitým vplyvom. Hoci luxusný nadčasový vzhľad cudzokrajných drevín pôsobí podmanivo, z hľadiska vybraných fyzikálnych a mechanických vlastností sú dreviny rastúce v našich podmienkach vhodnou alternatívou tropického dreva. 

IKONA MEDZI DREVINAMI 

Celosvetovo najpoužívanejšou drevinou na výrobu masívnych podláh je dub. Obľúbenosť dubovej podlahy pravdepodobne spočíva v jej výborných funkčných a estetických aspektoch a schopnosti regulovať mikroklímu domu a bytu. Patrí medzi najtrvanlivejšie podlahy vôbec, pretože výborne odoláva vysokému zaťaženiu a tiež umožňuje mnohonásobnú renováciu. Podlieha povrchovej úprave za pomoci rôznych techník, ktoré vytvárajú ochranný filter a zabraňujú tak jej mechanickému poškodeniu. Dub je pôvodnou drevinou, ktorá sa vyskytuje takmer na celom našom území, preto jeho dekory sú veľmi blízke českej a slovenskej architektúre a do domácnosti vnášajú tradičnú atmosféru. Dubovú podlahu vďaka svojej druhovej pestrosti možno dostať v širokej palete prírodne dokonalých vzorov. Pomocou tónovacích olejov si jednoducho môžete prispôsobiť farbu podlahy podľa vlastného vkusu, od ebenu až po provensálsku bielu. Na výber sú tiež rôzne kolekcie podláh so špecifickým charakterom dreva - s hrčami, trhlinami, beľom alebo bez akýchkoľvek nerovností.

ŠIROKÉ MOŽNOSTI VYUŽITIA

Dubové podlahy sa uplatnia v klasickom i modernom interiéri, pretože je možné ich moriť či farebne tónovať, čím ponúkajú nové možnosti využitia a estetického pôsobenia v akejkoľvek miestnosti. Vďaka vyspelým technológiám, ktoré prinášajú stále kvalitnejšie možnosti výroby, je dnes možné drevené podlahy využiť i vo veľmi namáhaných interiéroch. Na dosiahnutie požadovaného výsledku však nestačí len vhodný výber podlahy, pretože jej celkové vlastnosti ovplyvňuje aj samotná montáž, ktorú by mal vykonať skúsený podlahár, buď lepením, alebo v prípade paluboviek klincovaním na rošt.

ZDRAVÁ VOĽBA

Podlaha z dubu je veľmi lahodná na dotyk a pôsobí hrejivo i na bosú nohu. Svojou príjemnou elasticitou dokonca zabezpečuje pri chôdzi ochranu našich končatín. Masívna dubová podlaha je ideálnou voľbou pre ľudí so sklonom k alergiám, pretože vytvára elektrostaticky neutrálne prostredie, dokáže vyrovnávať relatívnu vlhkosť vzduchu a výborne plní úlohu tepelného a akustického izolanta. Tým, že sa elektricky nenabíja, nepriťahuje prach a nevyžaduje si tak náročnú údržbu. To však platí, len ak je podlaha ošetrená lakom, v prípade oleja sa udržuje už ťažšie, pretože vtedy disponuje nižšou odolnosťou voči škvrnám a špine.

BUKOVÁ ALTERNATÍVA

Rovnomenné estetické a funkčné kvality podobné dubovej podlahe dosahuje bukové drevo, ktoré na vysokú vlhkosť reaguje napučaním a má tiež tendenciu pod vplyvom svetla meniť farbu. Jeho prevedenie v červenkastom odtieni má však pôsobivé uplatnenie v interiéroch s výrazným nábytkom. Takýto nádych dosahuje buk upravený termizáciou, tj. tepelnou úpravou pri vysokej teplote 200°C, vďaka čomu má tiež oveľa lepšie vlastnosti ako klasický buk. Takisto lepšie reaguje na vlhkosť a je ju možné pokladať na podlahové vykurovanie.

AUTOR: PG
FOTO: QUERCUS, KÄHRS