https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

MINIMALIZUJTE POČET NÁBYTKU A MAXIMALIZUJTE PORIADOK V SPÁLNI

30.10.2018 │ Spálňa má byť najdôležitejšou miestnosťou oddychu a relaxu v dome či v byte. Je miestom, kde potrebujeme upokojiť myseľ, a preto by v nej malo byť čo najmenej rozptyľujúcich predmetov. Minimalizmus je pre ňu ako stvorený a nabáda nás k ideálnemu usporiadaniu našej spálne.

Pri zariaďovaní spálne sme boli zvyknutí a počítali sme s umiestnením skrine, prípadne aj komody, ako úložného priestoru. V súčasnosti, v dobe častých nákupov a meniacich sa módnych trendov, však už mnohokrát jedna skriňa nepostačuje. Množstvo oblečenia, doplnkov a ďalších vecí narastá a spolu s tým aj počet úložného nábytku. Dospelo to do miery, kedy často preferujeme vstavané skrine a postupne smerujeme k ešte praktickejšiemu a prehľadnejšiemu riešeniu samostatného šatníka.
 
ŠATNÍK AKO SAMOSTATNÁ ČASŤ
 
Samostatný vlastný šatník je snom snáď každej ženy. Mnohé k tomu privádza túžba byť obklopená štýlovým oblečením a doplnkami, vkročiť do svojho kráľovstva a preveriť všetky možné kombinácie. Takýto šatník v spojení so spálňou je však viac ako len ženský rozmar. Je perfektným, priestranným riešením pre ukladanie vecí a ich organizáciu. Môžete mu venovať veľkú plochu alebo len pár metrov štvorcových vašej spálne. Po rozhodnutí o priestorových možnostiach prichádza čas premyslieť si celkový dizajn a rozmiestnenie úložného nábytku.
 
Šatníky boli väčšinou navrhované a realizované ako uzavreté, dverami úplne oddelené priestory od spálne. Do popredia sa však dostávajú riešenia, kde sú šatníky otvorené a aspoň z časti so spálňou voľne prepojené. Otvorenosť skutočne dokáže zlepšiť vzhľad miestnosti, preto sú šatníkové zostavy zbavené aj dverí, a teda odhaľujú oblečenie a jednotlivé prvky zostavy ako sú police, závesné tyče s vešiakmi, zásuvky či úložné krabice. Niektoré časti úložného nábytku môžete nechať otvorené a ďalšie podľa potreby doplniť dverami alebo posuvnými panelmi. Zaujímavým riešením budú presklené posuvné panely, kedy je oblečenie viac chránené napríklad pred prachom a zároveň máte rovnaký prehľad vo veciach, presne ako pri otvorenom úložnom systéme. Najideálnejším spôsobom bude realizácia šatníkovej zostavy na mieru tak, aby bol pre vás maximálne funkčný a poskytol vám rôzny úložný priestor v takom rozsahu ako potrebujete.

"Súčasné trendy ponechávajú šatník ako otvorený priestor, čo robí spálňu opticky priestrannejšou aj usporiadanejšou."

V rámci vymedzeného priestoru máte na výber pôdorysné usporiadanie úložného nábytku troch hlavných tvarov – v tvare „L“, v tvare „U“ alebo v jednej priamej línii. Prax ukazuje, že priame usporiadanie skríň je najfunkčnejšou voľbou, pretože umožňuje maximálne skladovanie a prístup do každej časti. To platí v prípade, že sú skriňové zostavy uzavreté dverami. Čo sa týka dizajnu šatníka, držte sa takého štýlu, v akom sa nesie aj vaša spálňa. Pokračujte v pridávaní zariadenia a doplnkov v rovnakej farebnej škále. 

Docielite tým harmóniu v miestnosti a šatníková zostava sa stane súčasťou spálne. Vzhľadom na rozmery šatníkového priestoru, veľmi vkusným a funkčným nábytkovým prvkom môže byť taburetka, kreslo či toaletný stolík. Nezabudnite tiež na miesto pre zrkadlo. Dokonalú transformáciu šatníka a koncept usporiadanosti a prehľadnosti zavŕšte vhodným osvetlením.
 
ODĽAHČENÁ POSTEĽ
 
Veľkou výhodou väčšieho šatníka je úložný priestor nie len na oblečenie, doplnky, topánky, ale prípadne aj na skladovanie posteľnej bielizne. Vďaka tomu nebudete potrebovať posteľ s úložným priestorom a môžete vsadiť na opticky ľahkú a jednoduchú posteľ. Odbremenená posteľ s jasnou funkciou skvelo zapadne do minimalistického štýlu spálne. Jediným odkladacím priestorom v jej okolí budú nočné stolíky, ktoré môžu byť aj súčasťou postele. Pri výbere postele dbajte najmä na pevnú konštrukciu a kvalitný matrac. Pridanou hodnotou môže byť funkcia nastavenia polohy roštu, kde je vhodnejší matrac z prispôsobivejšieho materiálu.
 

AUTOR: BK
FOTO: ARCHIV REDAKCIE