https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
  • TOP 5 tipov pre správny povrch exteriéru
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

TOP 5 tipov pre správny povrch exteriéru

11. 6. 2014 / Autor: MD

TOP 5 tipov pre správny povrch exteriéru

Terasy, chodníky či príjazdové cesty sú neoddeliteľnou súčasťou každej záhrady. Ich primárnou úlohou je pôsobiť navonok esteticky a dokonale korešpondovať s celkovým okolím domu. Avšak popri vizuálnej podobe je dôležitá aj ich kvalita a funkčnosť. Aby ste teda mali na vašom pozemku maximálne funkčný a účelný materiál je nutné vedieť, aké náležitosti by mal takýto povrch spĺňať. Niekoľko rád na túto tému nám poskytol aj odborník zo spoločnosti TOPSTONE Andrej Juriš.

Aké základné požiadavky by mal kvalitný povrch spĺňať?

Povrch umiestňovaný do priestorov okolo domu by mal ideálne plniť hneď niekoľko funkcií. Vzhľadom na to, že je celoročne vystavovaný vplyvom vonkajšieho prostredia, bude v prvom rade dôležitá jeho odolnosť. V tomto zmysle máme na mysli najmä mrazuvzdornosť, kedy by mal byť povrch schopný odolať aj tým najtuhším mrazom. Ak ide o povrch na príjazdových cestách je dôležité, aby bol odolný aj voči soliam a chemikáliám. V prípade umiestnenia povrchu do priestorov, kde sa často pohybujeme, je veľmi dôležité, aby sme sa na ňom nepošmykli. Povrch by mal mať buď také zloženie, ktoré samo o sebe kĺzavosť znemožňuje, alebo by mal byť opatrený prvkami, ktoré kĺzaniu zamedzujú. V rámci pokladania do celého priestoru záhrady je potom veľmi dôležitá aj flexibilita, ktorá umožňuje prispôsobiť výšku povrchu podľa potreby daného miesta a adekvátne tým reagovať aj na budúcu mieru zaťaženia.

Z akého materiálu by mal byť povrch vyrobený?

Pri výbere materiálu povrchu umiestňovaného do vonkajších priestorov platí, že vedľa základných požiadaviek, medzi ktoré patrí protišmyková úprava, priepustnosť vody alebo možnosť zavedenia vody do kanalizácie, by mal plne vyhovovať aj našim osobným potrebám (ekologická nezávadnosť, komfortnosť a estetickosť). Trendom tohtoročnej sezóny sú materiály pôsobiace prírodným dojmom a súčasne ponúkajúce všetky výhody pevných materiálov. Konkrétne ide o povrchy bez špár, tvorené zmesou prírodných kamienkov a špeciálneho spojiva, napríklad živice. Či už sa nakoniec rozhodneme pre akýkoľvek materiál vonkajšieho povrchu, vždy by sa pri jeho výbere mal klásť dôraz najmä na kvalitu. Práve tá zaistí, že nám povrch poslúži až niekoľko desiatok rokov.

Ako by malo prebiehať čistenie takýchto povrchov?

Všeobecne platí, že vonkajšie povrchy by vzhľadom na svoju povahu mali ponúkať praktickosť pri údržbe a svojim majiteľom touto cestou prinášať maximálny úžitok. Ideálnou formou je, ak povrch prečistí príroda sama. Ak je však povrch znečistený viac, mal by postačiť zmeták, prípadne tlaková hadica. V spojitosti s čistením a celkovou údržbou je najlepšou voľbou povrch bez špár, u ktorého tak odpadá nutnosť odstraňovania buriny vyrastajúcej z priestorov medzi špárami.

Ako povrch správne položiť ?

Vonkajší povrch by mal byť vždy pokladaný profesionálmi vybavenými všetkými potrebnými znalosťami a skúsenosťami. Tí si okrem zabezpečenia celkovej úpravy podkladu, na ktorý je povrch uložený, poradia napríklad aj s výškou pokladanej vrstvy povrchu podľa jeho zaťaženia. Vďaka procesu pokladania od profesionálnych odborníkov sa vyhnete prípadným nerovnostiam výsledného povrchu a budete mať istotu, že je povrch nainštalovaný správne a do budúcnosti s ním nehrozia žiadne nepríjemné komplikácie.

S akými problémami sa možno u povrchov stretnúť ?

K najčastejším problémom, ktoré pri vonkajších povrchoch môžu vzniknúť, patrí praskanie. K tomu dochádza najmä v prípade betónu. Ak je nový povrch aplikovaný na pôvodný (starý) podklad, môže sa po čase objaviť ich vzájomné odtrhnutie. Niekedy sa u vonkajších povrchoch môžeme stretnúť tiež s drobením, kedy sa z povrchu postupne uvoľňujú a drobia jeho čiastkové časti. Drobenie je v mnohých prípadoch dôsledkom nedodržania technologického postupu pokladania povrchu.

 

Zdroj: TOPSTONE