https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

Skroťte prírodu – vďaka gabiónom

15.1.2016 - Človek nepozná jednoduchší spôsob, ako si podmaniť prírodu – a vie o tom už dlhé tisícročia. Gabióny predstavujú elegantný a efektívny spôsob, ako rozumne a nápadito umiestniť do svojho exteriéru kus ozajstnej prírody.

Gabiónová technológia sa používa v stavebníctve už od pradávna. Hoci niektoré zdroje uvádzajú výskyt gabiónov až v šestnástom storočí, pravdou je, že prvé sa vyskytli už pred 7000 rokmi na brehoch rieky Níl. Plnili predovšetkým ochrannú funkciu vo forme protipovodňových hrádzí.

Počas stredoveku našli gabióny širšie využitie. Hoci ich v prvom rade využívali pri stavbe vojenských opevnení, priestor dostali aj v architektúre. Dôkazom je fakt, že slávny Leonardo da Vinci využil gabióny pri stavbe chrámu San Marco v Miláne.

V súčasnosti nájdeme gabióny v podobnom využití ako v minulosti – inžinieri ich využívajú pri stabilizácií svahov pri diaľniciach a zabraňujú tak erózii pôdy v rizikových úsekoch.

Toľko k všeobecným informáciám o gabiónoch. Ako však využiť ich krásu, funkčnosť a estetickú silu v exteriéri svojho domu?

Dočítate sa v najnovšom vydaní magazínu TRENDY BÝVANIE, ktoré je práve v predaji!

Autor: MB

Foto: Archív firiem

 

Komentáre

krasne prostredie, inspiracia :) milujem posedenie pri kave alebo letnu grilovaku :) doma mame krasny ratanovy set zo sconta a tento obklad je famozny :)

ja som prave dnes kupila ratanove kreslo vo vypredaji, zacina ma chytat mania sledovat trendy prvky s originalnym dizajnom

ja som prave dnes kupila ratanove kreslo vo vypredaji, zacina ma chytat mania sledovat trendy prvky s originalnym dizajnom

co si este noveho postrehla? typy napad?